Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legenda o vášni s nádechem hororu, svou milou vykopal z hrobu… Na obnovu Plačící Anny darovali občané Moravské Třebové přes 95 tisíc

21.02.2020
Legenda o vášni s nádechem hororu, svou milou vykopal z hrobu… Na obnovu Plačící Anny darovali občané Moravské Třebové přes 95 tisíc

Foto: rozvedena.blokuje.cz

Popisek: Pohled z Křížového vrchu na město

Láska je krásná, nádherná, píše nesmrtelné příběhy celého lidstva, hýbe osudem jednotlivců i celých národů. Láska je uhelný kámen naší existence. A láska přetrvávající přes dvě staletí teď ožila i v Moravské Třebové, kde se odehrál jeden z jejích příběhů, pro tentokrát s tragickým koncem. A to hned dvojím.

Nenaplněná láska dvou mladých lidí, kterým osud nepřál, se promítla do vyhlídky na Křížovém vrchu. A nejedná se o žádnou smyšlenou městskou legendu, díky které chce město přilákat turisty. Příběh Anny Glässerové a Josefa Herknera se skutečně stal.

 

Příběh lásky Anny a Josefa nemá šťastný konec

V roce 1818 se potkala Anna s Josefem na slavnosti císařských střelců v Moravské Třebové. Zamilovali se do sebe na první pohled. Vášnivě a, jak to tak u mladých bývá, na věky věků. Rodiče Anny se vztahem nesouhlasili a mladé lásce všemi silami bránili. Annu zamykali, nepouštěli ven, nebo jen pod dohledem. Josef několikrát žádal rodiče Anny o její ruku, ale vždy jej vypohlavkovali. Mysleli si totiž na lepší partii na ženění. Láska mezi Annou a Josefem tak proudila jen díky dopisům, které si posílali celých pět let, a nemnoha tajným schůzkám. Po pěti letech Anna napsala dopis poslední, protože ji rodiče donutili provdat se za Franze Gromese, rychtáře z Linhratic.

 

Takhle vypadala socha Plačící Anny, pro třebovské rodáky to bývalo něco jako Máchův pomník na pražském Petříně

Ještě před Anninou svatbou založil Josef na Křížovém vrchu překrásnou zahradu, odkud šlo vidět do Linhartic, na dům, kam se Anna později přestěhovala za manželem. Snad, aby jí byl nablízku, snad, aby se mohli i po proklínané svatbě tajně scházet. Po svatbě začala ovšem Anna chřadnout, uvadat a už v roce 1825 zemřela na chrlení krve. Svazek s rychtářem Gromesem tak trval necelý rok. Anna byla pohřbena do hrobky rodiny Gromesů. Jenže s tím se Josef nesmířil.

 

Na staré pohlednici je vidět, jak celé místo vypadalo a jak bylo upravené

 

No a takhle vypadá dnes - rozhodně ne lépe

Ještě ten večer svou milou z hrobu vykopal a přenesl ji na svou zahrádku, kde ji pohřbil v hedvábí do hrobu vystlaném růžemi. Předvečer svátku svaté Anny roku 1825 pak lidé z Moravské Třebové i Linhartic zažili prazvláštní událost. Cesta z Moravské Třebové až na křížový vrch k Josefově zahradě byla ozářená pochodněmi. Pochodně na zahradě pak tvořily nápisy Dir Dort (Tobě tam) a Es heisse Annenruhe (Ať se místo jmenuje Annino odpočinutí). Pravdivost legendy podporuje objevení prázdné rakve v Annině hrobě v roce 1924. Tečku za pravdivostí pak udělali dělníci, kteří na Křížovém vrchu pracovali na pískovcovém lomu. Objevili kostru ženy, která byla pohřbená v hedvábí a květinami. Než začala druhá světová válka, někdo na místě zahrady umístil sochu plačící dívky na počest nenaplněné lásky Anny a Josefa.

 

Vandalismus

Socha do osmdesátých let minulého století stála na svém místě. Ale právě v tu dobu jí nějaký vandal urazil hlavu. V devadesátých letech pak vzala socha za své celá. A město Moravská Třebová při úvahách o revitalizaci a obnovy Křížového vrchu přišla s rozumným a jasným návrhem. Postavit zase sochu Plačící Anny na původním místě. „Věříme, že vandalismus do našeho města nepatří a že si krásných míst, kde trávíme volný čas, dokážeme patřičně vážit,“ zaznělo z radnice města.

 

Herknerova zahrada bývala v tomto lomu... Mimochodem, o revitalizaci celého Křížového vrchu se hojně hovořilo a psalo již v roce 2016, poté, jak bývá v zemi zvykem, realizace (mělo jít o pět postupných kroků) jaksi usnula

Veřejná sbírka

Na to konto město vyhlásilo veřejnou sbírku. Lidé mohli do 31. 12. 2019 přispívat jak na transparentní účet, tak i do připravených zapečetěných kasiček, které kolovaly po městě. Nasbíralo se téměř 100 000,-. Do veřejné sbírky se zapojil také známý violoncellista a moravskotřebovský rodák Josef Klíč, který ve městě vystoupil na koncertu v prosinci 2019. „Socha Plačící Anny pro mě znamená hodně, představuje vzpomínky na moje dětství a jinošství. Proto jsem moc rád využil příležitost a na společnou snahu o obnovu tohoto krásného místa přispěl také.“

 

Nejslavnější třebovský hrob – poutní místo romantiků…  Anna Gläserová a Josef Herkner. Z hrobů obou ústředních postav proslulé moravskotřebovské pověsti či spíše baladického příběhu Annenruhe Anny Gläserové a Josefa Herknera se do současnosti dochoval jen ten Annin, jak píše autorka snímku Zuzana (z blogu rozvedena.blokuje.cz)

Podle restaurátora Ladislava Kryla jsou předběžné náklady na obnovu sochy vyčísleny na 363 000 Kč s DPH. Město má na obnovu v rozpočtu vyčleněnou částku 200 000,-, tak snad se zbytek podaří sezobat v nějakém dotačním programu (případně vymoci si na státu, aby restaurátorská práce na soše bylo osvobozena od zdanění, pak by rozpočet skončil dokonce v plusu).

 

Místo Annina hrobu v Herknerově zahradě

„Křížový vrch je po staletí dominantou města. Celou lokalitu postupně upravujeme tak, aby pro návštěvníky představovala příjemné místo k odpočinku i dalším volnočasovým aktivitám. V letošním roce se zde navíc dočkáme obnovené sochy Plačící Anny, na kterou máme v rozpočtu vyhrazenou částku 200 tisíc Kč. Věříme, že vandalismus do našeho města nepatří a že si krásných míst, kde trávíme volný čas, dokážeme patřičně vážit,“ uvedl starosta Tomáš Kolkop.

Vložil: Kamil Fára