Co takhle se vrátit do komunismu? Náznaky tu jsou. Podpora venkova pomalu vypadá jako návrat do bývalého režimu
26.03.2018
Foto: Pinterest
Popisek: Pojízdná prodejna, minulost... i budoucnost
Poskytování dotací v rámci Programu obnovy venkova zabezpečuje Pardubický kraj pravidelně od roku 2004. Krajští radní proto na svém posledním zasedání projednávali žádosti od obcí, svazků obcí nebo místních akčních skupin. Jejich návrhy budou schvalovat ještě zastupitelé.
Program obnovy venkova (POV) je zaměřen na trvalý rozvoj obcí, měst, svazků obcí a místních akčních skupin (MAS). Dotace z POV jsou určeny na financování běžného a investičního rozvoje, například na výstavbu, opravu, obnovu a údržbu venkovské zástavby, občanské vybavenosti, místních komunikací, chodníků, parkovišť, odstavných ploch, cyklistických a pěších stezek, veřejného osvětlení a rozhlasu nebo úpravu veřejné zeleně. Týkají se také zřízení sběrného místa nebo dvora, integrovaných projektů venkovských mikroregionů a podpory provozních nákladů pro MAS.
63 milionů jen tento rok
„Z Programu obnovy venkova na rok 2018 bude celkem podpořeno 375 žádostí v rekordní částce 63,3 milionu korun. Alokace finančních prostředků, které kraj dává do tohoto programu, má stále vzestupný trend,“ informoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Obchody a pojízdné prodejny
„Kraj v letošním roce podpoří také 69 žádostí obcí na obchody a pojízdné prodejny v celkové částce 2,7 milionu, což je další navýšení téměř o 1 milion korun,“ řekl radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Pardubický kraj již od roku 2009 jako jediný region pravidelně vyhlašuje tento dotační titul. Malé obchody a pojízdné prodejny jsou mnohdy méně využívané, ale pro obyvatele menších obcí zároveň nepostradatelné,“ dodal Kroutil.
Kolik zmizelo obchodů?
Podle statistik zmizela jedna třetina všech malých a středních obchodů. Může za to zčásti podnikatelská struktura, kdy jeden malý obchod zkrátka neutáhne život podnikatele. Na vsích tak obchody pomalu odpadaly. Špatnou zprávou loňského roku je také to, že největší družstevní obchodní řetězec COOP je až u tisícovky svých prodejen v záporných číslech. Hrozí tedy, že i tady se bude zavírat. Stát nyní dává stovky milionů korun na venkovské obchody a pojízdné prodejny.
Co hospody?
I tady už mnozí starostové přemýšlejí, jak, po zavedení EET a protikuřáckého zákonu, podpořit místní hospody a restaurace. Podniky padají jako mouchy. A to i přes ujišťování hnutí ANO, že čísla lžou. Vracíme se tak před rok 1989, kdy měli starostové přehled o tom, jaký má výdělek místní Jednota nebo hospoda. Vrátíme se tedy do komunismu?
Vložil: Štěpán Cháb