Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svitavy.cz: Projekt Zpátky, jinak. Nový život po návratu z vězení

27.02.2013
Svitavy.cz:  Projekt Zpátky, jinak. Nový život po návratu z vězení

Autor: Stránky města

Popisek: Svitavy, ilustrační foto

Dlouhodobým smluvním partnerem města Svitavy pro řešení problematiky nealkoholových závislostí je občanské sdružení Laxus. Níže uvedená zpráva informuje o jedné z jeho nových aktivit.

Od počátku roku pomáhá občanské sdružení Laxus se započetím nového života lidem, kteří se vrací z výkonu trestu nebo léčby závislostí. V rámci projektu s názvem „Zpátky, jinak“ plánují pracovníci sdružení pomoci až šesti stovkám osob, které kvůli drogám skončily ve věznicích a léčebnách.

Dostat se v souvislosti s drogovou trestnou činností do vězení není nic neobvyklého. Někdy se drogy dostanou i za zdi věznic, kde je braní ještě rizikovější. Poslední výzkumy hovoří o tom, že až čtvrtina odsouzených má zkušenost s tvrdými drogami. Motivovanější lidé se drogám za mřížemi snaží vyhnout, případně svou cestu k léčbě ve vězení zahájí a po ukončení trestu pokračují do některé z léčeben. Všechny bez rozdílu ale trápí jedno. Nevědí, co se bude dít, až trest nebo léčba skončí.

Šance dostat se do stejných potíží a skončit znovu za mřížemi nebo v léčebně je podle slov Aleše Vaňka z Centra drogových služeb ve vězení vysoká. „Hlavním problémem je přechod z režimového prostředí věznice, kde se život řídí formálními i nepsanými pravidly, do života na svobodě. Rizikové jsou obzvláště první dny, ne-li hodiny po konci trestu, kdy přichází střet klientů s vnějším světem. Z nadějí vkládaných do nového začátku se stává série neúspěchů, jež často vedou k relapsu. Z tohoto důvodu je naším hlavním cílem vytvořit společně s odsouzenými plán prvních kroků po propuštění. Vyhnou se tak panice a deziluzi ze svobody. Ze zkušeností víme, že předpokladem změny po konci trestu je jistota bydlení, práce a udržitelné abstinence a my společně s odsouzenými hledáme cesty, jak toho dosáhnout,“ říká Vaněk.

Opětovnému propadu brání nový projekt, který spouští občanské sdružení Laxus. „Cílem našeho projektu, který jsme pojmenovali „Zpátky, jinak,“ je zajištění odborného poradenství a následné péče, které bývalým vězňům a drogově závislým umožní návrat do společnosti a na trh práce,“ říká Vaněk. „Ve věznicích budeme naše klienty připravovat na to, co se bude dít, až trest skončí. Už během trestu jim pomůžeme například zajistit léčbu závislosti, do které nastoupí hned po odchodu z vězení. Vyhnou se tak tomu, že by spadli do starých kolejí a začali znovu brát drogy a páchat trestnou činnost,“ dodává. Těm, kteří dokončí léčbu, se budou pracovníci věnovat stejným způsobem. Pomohou s řešením dluhů, hledáním práce a bydlení a s obnovou rodinných vztahů. „Věnovat se budeme i prevenci relapsu, to znamená, že budeme společně s klientem hledat situace, které ho ohrožují a ve kterých dříve sáhl po droze. Toto riziko budeme společně minimalizovat,“ upřesňuje podrobnosti Daniel Dvořák, vedoucí Ambulantního centra Pardubice.

Celý projekt, který je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR, bude během následujících dvou a půl let probíhat v šesti věznicích v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji a Ambulantních centrech v Hradci Králové a Pardubicích.

(Zdroj: Svitavy.cz)

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace