Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Lidé nám utíkají na Západ, říká vedoucí odboru školství Pardubického kraje Martin Kiss. Vítáme proto spolupráci s Ukrajinou, dodal. Osm ukrajinských dětí přijelo zazpívat

25.09.2017
Lidé nám utíkají na Západ, říká vedoucí odboru školství Pardubického kraje Martin Kiss. Vítáme proto spolupráci s Ukrajinou, dodal. Osm ukrajinských dětí přijelo zazpívat

Autor: MěÚ Pardubice

Popisek: Děti ze Zakarpatska přijeli do Pardubicka předvést, co umí

Poznat krásy Jevíčska, ale zároveň ukázat také něco ze své kultury, přijelo osm dětí společně s jednou dvacetiletou studentkou a dvěma učitelkami z obce Korytňany ležící v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Jejich poznávací cesta byla součástí nově vzniklé spolupráce mezi touto ukrajinskou obcí a městem Jevíčko.

V lednu letošního roku navštívili krajští zastupitelé Zakarpatí společně se zástupci vedení obcí a měst v regionu. V rámci návštěvy se zástupci Jevíčka domluvili na partnerství s obcí Kortyňany, a tak začátkem května podepsala tato dvě místa vzájemnou dohodu o spolupráci, která nezůstala jen na papíře a už nyní má skutečné výstupy. Již v létě navštívila Ukrajinu skupina jevíčských skautů a skautek, kteří navázali spolupráci právě při zmíněné lednové návštěvě.

Spolupráce mezi Pardubickým krajem a Zakarpatím se prohlubuje

V minulém týdnu přijelo do Jevíčka osm žáků korytňanské hudební školy ve věku 10–12 let v doprovodu dvacetileté studentky a dvou učitelek hudby. Návštěva z Ukrajiny se během čtyřdenního pobytu seznámila s jevíčskou základní školou, gymnáziem i kostelem, navštívila hrad Bouzov a Javoříčské jeskyně nebo si prošla literární naučnou stezku „Putování za Krchomilkou“. Chybět nemohla ani prohlídka Základní umělecké školy Jevíčko, keramická dílna nebo prezentace hasičů. Děti ze Zakarpatí v rámci pobytu také předvedly dvě podařená hudební vystoupení s prvky nejen ukrajinského folklóru.

V říjnu jedeme vyjednat další spolupráci

„Je skvělé, že spolupráce mezi Pardubickým krajem a Zakarpatskou oblastí funguje i v oblasti školství. Na začátku října se zúčastníme v Užhorodě setkání u kulatého stolu k tématu odborného školství a věřím, že to pro obě strany bude poučné,“ řekl krajský radní zodpovědný za školství Bohumil Bernášek.

Ukrajince vítáme s otevřenou náručí

„Řada našich absolventů odchází do zahraničí, proto je pozitivní, že se rozvíjí spolupráce s ukrajinskými školami, jejichž studenti mají zájem u nás studovat i pracovat,“ uvedl vedoucí odboru školství Martin Kiss.

Celá návštěva proběhla bez problémů

Místostarosta Jevíčka Miroslav Šafář hodnotil návštěvu velmi pozitivně a ocenil také chování dětí. „Po celou dobu pobytu se chovaly velmi mile a vděčně, také vzájemné vztahy v jejich kolektivu byly velice kamarádské.  Návštěva z mého pohledu splnila svůj účel, také proto, že byly do programu zainteresovány všechny školy a celá řada organizací v Jevíčku,“ řekl Miroslav Šafář a dodal, že spolupráce mezi oběma obcemi bude pokračovat i nadále. Na příští rok už Jevíčko plánuje pro změnu návštěvu českých dětí na Zakarpatí i společný letní tábor.

 

 

Zdroj: tisková zpráva

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace