Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umírající štěňátka, týrané fenky. Nejlepší přítel člověka kšeftem za miliardy. Kdy zákonodárci zakročí proti ostudným množírnám v ČR?

29.07.2014
Umírající štěňátka, týrané fenky. Nejlepší přítel člověka kšeftem za miliardy. Kdy zákonodárci zakročí proti ostudným množírnám v ČR?

Foto: archiv

Popisek: Velkomnožírna čivav, které doplácejí na oblíbenost své rasy. Problém se však netýká jen žádaných plemen, podobně jsou 'vyráběna' v otřesných podmínkách jenom pro zisk i štěňata kříženců

Psí miminka jsou předčasně odebírána matkám, sotva přijdou na svět. Týrané fenky rodí, dokud nezemřou vysílením. Jejich majitelé vydělávají na množírnách miliardy. Kdy konečně zákonodárci zasáhnou proti týrání nejlepších přátel člověka?

Nejlepší přítel člověka – takové přízvisko zaslouženě nese pes již po staletí. Dává člověku spoustu lásky, hlídá jeho rodinu i obydlí, je skvělý společník, pracuje pro něj od rána do večera. Neváhá pro svého pána obětovat život. Každý dobrý pejskař to dobře ví, dává svému příteli to nejlepší, co může, a za to mu čtyřnohý kamarád daruje to nejcennější na světě – své srdce! Zůstává mu věrný v každé situaci, bez přemýšlení půjde se svým pánem třeba do pekla. Tak funguje normální láskyplný vztah pes - člověk. Jsou ale mezi námi i tací, kteří si lidské touhy po věrném čtyřnohém příteli udělali velevýnosný kšeft.

Místo lásky utrpení

Česká republika se vedle Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska stala „velkovýrobnou“ psů a koček pro celou Evropu. Množírny nabízejí na rozdíl od seriózních chovatelů mláďata nejoblíbenějších domácích mazlíčků mnohem levněji. Mohou si to dovolit – do chovu totiž investují minimum, jen aby jejich „výrobní prostředky“ přivedly na svět co nejvíc potomků. Nutnou péči nedostanou ani narozená mláďata, jsou odstavována a prodávána co nejdřív, aby majitel drastické ‚velkovýroby‘ co nejvíc ušetřil.

Tahle fenka nemá bohužel šanci přežít, potřebnou 'výbavu' pro zdravý život nedostanou ani její potomci

Tahle fenka nemá bohužel šanci přežít, potřebnou 'výbavu' pro zdravý
a dlouhý život nedostanou ani její potomci

Tisíce štěňátek se rodí v podmínkách, které lze nazvat psím koncentrákem. Jejich matky často nespatří za celý život denní světlo, žijí uzavřené v kotci, leckdy ve vlastních výkalech, trpí podvýživou, často i hladem. A naprostou absencí potřebné veterinární péče – o lásce člověka ani nemluvě! Často rodí císařským řezem, aby se nepoškodilo „zboží“. Po každém hárání přivádějí na svět další a další vrhy potomků, tedy průměrně dvakrát do roka, některé fenky i třikrát. A když se jejich organismu zcela vyčerpá, zpravidla při posledním porodu umírají. Chovatele jejich osud ani trochu nezajímá, jsou pro ně pouze výrobním prostředkem, zdrojem zisku.

Oslabená štěňátka

Odhadem až 50 000 neduživých štěňátek, která se narodila v děsivých podmínkách, putuje každoročně od nás na západ, další tisíce končí v našich domácnostech. Prodávají se na internetu, většinou jako „bez PP“, tedy čistokrevná bez průkazu původu, či „kříženci“. Někdy jsou dokonce prodávána i na trzích. Dostávají se do rukou majitelům, kteří chtěli na pořízení nového domácího mazlíčka ušetřit. Většina takových pejsků však páníčkům umírá pod rukama. Proč?

Novorození pejsci dostávají do vínku oslabenou genetickou výbavu vyčerpaných rodičů. V množinách nemají žádnou péči, jsou odkázáni pouze na možnosti své vysílené matky. Často tudíž trpí již od narození podvýživou. Jsou odstavováni co nejdřív, aby majitelé ušetřili. Svět spatří v prostředí bez jakékoli hygieny, nedostane se jim žádné veterinární péče. Když se navíc ještě dostanou do rukou člověku, který nemá s chovem žádné zkušenosti, je jejich osud zpečetěn.

I majitelé těchto pejsků z Pozďátek si říkají chovatelé. Podle zákona žádný trestný čin nespáchali

I majitelé těchto pejsků z Pozďátek si říkají chovatelé. Podle zákona žádný trestný čin nespáchali

Miliardový byznys

Podle odhadu aktivistů se v byznysu s lidskou láskou ke psům 1,5 miliardy korun. Jeho hlavní aktéři unikají trestům kvůli nepřesné legislativě a zisky jim nerušeně rostou. Poctiví chovatelé jsou kvůli němu navíc vystaveni v cizině šikaně, protože jejich zvířata pocházejí z „nedůvěryhodné“ země. Poměry v psích množinách a zákulisí tohoto nemorálního obchodu dobře zná Nikol Schneiderová, která vede občanské sdružení Beky, starající se o zvířata v nouzi a poskytující servis několika ochranářským organizacím.

Sama chová fenku, jejíž potomci byli dvakrát ročně nabízeni na internetu jako štěňata pudla bez PP (průkaz původu). „Když ji hladím po břiše, ještě jsou cítit jizvy po císařských řezech,“ říká. Do rukou se jí dostávají nejhorší případy z velkochovů. Psi, kteří vyrůstali a plodili potomky v narychlo postavených plechových halách nebo sklepích. Žili ve svých výkalech a nikdy nebyli venku. Množírny podřizují chov penězům, takže je opouštějí sotva narozená štěňata, protože každý další den představuje náklady navíc. Skutečnost, že pejskové po předčasném odstavení od matky rychle umírají, prodejce netrápí.

„Lavinu na ´psích webech´spustil případ z Jarošova, posléze Zachotína. Množitelka zde žila s několika desítkami psů v areálu bývalého kravína. Obyvateli tohoto nevyhovujícího prostředí byli psi populárních plemen, kteří produkovali dobře prodejná a levná štěňata bez PP. Od té doby se těchto případů medializovalo ještě několik a bohužel to vypadá, že počet těchto psích „koncentračních táborů“ spíše stoupá!" píše se například na stránkách www.pejsci.cz.

Správný výběr

Okouzlil vás drobeček s nádhernýma očima? Zdaleka to není vše, co byste měli při výběru nového mazlíčka vidět. Seriózní chovatel vybírá budoucí domov štěňátek pečlivě. Zajímá ho, v jakých podmínkách a s kým bude pejsek žít, osobně vás chce poznat. Umožní vám seznámit se s oběma čtyřnohými rodiči, nebo alespoň podá vyčerpávající informace o otci vrhu, které si budete moci snadno ověřit. Pečlivému a důslednému chovateli se totiž hárající fenka nikdy nespustí s neznámým psem. Ukáže vám, v jakém prostředí jeho psi žijí a jak se o vrh stará. A když to opravdu dělá s láskou a péčí, stojí ho to spoustu sil, času a peněz. Správná péče o psí matku a její potomky totiž znamená náročnou službu 24 hodin denně!

Takhle má vypadat šťastná a opečovávaná psí maminka se svými dětmi

Takhle má vypadat šťastná a opečovávaná psí maminka se svými dětmi

Fenka pečlivého chovatele i její potomci žijí v naprosté čistotě a teple, pokud to prostředí a roční období dovolí, mají možnost výběhu. Páníček své psí dámě „podstrojuje“, protože dobře ví, že kojící matka potřebuje jinou skladbu a množství stravy. Uspořádá prostor pro chov tak, aby si fenka mohla od neustále dorážejících potomků odpočinout a sama se najedla v klidu. Denně sleduje zdravotní stav a přírůstky štěňátek, zpravidla je postupně začíná přikrmovat, protože jim mateřské mléko nestačí. Psí miminka od počátku učí bezprostřednímu kontaktu s člověkem, projdou veterinární kontrolou, absolvují předepsaný cyklus odčervení a očkování. Nedostanete je do péče, dokud jim není alespoň osm týdnů, a předá vám pejsky s platným očkovacím průkazem a podrobnými informacemi o druhu a způsobu dosavadní stravy a péče. Zkrátka se narodili do láskyplného prostředí, které si milující psí duše rozhodně zaslouží.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská