Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé nám utíkají na Západ, říká vedoucí odboru školství Pardubického kraje Martin Kiss. Vítáme proto spolupráci s Ukrajinou, dodal. Osm ukrajinských dětí přijelo zazpívat

25.09.2017
Lidé nám utíkají na Západ, říká vedoucí odboru školství Pardubického kraje Martin Kiss. Vítáme proto spolupráci s Ukrajinou, dodal. Osm ukrajinských dětí přijelo zazpívat

Autor: MěÚ Pardubice

Popisek: Děti ze Zakarpatska přijeli do Pardubicka předvést, co umí

Poznat krásy Jevíčska, ale zároveň ukázat také něco ze své kultury, přijelo osm dětí společně s jednou dvacetiletou studentkou a dvěma učitelkami z obce Korytňany ležící v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Jejich poznávací cesta byla součástí nově vzniklé spolupráce mezi touto ukrajinskou obcí a městem Jevíčko.

V lednu letošního roku navštívili krajští zastupitelé Zakarpatí společně se zástupci vedení obcí a měst v regionu. V rámci návštěvy se zástupci Jevíčka domluvili na partnerství s obcí Kortyňany, a tak začátkem května podepsala tato dvě místa vzájemnou dohodu o spolupráci, která nezůstala jen na papíře a už nyní má skutečné výstupy. Již v létě navštívila Ukrajinu skupina jevíčských skautů a skautek, kteří navázali spolupráci právě při zmíněné lednové návštěvě.

Spolupráce mezi Pardubickým krajem a Zakarpatím se prohlubuje

V minulém týdnu přijelo do Jevíčka osm žáků korytňanské hudební školy ve věku 10–12 let v doprovodu dvacetileté studentky a dvou učitelek hudby. Návštěva z Ukrajiny se během čtyřdenního pobytu seznámila s jevíčskou základní školou, gymnáziem i kostelem, navštívila hrad Bouzov a Javoříčské jeskyně nebo si prošla literární naučnou stezku „Putování za Krchomilkou“. Chybět nemohla ani prohlídka Základní umělecké školy Jevíčko, keramická dílna nebo prezentace hasičů. Děti ze Zakarpatí v rámci pobytu také předvedly dvě podařená hudební vystoupení s prvky nejen ukrajinského folklóru.

V říjnu jedeme vyjednat další spolupráci

„Je skvělé, že spolupráce mezi Pardubickým krajem a Zakarpatskou oblastí funguje i v oblasti školství. Na začátku října se zúčastníme v Užhorodě setkání u kulatého stolu k tématu odborného školství a věřím, že to pro obě strany bude poučné,“ řekl krajský radní zodpovědný za školství Bohumil Bernášek.

Ukrajince vítáme s otevřenou náručí

„Řada našich absolventů odchází do zahraničí, proto je pozitivní, že se rozvíjí spolupráce s ukrajinskými školami, jejichž studenti mají zájem u nás studovat i pracovat,“ uvedl vedoucí odboru školství Martin Kiss.

Celá návštěva proběhla bez problémů

Místostarosta Jevíčka Miroslav Šafář hodnotil návštěvu velmi pozitivně a ocenil také chování dětí. „Po celou dobu pobytu se chovaly velmi mile a vděčně, také vzájemné vztahy v jejich kolektivu byly velice kamarádské.  Návštěva z mého pohledu splnila svůj účel, také proto, že byly do programu zainteresovány všechny školy a celá řada organizací v Jevíčku,“ řekl Miroslav Šafář a dodal, že spolupráce mezi oběma obcemi bude pokračovat i nadále. Na příští rok už Jevíčko plánuje pro změnu návštěvu českých dětí na Zakarpatí i společný letní tábor.

 

 

Zdroj: tisková zpráva

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace