Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Litomyšl získala zpět klíče od jedenácti opravených objektů zámeckého návrší, slavnosti se zúčastnil i hejtman

27.09.2014
Litomyšl získala zpět klíče od jedenácti opravených objektů zámeckého návrší, slavnosti se zúčastnil i hejtman

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman při slavnostním projevu

V rámci Dnů evropského dědictví 14. září se z rukou představitele dodavatelské firmy HOCHTIEF CZ a. s. vrátilo všech jedenáct klíčů od revitalizovaných objektů na zámeckém návrší v Litomyšli zpět městu. Slavnostního aktu se zúčastnili také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a náměstkyně hejtmana zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová. Dokončená revitalizace za 412 milionů korun je největší investicí v novodobých dějinách města a jednou z největších v Pardubickém kraji.

„Dnešní okamžik je skutečně výjimečný. Avšak rekonstrukce zámeckého návrší, dle mého názoru, nezačala před pěti lety, ale již v roce 2000, kdy byly otevřeny zrevitalizované klášterní zahrady,“ připomněl při slavnostním předávání klíčů hejtman Netolický. Projekt považuje za jedinečný i proto, že se na zámeckém návrší setkávají tři vlastníci. Tedy stát, který vlastní zámek, město, které vlastní řadu dalších objektů, a Pardubický kraj, který je majitelem regionálního muzea. „Přeji si, aby všechny objekty, které prošly obnovou a jsou nyní ve skutečně výborném stavu, nestihl stejný osud, jako kdysi kostel Nalezení svatého Kříže či právě klášterní zahrady, jež byly padesát let uzavřeny veřejnosti a jejich užití neodpovídalo jejich významu. Přeji si, aby se do takto skvělého stavu dostal i státní zámek Litomyšl, který je zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Je dobře, že Národní památkový ústav, podle mých informací, počítá s investicemi do opravy fasády, takže i tato památka projde renovací,“ dodal Martin Netolický.

Litomyšl začala s revitalizací již před osmi lety

Práce na přípravě projektu revitalizace zámeckého návrší byly zahájeny již v roce 2006. Město Litomyšl tehdy plánovalo opravit nebo zrestaurovat celkem 17 objektů. Kromě jedenácti rekonstruovaných ještě zámek, francouzskou zahradu, panský dům, mateřskou školu, plochy podhradí a vybudovat chtělo také nové parkoviště pod zámkem. „Podle pravidel dotačního titulu mohl být příjemcem dotace pouze jeden právní subjekt. Z toho důvodu město požádalo Národní památkový ústav, aby mu na základě smlouvy o výpůjčce na dobu realizace a udržitelnosti projektu půjčil zámek, francouzskou zahradu, zámecký park, kočárovnu a chrám Nalezení sv. Kříže. Správa zhodnocených památek by se podle návrhu mohla po několika letech opět vrátit zpět památkářům,“ připomněl složitá vyjednávání starosta města Michal Kortyš.

Kromě samotné revitalizace budovy zámku byla v prostorách 3. nadzemního podlaží zamýšlena interaktivní expozice zaměřená na divadlo a hudbu, druhé nádvoří mělo být vybaveno novým zastřešením a podobně. „V roce 2008 se však tehdejší ředitel NPÚ Pavel Jerie velmi důrazně ohradil proti výpůjčce zámku a plán na jeho rekonstrukci, spolu s opravou francouzské zahrady, musel být z projektu odstraněn,“ dodává. Chrám Nalezení sv. Kříže, kočárovnu a zámecký park přesto nakonec město do výpůjčky získalo a jejich nákladná revitalizace se mohla uskutečnit.

 

Na akci dorazilo tisíce lidí...

„Projekt revitalizace si kladl za cíl vrátit zámeckému návrší život, což se podařilo. Vznikly tu jedinečné programy zaměřené na děti a mládež. Jsou to Centrum pro restaurování, Dětský program, ale především Škola na zámku, program, který propojuje zážitkovou pedagogiku a genius loci daného místa, připomíná dobové reálie, dějiny jednotlivých objektů i významné osobnosti, které ve městě pobývaly. Jsem ráda, že významným partnerem programu je také námi zřizované regionální muzeum,“ hodnotila projekt náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. 

Zdařilá revitalizace zámeckého návrší potvrdila, že Litomyšl nenese přídomek „historická moderní“ náhodou. „Co je příjemnější? Žít v době, kdy změny nejsou potřebné, anebo v době, kdy je zapotřebí změny dělat? My jsme se ocitli v době, která měla povinnost úpravy provést. Udělali jsme to. Zdá se, že historie v naší době nekončí,“ shrnul hlavní myšlenku projektu architekt Josef Pleskot.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová