Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Modernizace kláštera ve Svitavách přinesla nález tajné schránky z roku 1894

25.09.2014
Modernizace kláštera ve Svitavách přinesla nález tajné schránky z roku 1894

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Roman Línek vkládá novou schránku na místo té staré

Rekonstrukce historických budov přinášejí mnohdy nečekaná překvapení. V lednu 2014 nalezli stavebníci při přestavbě a dostavbě budovy oddělení psychiatrie Svitavské nemocnice tajnou schránku. Uložena byla v roce 1894 do dutiny stěny kláštera sv. Josefa, který sloužil řádu Redemptoristů. Dnes se vrátila na své místo a budoucím generacím přinese informace o současných vlastnících i nynější modernizaci psychiatrického oddělení.

Schránku z roku 1894 prozkoumali pracovníci Městského muzea a galerie ve Svitavách. „Vyzvedli jsme z ní pastýřský list a relikvie z té doby,“ prozradila ředitelka Blanka Čuhelová. „Svitavy před 120 lety obývalo převážně německé obyvatelstvo a patřily do Markrabství moravského. Dnes je Svitavská nemocnice jednou z krajských nemocnic akutní péče. Budovu kláštera svatého Josefa využívá od roku 1953. Není divu, že se po tolika letech ocitl komplex bývalého kláštera na prahu třetího tisíciletí v havarijním stavu,“ uvedl 1. náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek. V červnu roku 2013 proto započala modernizace svitavské psychiatrie, v současné době druhá nejvýznamnější investiční akce ve zdravotnictví Pardubického kraje. Celkové náklady jsou 112 milionů korun a přispívá na ně ze svých fondů Evropská unie.

Na přelomu let 2014 a 2015 tu vznikne moderní pavilon s vyšším počtem lůžek, který bude odpovídat soudobým potřebám akutní lůžkové péče. „Rekonstrukcí a přístavbou objektu bývalého kláštera vznikne moderní psychiatrické zařízení pro ambulantní, lůžkovou a intermediální péči. Je to významný posun nejen v  počtu lůžek a v možnostech ambulantní léčby, ale hlavně v kvalitě,“ konstatoval Roman Línek. „Jsem rád, že budova, která v sobě nese duchovní poselství svých předchozích obyvatel, může i dnes sloužit léčení a uzdravování ducha,“ dodal.

Lůžková část pro 30 pacientů a uzavřené oddělení pro 25 lidí

Ve Svitavské nemocnici bude mít nové psychiatrické oddělení oproti dosavadnímu stavu s 25 místy otevřenou lůžkovou část pro 30 pacientů a uzavřené oddělení pro 25 lidí. K tomu budou k dispozici dvě psychiatrické a dvě psychologické ambulance. „Přibude také zázemí pro skupinovou terapii, psychoterapii a zájmové dílny. Součástí projektu je i vybavení interiérů a také úpravy atria kláštera a venkovního prostoru kolem obou budov,“ vysvětlil ředitel Svitavské nemocnice Pavel Kunčák. V historické budově se částečně změnily dispozice místností, byly sníženy stropy a opravena podlaha půdy a bývalý klášter dostal nová okna. „Rádi bychom do budoucna rozvíjeli, v souladu s trendy psychiatrie i komunitní péči a podíleli se na vytvoření centra duševního zdraví,“ řekl Pavel Kunčák.

„Česká republika je v posledních desetiletích kritizována mezinárodními organizacemi za podceňování psychiatrické péče. My jsme v Pardubickém kraji chtěli této výzvě čelit. I proto jsme se rozhodli pro investici do tohoto oboru,“ prohlásil Roman Línek s tím, že tento projekt je pro rozvoj krajského zdravotnictví mimořádně významný a nezbytný a podpořili jej také odborníci z psychiatrické společnosti. Sloužit bude potřebám celé východní části kraje.

Roman Línek, starosta Svitav David Šimek a ředitel nemocnice Pavel Kunčák do schránky vložili dokumenty ze současnosti. „Dnes si nedovedeme představit, kdo další bude zaletovanou schránku po letech otvírat. V každém případě na těchto lidech bude ležet břemeno péče o tuto budovu. Popřál jsem jim proto, aby k tomu měli hodně sil a provázela je radost,“ uvedl 1. náměstek hejtmana.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace