Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Litomyšlské muzeum v novém. Interaktivní a hravé, podívejte se

17.07.2014
Litomyšlské muzeum v novém. Interaktivní a hravé, podívejte se

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Regionální muzeum v Litomyšli v novém

FOTOGALERIE Modernizované, větší, interaktivnější. Takové se 15. července po dvou letech revitalizace slavnostně představilo Regionální muzeum v Litomyšli. Návštěvníky čekají nové prostory i expozice, odkryté archeologické nálezy i historické „pařanské doupě“. Veřejnosti se brány muzea poprvé otevírají právě dnes, ve čtvrtek 17. července.

„Proměna muzea za celkem 70,8 milionu korun je z 85 procent hrazena z evropských fondů,“ vyčíslil náklady revitalizace hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Radost neskrýval ani bývalý hejtman, senátor Radko Martínek: „Regionální muzeum v Litomyšli se dočkalo nejen rozšíření prostor, ale i moderních expozic na světové úrovni. Jsem zvědavý, jak návštěvníci přivítají především interaktivní prvky.“

Dvě přístavby podle návrhu Josefa Pleskota

K historické barokní budově muzea přibyly dvě přístavby podle návrhu předního českého architekta Josefa Pleskota. První ukrývá zcela unikátní archeologické pozůstatky ze 14. až 17. století. Druhou přístavbou je originálně řešený vstupní objekt na boku muzea. Díky těmto přístavbám a přemístění většiny odborných pracovišť muzea do nedalekého zámeckého pivovaru se prostory přístupné návštěvníkům více než zdvojnásobily.

Muzeum tak získalo dostatečné zázemí pro výstavní i nevýstavní prezentační a vzdělávací aktivity. „Smyslem celé revitalizace bylo více otevřít muzeum veřejnosti a vytvořit z něj místo poučení, relaxace a zábavy, místo, v němž je příjemné pobývat,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana pro školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová.

3D modely Zámeckého návrší i mamutí kel

A na co se mohou návštěvníci těšit? „Nová stálá expozice Litomyšl – město kultury a vzdělanosti prezentuje bohaté dějiny Litomyšle. Na začátku jsou vystaveny pozůstatky středověké a raně novověké zástavby kolem tzv. scholastikovy brány tak, jak byly archeology objeveny v minulém roce,“ popsal ředitel muzea René Klimeš. „Na ni navazuje expozice zámeckého návrší, kde je na 3D modelech a v dokumentárním filmu představen pozoruhodný a veřejnosti dosud téměř neznámý stavební vývoj této lokality,“ dodal René Klimeš. Návštěvníci uvidí i mamutí kel nalezený v Litomyšli, katovský meč či obrovskou Müllerovu mapu Čech z 18. století. Nechybí ani „Litomyšlské nebe“ s originálními osobními předměty Aloise Jiráska, Boženy Němcové, Magdaleny Dobromily Rettigové nebo jedinečné technické památky jako nejstarší fotoaparát v České republice nebo funkční replika Křižíkovy obloukové lampy.

Historické pařanské doupě

Počátky osobních počítačů připomíná interaktivní výstava Retrogaming, které nechybí ani pařanské doupě s historickými i moderními počítači. Pamětníci mohou zavzpomínat na československé i zahraniční počítačové hry a domácím počítače a konzole (například IQ 151, PMD, Didaktik, Apple, Atari, Commodore, IBM, Sinclair).

Fenomén malířů Boštíků

Fenomén Boštík – Václav Boštík a jeho rodinní výtvarní souputníci z Ležákova mlýna v Horním Újezdu je název druhé sezónní výstavy, která představí 40 obrazů příslušníků dvou generací malířů. K výstavě, na které se objeví dosud zcela neznámá díla Václava Boštíka s tematikou rodného kraje, vyšla doprovodná publikace.

Historické převleky a minináměstí pro děti

Pro (nejen) mladší návštěvníky je v expozici připraven pestrý interaktivní program – můžete si vyzkoušet, jak staří kartografové měřili vzdálenosti, hravou formou si ověřit své znalosti historie, obléknout se do replik měšťanského a lidového oblečení z 19. století či si zahrát hru Za starého mocnářství. Nepřehlédnutelná je dětská expozice s „replikou“ litomyšlského náměstí. Až do konce srpna si budou děti hrát v Letní herně – v oblíbeném muzejním domečku, při skládání puzzle nebo oblékání panenek.

Muzeum zároveň spouští i nové internetové stránky – přehlednější a podrobnější. Nacházejí se na původní adrese www.rml.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Galerie