Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Litomyšlské muzeum v novém. Interaktivní a hravé, podívejte se

17.07.2014
Litomyšlské muzeum v novém. Interaktivní a hravé, podívejte se

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Regionální muzeum v Litomyšli v novém

FOTOGALERIE Modernizované, větší, interaktivnější. Takové se 15. července po dvou letech revitalizace slavnostně představilo Regionální muzeum v Litomyšli. Návštěvníky čekají nové prostory i expozice, odkryté archeologické nálezy i historické „pařanské doupě“. Veřejnosti se brány muzea poprvé otevírají právě dnes, ve čtvrtek 17. července.

„Proměna muzea za celkem 70,8 milionu korun je z 85 procent hrazena z evropských fondů,“ vyčíslil náklady revitalizace hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Radost neskrýval ani bývalý hejtman, senátor Radko Martínek: „Regionální muzeum v Litomyšli se dočkalo nejen rozšíření prostor, ale i moderních expozic na světové úrovni. Jsem zvědavý, jak návštěvníci přivítají především interaktivní prvky.“

Dvě přístavby podle návrhu Josefa Pleskota

K historické barokní budově muzea přibyly dvě přístavby podle návrhu předního českého architekta Josefa Pleskota. První ukrývá zcela unikátní archeologické pozůstatky ze 14. až 17. století. Druhou přístavbou je originálně řešený vstupní objekt na boku muzea. Díky těmto přístavbám a přemístění většiny odborných pracovišť muzea do nedalekého zámeckého pivovaru se prostory přístupné návštěvníkům více než zdvojnásobily.

Muzeum tak získalo dostatečné zázemí pro výstavní i nevýstavní prezentační a vzdělávací aktivity. „Smyslem celé revitalizace bylo více otevřít muzeum veřejnosti a vytvořit z něj místo poučení, relaxace a zábavy, místo, v němž je příjemné pobývat,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana pro školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová.

3D modely Zámeckého návrší i mamutí kel

A na co se mohou návštěvníci těšit? „Nová stálá expozice Litomyšl – město kultury a vzdělanosti prezentuje bohaté dějiny Litomyšle. Na začátku jsou vystaveny pozůstatky středověké a raně novověké zástavby kolem tzv. scholastikovy brány tak, jak byly archeology objeveny v minulém roce,“ popsal ředitel muzea René Klimeš. „Na ni navazuje expozice zámeckého návrší, kde je na 3D modelech a v dokumentárním filmu představen pozoruhodný a veřejnosti dosud téměř neznámý stavební vývoj této lokality,“ dodal René Klimeš. Návštěvníci uvidí i mamutí kel nalezený v Litomyšli, katovský meč či obrovskou Müllerovu mapu Čech z 18. století. Nechybí ani „Litomyšlské nebe“ s originálními osobními předměty Aloise Jiráska, Boženy Němcové, Magdaleny Dobromily Rettigové nebo jedinečné technické památky jako nejstarší fotoaparát v České republice nebo funkční replika Křižíkovy obloukové lampy.

Historické pařanské doupě

Počátky osobních počítačů připomíná interaktivní výstava Retrogaming, které nechybí ani pařanské doupě s historickými i moderními počítači. Pamětníci mohou zavzpomínat na československé i zahraniční počítačové hry a domácím počítače a konzole (například IQ 151, PMD, Didaktik, Apple, Atari, Commodore, IBM, Sinclair).

Fenomén malířů Boštíků

Fenomén Boštík – Václav Boštík a jeho rodinní výtvarní souputníci z Ležákova mlýna v Horním Újezdu je název druhé sezónní výstavy, která představí 40 obrazů příslušníků dvou generací malířů. K výstavě, na které se objeví dosud zcela neznámá díla Václava Boštíka s tematikou rodného kraje, vyšla doprovodná publikace.

Historické převleky a minináměstí pro děti

Pro (nejen) mladší návštěvníky je v expozici připraven pestrý interaktivní program – můžete si vyzkoušet, jak staří kartografové měřili vzdálenosti, hravou formou si ověřit své znalosti historie, obléknout se do replik měšťanského a lidového oblečení z 19. století či si zahrát hru Za starého mocnářství. Nepřehlédnutelná je dětská expozice s „replikou“ litomyšlského náměstí. Až do konce srpna si budou děti hrát v Letní herně – v oblíbeném muzejním domečku, při skládání puzzle nebo oblékání panenek.

Muzeum zároveň spouští i nové internetové stránky – přehlednější a podrobnější. Nacházejí se na původní adrese www.rml.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace