Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nechceme druhé Vrbětice, říká Netolický rozhodně! Bude v Květné bezpečno? Hejtman chce záruky

11.11.2014
Nechceme druhé Vrbětice, říká Netolický rozhodně! Bude v Květné bezpečno? Hejtman chce záruky

Autor: Daniela Černá

Popisek: Po výbuchu munice ve Vlachovicích

V souvislosti s nedávným výbuchem v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku se začalo spekulovat o znovuoživení muničního skladu v Květné u Poličky v Pardubickém kraji. Svoji návštěvu zvažuje i ministr obrany.

„S místními samosprávami jsme za jedno. Situace z Vrbětic na Zlínsku se nesmí opakovat, byť v jiné části republiky,“ vyjádřil se aktuálně Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

Chceme záruky, říká hejtman

Kraj bude proto požadovat záruky bezpečnosti uložené munice. „Podle našich informací není zcela jisté, že munice bude ve vlastnictví státu. Proti takovému řešení by totiž nikdo nic neřekl,“ uvedl hejtman.

Možná se zlepší zaměstnanost

Obnovení v minulém roce uzavřeného skladu může naopak přinést pracovní místa pro některé profese v regionu. „Jednoduše potřebujeme vědět, co, v jakém technickém stavu a s jakými riziky bude v Květné uloženo. Jinak si těžko dovedu představit souhlas,“ uzavírá hejtman Netolický.

Bezpečnostní rada kraje, kde jsou zastoupeny všechny složky integrovaného záchranného systému, se záležitostí bude zabývat na svém příštím zasedání.

Téma se řeší celorepublikově

Výbuch muničního skladu ve Vrběticích, části Vlachovic na Zlínsku, podle premiéra Bohuslava Sobotky zastihl české úřady nepřipravené. Chybí jim plány, jak rychle odvézt pryč munici, i záložní sklady pro její bezpečné uložení. Sobotka to řekl koncem týdne ve Vlachovicích po jednání se zástupci obce, Zlínského kraje, policie, hasičů a armády.

Ministerstvo obrany by mělo nyní zajistit postup při transportu munice z areálu ve Vrběticích, aby mohla být zahájena jeho sanace. V areálu ale stále exploduje munice, takže zatím není jasné, kdy jej budou moci pyrotechnici označit za bezpečný a pustit do něj například vyšetřovatele. Policie je nyní podle Sobotky v kontaktu s firmami, které skladový areál u Vrbětic využívají. „Všechny firmy komunikují a jedná se s nimi o tom, zda jsou schopny munici odvézt a uskladnit vlastními silami. Ukazuje se, že ne všechny firmy jsou toho schopny a stát musí najít alternativu," upozornil Sobotka. Ministerstvo obrany podle něj bude muset připravit bezpečné úložiště munice a poté ji tam z Vrbětic převézt.

Po říjnovém výbuchu jsou stále pohřešováni dva zaměstnanci ostravské firmy Imex Group, která si sklad pronajímala. Ve skladu vybuchlo několik desítek tun munice, jejíž celkové množství ve 27 skladech areálu bylo odhadováno na 1000 tun. Na zasedání vlády se však mluvilo až o 15.000 tunách munice.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace