Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Excelentní tenor tvrdě zaútočil na krále popu, jenže si byli podobní až příliš. Proti Gottovi neměl šanci. Tajnosti slavných

25.10.2017
Excelentní tenor tvrdě zaútočil na krále popu, jenže si byli podobní až příliš. Proti Gottovi neměl šanci. Tajnosti slavných

Foto: repro/Hvězdy popu, které jsme milovali 2

Popisek: Pavel Bartoň v roce 1974 při kamerových zkouškách pro muzikál režiséra Ladislava Rychmana Hvězda padá vzhůru

AUDIO/VIDEO S legendárním Zlatým slavíkem ho nepřestávali srovnávat, leckdo ho dokonce označoval z Gottova nástupce na hvězdném nebi české populární hudby. A právě v tom spočíval jeho největší problém. Dnes má nenápadný muž s mimořádným hlasem svůj vlastní malý svět a tu a tam si zazpívá jen u hrnčířského kruhu.

Kdyby se narodil o dvě desetiletí později, přinejmenším by se stal králem muzikálového jeviště. Jenže v době, kdy začala jeho hvězda stoupat vzhůru, byly současné úspěšné muzikálové scény ještě vzdálenou hudbou budoucnosti. A na malém českém nebíčku populární hudby nebylo pro dva téměř identické, byť zcela mimořádné hlasové fondy dostatek místa. A tak si nakonec naplno užíval slávy pouhé dva roky, a když se řekne Pavel Bartoň, většina mladých vůbec netuší, že někdy u nás muž tohoto jména vůbec zpíval. Dodnes se občas mihne na televizní obrazovce jenom díky legendárnímu filmovému muzikálu režiséra Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně, v němž zpívá v mnišské kutně: „Kam nemůže zajít ďábel, tam si ženskou dosadí, ať jsi Kain anebo Abel, vyhýbej se podhradí…“

Noc na Karlštejně:

K otci se raději nehlásil

Už i místo jeho narození jakoby jeho budoucí kariéru předurčovalo – přišel totiž na svět 24. dubna 1950 v Litomyšli, rodišti slavného českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Ve skutečnosti se jmenuje Jiří Šeda, jenže se obával, aby ho nepodezřívali z protekce, a tak si zvolil úplně odlišné umělecké jméno – Pavel Bartoň. Jeho otec Jaroslav byl totiž známým hudebním odborníkem a spisovatelem, navíc v době, kdy Jiří začal profesionálně zpívat, působil dokonce jako generální ředitel hudebního vydavatelství Supraphon. Jeho syn začal zpívat už v útlém dětství, brzy vyšlo najevo, že ho příroda obdařila mimořádně čistým tenorem s velkým rozsahem, a tak není divu, že ho otec všemožně podporoval.

Gaudeamus:

Vojenskou službu absolvoval jako zpěvák Armádního uměleckého souboru a krátce nato se vydal na profesionální pěveckou dráhu. První singl mu vyšel v roce 1972, o rok později zazářil ve třetím ročníku pěvecké soutěže Intertalent v Gottwaldově, dnešním Zlíně. Vzápětí posbíral všechna nejvyšší ocenění na festivalech Bratislavská lyra a Děčínská kotva a stanul před kamerou Zdeňka Podskalského v Noci na Karlštejně, což jeho popularitu významně podpořilo. Dokonce dostal nabídku na exkluzivní smlouvu s německou vydavatelskou firmou Ariola. Z plánované spolupráce ale nakonec sešlo, o což se přičinil téměř nekonečným seznamem všemožných omezení tehdejší Pragokoncert.

