Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lupiči přepadli usedlost ve Sloupnici a došlo na střelbu, strážník padl mrtvý k zemi. Smutný příběh Josefa Hendrycha si připomněli veteráni Policie České republiky

11.07.2017
Lupiči přepadli usedlost ve Sloupnici a došlo na střelbu, strážník padl mrtvý k zemi. Smutný příběh Josefa Hendrycha si připomněli veteráni Policie České republiky

Autor: www.pardubickykraj.cz

Popisek: Uctění památky Josefa Hendrycha

Před sedmdesáti lety v lese u obce Sloupnice v osadě Končiny na Litomyšlsku štěkaly výstřely a došlo k vraždě... Přišel zde o život strážmistr Sboru národní bezpečnosti Josef Hendrych.

Právě jemu v sobotu vzdali současníci hold při pietní slavnosti, které se zúčastnili zástupci policie, policejních veteránů, okolních obcí, hejtman Pardubického kraje i syn zastřeleného strážmistra Milan Hendrych. Akce se uskutečnila u pomníku v lese u Podrybníku, nedaleko místa, kde se zločin odehrál.

Važme si toho, že žijeme v době míru

„Poválečné období, kdy k tomuto činu došlo, bylo obdobím obrovské politické nestability. V této nejednoduché době, kdy rabování a zločiny nebyly ničím výjimečným, položil Josef Hendrych svůj život za spravedlnost a právo,“ řekl na pietním aktu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Hrdiny, jakým byl Josef Hendrych, je potřeba si připomínat, a to zejména proto, že naše společnost má dlouhodobě pocit, že postrádá vzory. Myslím si však, že tomu tak není. Je nutné si připomínat ty, kteří padli za vlast, ideály a hodnoty, ale také si musíme všímat vzorů současných, kterých je mezi námi velké množství,“ uvedl hejtman. „Važme si toho, že žijeme v době míru a nemusíme zjišťovat, kdo by byl hrdinou dnes,“ uzavřel Martin Netolický.

Vrahům Josefa Hendrycha bylo pouhých 19 let… 

Pamětníků smutné události už mnoho není. Někteří si ji pamatují, ale tehdy to byli malí kluci,“ řekl pro server orlicky.denik.cz Josef Bezdíček z Dolního Újezdu, člen Veterán policie České republiky.

milan_hendrych

Uctít památku svého otce přišel Milan Hendrych.

Téměř zapomenutý příběh mladého strážmistra Sboru národní bezpečnosti Josefa Hendrycha oživil policejní veterán Jaromír Charamza, který se historii případu věnoval. Nešťastná událost se udála 10. července 1947. Tehdy došlo k loupežnému přepadení jedné rodiny žijící ve vesnické usedlosti v obci Sloupnice. Po pachatelích činu se vydali pátrat dva příslušníci Sboru národní bezpečnosti.

Pro Josefa Hendrycha se však toto pátrání stalo osudným, když ho jeden z pachatelů v lese u Podrybníku v blízkosti obce Němčice zastřelil. Hendrych zemřel na místě ve věku nedožitých 35 let. Oba pachatelé byli dopadeni dalšími příslušníky SNB a při následné přestřelce přišli o život. „Jednalo se o Františka Sedláčka a Václava Leliče, kterému tehdy bylo jen devatenáct let. Oba žili v Němčicích,“ konstatoval pro orlicky.denik.cz Jaromír Charamza. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace