Hrdiny Pardubického kraje najdete ve Svítání, podle Nadace České spořitelny, která rozdala své každoroční ceny Floccus
08.02.2018
Foto: Adam Daniel
Popisek: Ocenení celou Floccus Jana Hanzlíková (MPSV), Miluše Horská (Svítání), Mutlová (Diakonie), Jiří Kokrda (Anima)
Největší bankovní nadace u nás už počtvrté za sebou rozdávala Ceny Floccus, kterými vyzdvihuje jednotlivce a neziskové organizace, kteří se nebojí měnit společnost k lepšímu. Nadace České spořitelny oceňuje právě ty, kteří se snaží zajistit důstojné stáří, kvalitní péči pro lidi s mentálním postižením a efektivní prevenci a léčbu drogové závislosti.
Ocenění si letos podle odborné poroty Ceny Floccus jednoznačně zasloužila právě pardubická Základní škola a Praktická škola Svítání, která se zaměřuje na integraci lidí s mentálním či jiným postižením. Skleněnou cenu si v pražském Rudolfinu převzala Miluše Horská, ředitelka organizace: „Cena Floccus Nadace České spořitelny je tím nejkrásnějším dárkem k pětadvacetinám naší školy Svítání. Je to ocenění 25 let naší společné práce, posunu od 26 dětí v organizaci ke dvěma stům, k 700 lidí integrovaných v terénu, od devíti prvních zaměstnanců k dnešním téměř 150. A každému z nich tahle cena náleží, děkujeme!"
Svítání ve vzdělání
Každý ročník Ceny Floccus se zaměřuje na jedno konkrétní téma. V tom letošním Nadace České spořitelny vyzdvihla organizace, které jsou příkladem pro ostatní ve snaze o systémové změny ve společnosti. Odborná porota na Svítání ocenila mimo jiné schopnost vyplnit efektivně a kvalitně bílá místa, na které organizace ve svých službách narážela: tam, kde chyběly učebnice, Svítání je připravilo, tam, kde chyběli odborníci, Svítání nabídlo vzdělávací kurzy, postupně tak organizace vytvořila řadu navazujících služeb pro lidi s postižením.
Tvůrčí a obětaví lidé tu jsou
„Česko dlouhodobě nemá nouzi o tvůrčí ani obětavé lidi, o pozoruhodné projekty ani odvážné pokusy a tím ani o příklady dobré praxe. Má však vleklý a zničující problém se společenským nedoceněním těchto lidí a činů, s nevyužitím následování hodných zkušeností, s váznoucí změnou překonané praxe. Dobré zkušenosti zůstávají izolovanými ostrůvky, síly docházejí, nadšení vyhořívá, systém odolává a zbytečné utrpení či neprospívání trvá. Je nezbytné, aby plody všech těch úsilí vešly ve známost, aby se jim dostalo obecné podpory i připravené půdy, v níž by ze zavátých semínek vyrostly nové květy ušlechtilé nápodoby - jako když vítr rozfouká chmýří pampelišky. Jde o jednu z nejúčinnějších cest rozvoje a kultivace naší společnosti, šíření ušlechtilosti a užitečnosti, navyšování sociálního kapitálu České republiky,“ řekl Mudr. Zdeněk Kalvach, předseda poroty Ceny Floccus.
Zdroj: Tisková zpráva
Komerční sdělení
Vložil: Štěpán Cháb