Má, má tě rád:

Podobnost téměř vražedná

Kdyby býval tenkrát Karel Gott zatoužil po dvojčeti, nenašel by lepší. Barvou hlasu i stylem byli s Bartoněm často k nerozeznání. „Byl jsem podobný Gottovi a všichni mě chtěli. Až s odstupem času si člověk uvědomí, že to vlastně byla moje zkáza,“ konstatoval později Pavel v knize Hvězdy popu, které jsme milovali 2. „Podobný hlas barvou i témbrem a podobný způsob, jako má Karel, je mi daný a vrozený, s tím bohužel nic nenadělám. Když jsem se snažil dostat do jiné polohy, nebylo to ono, protože jsem se v ní necítil dobře. “ Konfrontace dvou mimořádných tenorů se odehrávala v ovzduší zdravé rivality, přesto se dodnes spekuluje o tom, že lidé kolem Karla Gotta zařídili Bartoňovu profesní likvidaci, aby konkurenci nejúspěšnějšího zpěváka zlikvidovali.

Kdo líp tě zná než já:

Proti tomu však mluví skutečnost, že i pro Bartoně tvořili Gottovi nejbližší spolupracovníci Karel Svoboda a Ladislav Štaidl a sám Gott dokonce přizval začínajícího zpěváka ke spolupráci. „S Karlem se znám, ale nejsme žádní kamarádi. Když jsem v roce 1975 odešel od Ivo Pavlíka, nabídl mi, abych zpíval sbory v jeho orchestru. Měl jsem na koncertech zpívat druhý hlas, aby posluchači slyšeli dva stejné hlasy, a přitom to vypadalo, jako by zpíval Karel sám. S díky jsem odmítl,“ dodal Bartoň, kterému zřejmě nebyla příliš po chuti představa, že by měl donekonečna pouze hrát druhé housle zavedené hvězdě. A právě podobnost s Gottem se stala hlavní příčinou potíží, kvůli nimž nakonec na kariéru zpěváka pop music definitivně rezignoval.

Řeka snů:

Talent zabil nedostatek hitů

I když se různé konspirační teorie kolem jeho odchodu ze scény znovu a znovu cyklicky vracejí, Pavel Bartoň je rázně odmítá. „Měl jsem šíleně bombastický začátek a během půl roku jsem byl úplně všude, což hrálo později v můj neprospěch. Já jsem to ale nemohl ovlivnit a jen se vezl v rozjetém rychlíku. Byl jsem nový, naprosto nezkušený, a když jsem dostal nějakou nabídku, ve své naivitě jsem ji přijal,“ přiznal zpěvák, k jehož image neodmyslitelně patřily brýle a perfektně střižený oblek.

Konec milování:

„Jedním z důvodů poklesu mé popularity byl odchod z Prahy do Ostravy, kde jsem dva roky působil u Věry Špinarové a Ivo Pavlíka, a především nedostatek posluchačsky atraktivního a nadčasového repertoáru. V podstatě jsem dojel na to, že jsem neuměl popularitu a slávu přiživovat a leštit kliky.“ V očích veřejnosti mu škodila i interpretace společensky angažovaných textů a časté vystupování v Sovětském svazu. Navíc nikdy neměl vlastní kapelu, spoléhal na spolupráci s velkými big bandy, nahrával s Karlem Vlachem nebo Josefem Vobrubou. Nejčastěji a nejdéle spolupracoval s Václavem Hybšem a dva roky byl i hostem koncertního programu Heleny Vondráčkové.

Jak žít bez tebe:

Má svůj svět

I když prodal desetitisíce desek, jeho tehdejší nejúspěšnější písně Gaudeamus a Má, má tě rád jsou dnes prakticky neznámé. Zazářil v roce 1973, kdy obsadil sedmou příčku v anketě Zlatý slavík, pak již takového úspěchu znovu nikdy nedosáhl. Kariéra kdysi mimořádně nadějného talentu neustále skomírala. V osmdesátých letech už pořizoval nové nahrávky jen zřídka, dál ale vystupoval s Orchestrem Václava Hybše a byl častým hostem zábavných televizních pořadů. Po roce 1989 na zpívání definitivně rezignoval a stáhl se do soukromí. Podařilo se mu propojit podnikání se svou další velkou láskou – pěstováním bonsají, a tak vyrábí ve vlastním ateliéru originální keramiku, určenou především milovníkům starého asijského umění miniaturizace stromů.

 

Božoňka2

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Adina Janovská