Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedna hvězda předávala štafetu druhé. Letošní 59. ročník festivalu Smetanova Litomyšl je minulostí. Navštívilo ho přes dvacet pět tisíc lidí

07.07.2017
Jedna hvězda předávala štafetu druhé. Letošní 59. ročník festivalu Smetanova Litomyšl je minulostí. Navštívilo ho přes dvacet pět tisíc lidí

Autor: Facebook Smetanovy Litomyšle

Popisek: Festival Smetanova Litomyšl

Více než tři desítky představení má za sebou 59. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se uskutečnil od 16. června do 6. července 2017. Mimořádné výkony sklízely bouřlivý potlesk a festivaloví hosté si vybírali z pestré dramaturgické škály. Letošní novinkou, která si rychle našla oblibu, se staly Festivalové zahrady s bohatým doprovodným programem.

„Ještě v roce 1992 Smetanova Litomyšl trvala 6 dní, konalo se 8 pořadů a rozpočet byl jeden milion. Nyní festival trvá tři týdny, pořadů je skoro čtyřicet a k nim se přidal bohatý doprovodný program, rozpočet přesahuje 34 milionů korun,“ řekl ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

Strhující show a zábava všeho druhu

Letos si hosté například vyslechli fenomenálního houslistu Shlomo Mintze, desetinásobného držitele ceny Grammy Arturo Sandovala, skvělého houslistu Josefa Špačka či úžasnou pěvkyni Valentinu Nafornitu či sympatického pěvce Adama Plachetku. Zkrátka jedna hvězda předávala štafetu druhé. Diváci bouřlivě ocenili také výkony Vojtěcha Dyka, B-Side Bandu a The Puppini Sisters či světoznámého Budapešťského cikánského symfonického orchestru, který předvedl tříhodinovou strhující show. „Koncert Juliana Steckela, Radka Baboráka a České Sinfonietty se úrovní naprosto vymykal koncertnímu standardu v Čechách, to je prostě fakt,“ prohlásil umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský a dodal: „Než déšť poněkud ovlivnil přijetí a vyznění Brahmsova houslového koncertu, mohu stejně mluvit o České filharmonii a Semjonu Bačkovovi či Mahlerově Titanu.“ Vydáno bylo cca 25 600 vstupenek, z nichž zhruba 25 200 našlo svého majitele.

Největší zájem byl tradičně o opery nebo velké koncerty, u nichž byla obsazenost téměř stoprocentní. Pořady se uskutečnily na 2. zámeckém nádvoří, v zámecké jízdárně, piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže, Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže, ale také na rokokovém zámečku v Nových Hradech.

Sázka, která se Smetanově Litomyšli vyplatila, byl doprovodný program nazvaný Festivalové zahrady. Po všechny festivalové víkendy a sváteční dny se v Klášterních zahradách konaly koncerty, projekce na LEDce, pohádky, Debaty na pytlích, pikniky… zkrátka zábava všeho druhu, která do tohoto krásného místa nedaleko zámku přilákala tisíce návštěvníků. „Z Festivalových zahrad mám velikou radost. Fungovaly téměř tak, jak jsem si to vysnil. Podle očekávání bylo jejich Achillovou patou počasí, ale když bylo krásně, zaplnil se trávník dobře naladěnými návštěvníky. Program ve Festivalových zahradách byl otevřený bezplatně všem návštěvníkům, ale také všem hudebním žánrům, nejrůznějším uměleckým formám a vysoký důraz byl kladený na mládežnické a amatérské muzicírování,“ vysvětlil Jan Pikna.

Smetanova Litomyšl už myslí na jubileum

„Smetanova Litomyšl se může právem považovat za dlouhodobou iniciativu, která je skutečně obecně prospěšná. A to pro kulturu obecně, aby si lidé připomínali, že zde v minulosti i v současnosti existovaly vynikající osobnosti a soubory, které můžeme vyvážet do celého světa. Obecná prospěšnost je v kulturnosti, vzdělání, poznání historie, úctě k píli a talentu, možnosti zapojit mladou generaci do něčeho, co člověka povznáší a inspiruje. To nám dává inspiraci pro náš život po mnoha stránkách,“ říká prezident festivalu Pavel Kysilka.

V příštím roce se Smetanova Litomyšl uskuteční od 14. června do 8. července. Celý program čítá na čtyři desítky pořadů, ze Smetany například premiéra Libuše, Česká píseň a Z mého života v podání světově úspěšného Haasova kvarteta. Janáčkova Glagolská, Jenůfa i Sinfonietta. V podání České filharmonie Novosvětská i premiéra kantáty Český poutník k 100. výročí republiky, Bachova Velká mše h moll, Chopinův klavírní koncert s Ivem Kahánkem a Tonkünstler Orchester. Unikátní Den s Haydnem a Radkem Baborákem. Velké finále bude tentokrát „plné překvapení“. „A co prozradím na závěr? Ohňostrojné představení Vivat 60. Smetanova Litomyšl!,“ uzavřel Vojtěch Stříteský.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace