Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotka se setkal s hejtmanem Netolickým v Moravské Třebové. Řešili dopravu, problémovou R 35, ale i památky, na něž není dost peněz

21.07.2014
Sobotka se setkal s hejtmanem Netolickým v Moravské Třebové. Řešili dopravu, problémovou R 35, ale i památky, na něž není dost peněz

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Premiér, hejtman a starosta Moravské Třebové Miloš Izák

Na krátkou informativní návštěvu přijel v sobotu 19. července 2014 předseda vlády Bohuslav Sobotka do Moravské Třebové. S jejími představiteli se setkal při diskusi nad aktuálními problémy města i regionu. V závěru návštěvy si prohlédl část Cesty od renesance k baroku s její dominantou, renesančním zámkem.

Na schůzce, jíž byli přítomni starosta Moravské Třebové Miloš Izák, místostarostové Václav Mačát a Pavel Brettschneider, a také senátor Radko Martínek a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, zazněly otázky po stavu projektu a realizace rychlostní komunikace R35, která by měla vést moravskotřebovským regionem. Kromě dopravní infrastruktury probrali přítomní také možnosti státních či evropských dotací na výstavbu nových průmyslových zón. O tyto finanční zdroje by Moravskotřebovští stáli vzhledem k zájmu investorů o nové zainvestované pozemky, které jim město v současnosti nemůže nabídnout.

Hejtman Netolický požádal ministerského předsedu o zvážení úprav stávající komunikace I. třídy I/35. Měly by vést ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, který je zejména v úseku Litomyšl-Moravská Třebová stabilně problematický.

Netolický přesvědčil premiéra o potřebě trojpruhů

Právě o potřebnosti vybudování nových střídavých trojpruhů na I/35 přesvědčil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický předsedu Vlády České republiky Bohuslava Sobotku na jeho pracovní návštěvě o víkendu v regionu. Hejtmanství tak usiluje o další opatření na zvýšení bezpečnosti na silnici I/35, kde letos přišlo o život již 22 lidí.

„Jedná se o další část opatření ke zvýšení bezpečnosti na I/35. Střídavé trojpruhy by mohly pomoci v úseku od Litomyšle po hranici s Olomouckým krajem, kde to šířka vozovky umožňuje,“ sdělil hejtman Martin Netolický a pokračoval: „Pan premiér mi přislíbil, že tento požadavek v písemné podobě obratem předá Ministerstvu dopravy a Ředitelství silnic a dálnic ČR, aby k tomu zpracovaly dopravní studii. Samotná realizace by neměla být pro stát náročná, náklady se budou pohybovat v řádu jednotek milionů korun,“ doplnil Netolický.

Připomeňme, že přestože se jedná o silnici v majetku státu, tak se hejtmanství rozhodlo na začátku července bojovat proti rostoucímu počtu usmrcených osob na I/35 prostřednictvím informační kampaně, jejímž hlavním mottem je slogan: „Řiďte tak, aby nikdo nikomu nechyběl“. Kraj také jedná s pardubickou správou Ředitelství silnic a dálnic a policií o doplnění vodorovných a svislých dopravních značení, která by měla řidičům usnadnit odhadování bezpečné vzdálenosti. „Premiéra Bohuslava Sobotku jsem informoval také o dohodě kraje s obcemi ležícími na trase I/35 a Policií České republiky na zakoupení nového moderního radaru a vyčlenění policejního vozidla navíc, které na této silnici zajistí častější kontroly. Jsem velmi rád, že předseda vlády vnímal také argument přetíženosti I/35 z důvodu právě probíhající rekonstrukce D1. Jsem přesvědčený, že nové trojpruhy jsou dobrou investicí i pro stát, neboť dokončení R35 bude státu trvat ještě několik let,“ uzavřel Netolický.

Na přetřes přišly i památky    

Diskuse se dotkla i péče o historické objekty. Moravská Třebová z evropských dotací velkoryse rekonstruovala páteřní památky na tzv. Cestě od renesance k baroku, avšak vzhledem k jejímu bohatému historicko-architektonickému dědictví musí v budoucnu investovat i do množství dalších památkově chráněných objektů. Také na tuto péči by uvítala příspěvky od státu, stejně jako například na infrastrukturu pro sport a volný čas.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová