Česká píseň Bedřicha Smetany, Sukova Pohádka a Janáčkova Glagolská mše... Smetanova Litomyšl slaví 60. ročník
15.06.2018
Foto: Smetanova Litomyšl
Popisek: Jeden z nejvýznamnějších tuzemských hudebních festivalů právě začíná
Tóny české i slovenské národní hymny zahájily 14. června jubilejní 60. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Česká filharmonie, partnerský orchestr festivalu, provedl pod taktovkou Petra Altrichtera Českou píseň Bedřicha Smetany, Pohádku Josefa Suka a Glagolskou mši Leoše Janáčka. Smetanova Litomyšl potrvá do 7. července a nabídne čtyřicítku pořadů, fun zónu Festivalové zahrady i výstavy XIV. Smetanovy výtvarné Litomyšle.
Program jubilejního 60. ročníku je částečnou reflexí všech předešlých podnětů, ale je zcela zřejmě inspirován také významnými vnějšími vlivy. „Zásadními motivy dramaturgie výjimečného ročníku jsou výjimečné milníky českých dějin, avšak stranou nezůstávají ani nejdůležitější výročí obecně kulturní a skladatelská. Společně tak oslavíme nejen jubileum festivalové, ale samozřejmě též 100. výročí vzniku samostatného československého státu, stejně jako připomeneme 50. výročí sovětské okupace,“ říká umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. V plné míře se tak festival programově zaměřil na pokladnici české hudby a přichází i s vlastními příspěvky k těmto tématům v podobě premiér skladeb i pořadů na objednávku. „Málokdy se nám nabízí tak silná příležitost porozumět významu a smyslu umění, jako v letošním roce, kdy si připomínáme události, které formovaly život našeho státu a národa v posledních sto letech. Promítaly se do hudby a výtvarného umění, a festival nám dává šanci tento odraz vnímat i v hlubším historickém a širším světovém hudebním kontextu,“ reaguje prezident festivalu Pavel Kysilka.
Nejen špičkoví hosté ze zahraničí
Snad nikdo nepřehlédne, že na Smetanově Litomyšli letos vystoupí nejen špičkoví hosté ze zahraničí, ale především špičkové soubory domácí, přední orchestry, dirigenti a sólisté vokální i instrumentální. Vždyť základním – byť nepsaným – mottem celého ročníku, příkladně akcentovaného i ve 14. Smetanově výtvarné Litomyšli, je Český poutník. Ve světové premiéře stejnojmenné kantáty, festivalem objednané k oslavě obou ústředních jubileí a dedikované Památce Jiřího Bělohlávka, vystoupí mj. partnerský orchestr Smetanovy Litomyšle Česká filharmonie, rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka a provedení bude řídit Tomáš Netopil, někdejší žák pana profesora Bělohlávka.
Festival se koná i na zámku v Litomyšli
Když Smetanova Litomyšl, tak samozřejmě nesmí chybět tvorba Bedřicha Smetany. Je třeba zvlášť upozornit na premiéru inscenace Libuše, provedení kantáty Česká píseň, kvartetu Z mého života v originální verzi i v úpravě pro smyčcový orchestr. Smetanovy sbory budou znít v premiéře pořadu Zahrada srdce k 140. výročí narození Emy Destinnové i v koncertu Zpěváčci kraje mého. Poprvé u nás zazní klavírní transkripce Vltavy v podání Kotaro Fukumy.
Novodobá světová premiéra barokní opery Antonia Caldary
Zvláštním příspěvkem české hudbě bude novodobá světová premiéra barokní opery Antonia Caldary L’Amor non hà legge na zámku v Nových Hradech, kterou si u předního italského autora objednal moravský aristokrat a patriot Johann Adam Questenberg pro uvedení v Jaroměřicích nad Rokytnou roku 1728. Naopak soudobá opera je zastoupena experimentální hudební inscenací NDM Ostrava L2: Brána života! Zejména (nej)mladší generaci je pak určeno uvedení Ravelovy „rodinné opery“ Dítě a kouzla. „Ale to není zdaleka vše – kromě předešlých titulů je na programu též Verdiho Maškarní ples, Gounodův Faust a Markéta a Boitův Mefistofeles. Obě posledně jmenované opery předznamenávají víceletý cyklus Faustus,“ říká Vojtěch Stříteský
Ze světové tvorby vokálně-instrumentální, resp. symfonické je do programu jubilejního ročníku zařazena Bachova Velká mše h moll pod taktovkou bachovského specialisty Rudolfa Lutze, Beethovenova Chorální fantazie (ale také Osudová symfonie), dále česká premiéra oratoria Paula McCartneyho Ecce Cor Meum, Gounodova Svatocecilskou mše či Requiem Alfreda Schnittkeho. Připomeneme ovšem i jubilea Clauda Debussyho či Antonia Vivaldiho.
Druhé nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením je akusticky výborné
Tři stovky malých zpěváků z dětských sborů
Podruhé bude hostem Smetanovy Litomyšle prestižní Tonkünstler Orchester Niederösterreich, který je rezidenčním tělesem partnerského festivalu v Grafeneggu. A opět vystoupí s českým sólistou – Ivo Kahánek přednese v Litomyšli i na rakouském festivalu Chopinův 1. klavírní koncert f moll.
Událostí sui generis – a to i z evropského hlediska – je určitě Den s Haydnem, který jsme připravili s Radkem Baborákem, orchestrem Česká Sinfonietta a mezinárodně uznávanými sólisty.
„Pro první vystoupení v České republice se podařilo získat mexického tenoristu světového renomé Javiera Camarenu, který vystoupí v galakoncertu z cyklu Hvězdy operního nebe za doprovodu PKF-Prague Philharmonia,“ informuje ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna a pokračuje: „Holdem festivalovému jubileu bude jedinečné představení Baletu Národního divadla Praha Balet Gala 60. Podobně výjimečným počinem je projekt Zpěváčci kraje mého, když u nás po roční přípravě za doprovodu pardubické filharmonie vystoupí bezmála tři stovky malých zpěváků z dětských sborů Pardubického kraje a hosté z Prahy a Brna.“
Pardubický hejtman nesmí chybět
Ročník, jehož program vyrůstá z letitých kořenů a respektované tradice
Tradiční žánrovou pestrost v letošním programu doplňuje mj. Jazzová jízda v jízdárně #2, stejně jako koncert z dlouhodobého cyklu Na hranách stylů, vystoupení Jaromíra Nohavici za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava nebo závěrečné Velké finále Plné překvapení.
„Festival se stal jednou z nejdůležitějších akcí Pardubického kraje, vyvrcholením společenské a kulturní sezóny, opravdovým rodinným stříbrem. Ovšem ani rodinné stříbro nemůžeme nechat v příborníku nostalgicky stárnout. Je potřeba ho pravidelně vyleštit, doplnit, přidat další zajímavé kousky a starat se o to, aby bylo atraktivní i pro mladou generaci. Přesně tak to dělá i Národní festival Smetanova Litomyšl, a proto se o jeho budoucnost nebojím,“ míní hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Je proto před námi ročník, jehož program vyrůstá z letitých kořenů a respektované tradice, není však zahleděný do vzpomínek a minulosti. Ročník jubilejní – slavnostní, jehož dramaturgie má právo být laděna trochu Maestoso a občas taky Capriccioso. Čeká nás 60. Smetanova Litomyšl.
Zdroj: TK
Vložil: Markéta Vančová