Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V závěru Smetanovy Litomyšle chválil Tomáš Halík sluníčkáře a vítače. V rámci děkovné Mše svaté mluvil nejen k plnému kostelu, ale kriticky i na adresu politiků a církve

04.07.2017
V závěru Smetanovy Litomyšle chválil Tomáš Halík sluníčkáře a vítače. V rámci děkovné Mše svaté mluvil nejen k plnému kostelu, ale kriticky i na adresu politiků a církve

Foto: Jana Bisová

Popisek: Mons. Tomáš Halík při děkovné Mši svaté v Litomyšli

59. ročník festivalu Smetanova Litomyšl se chýlí ke svému vrcholu. Od 16. června, kdy hudební událost slavnostně zahájila Česká filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova, hostilo město Litomyšl české i zahraniční hudebníky, kteří nejen milovníkům vážné hudby přinášeli opravdu nevšední zážitky. Ovšem program neobsahoval jen představení děl klasických autorů…

Tématu lásky se věnoval Mons. Tomáš Halík ve své řeči v rámci děkovné Mše svaté, která se uskutečnila 2. července v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže v Litomyšli. Jeho slova však mířila dále, než jen k plnému kostelu, a měla i kritickou notu. Ta směřovala nejen do řad politiků, ale i do řad církevních.

Ten, kdo má srdce a svědomí, si nezaslouží nálepku sluníčkáře a vítače

„Na našem kontinentu jsou desetitisíce lidí, kteří prchají před válkou, smrtí a zhoubou. Nesmíme si nechat my, kteří jsme v sobě nezapřeli lidství, svědomí a srdce, potupnou nálepku jakýchsi naivních sluníčkářů a vítačů. Ano, i my víme, že je třeba střízlivě rozlišovat mezi lidmi, kteří jsou skutečně obětí násilí a mezi lidmi, kteří jsou obětí planých slibů těch, kteří kupčí s lidskou nadějí, že se někde budou mít lépe, budou žít důstojný život. Ale i tito lidé mají právo na naše porozumění,“ uvedl Tomáš Halík, který také hovořil o rozhodnutí vlády nepřijímat žádné uprchlíky. 

Tvrdě je odsoudil jako popření evangelia. „Ten, kdo pro ně zdvihl ruku, ten, kdo je schvaluje, ten, kdo vůči němu neprotestuje, zapřel Krista. Polská biskupská konference řekla jasně, jestliže naše vláda bude mít toto stanovisko, jestliže devadesát procent Poláků bude schvalovat toto stanovisko, my jako církev musíme říci ne, protože my se budeme řídit evangeliem a ne tím, abychom byli hezcí v očích moci. Ano, jsem velmi zvědav, a modleme se za naše biskupy, aby dostali ducha statečnosti, když se budou rozhodovat před tím, jestli budou věrni evangeliu, papeži Františkovi, anebo jestli budou usilovat o přízeň mocných, kteří je budou odměňovat, anebo o popularitu větší,“ prohlásil a odsoudil i ty, kteří se veřejně hlásí k nenávisti. 

„Není možné, aby ke stolu Páně přicházeli ti, kteří budou veřejně se hlásit k nenávisti, ať už to bude Haken-Kreuz, nenávisti rasové, ať to bude rudá hvězda, nenávist sociální, ať to bude tato nenávist kulturní a náboženská. Ať to budou tito lidé, kteří proti slovu Kristovu na nenávist odpovídají nenávistí. Ano, je třeba říct ne jakémukoli fanatismu. A zejména fanatismu, který zneužívá náboženské symboly.“ 

Mons_Tomas_Halik

Mons. Tomáš Halík při Mši svaté v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže

Strach plodí agresivitu a nenávist

Podle jeho slov se nesmíme bát být v menšině a stát proti předsudkům většiny. Musíme se snažit rozumět obavám lidí. „Obavy jsou na místě, ale proto máme víru, abychom obavy nenechali pustit ke kormidlu našeho života, aby se obavy nestaly strachem. Strach plodí agresivitu a nenávist, a proto nesmí mít místo v srdci křesťana.“ 

Křesťané mají být solí země, nikoli šlehačkou a pocukrováním. „Naše víra není cukrátko. Naše víra je náročná cesta. Ale my jsme byli na tuto cestu pozváni, protože vede k životu. Je to cesta lásky, která není láskou ve smyslu nějakých vznešených pocitů. Je láskou ve smyslu překročení, vykročení z vězení našeho sobectví. Na této cestě zakusíme obrovské osvobození a obrovskou radost. Jděme za Kristem, byť by lákadla tohoto světa zněla sebe intenzivněji,“ řekl na závěr Halík. 

Halik_mse_Litomysl

Průběh Mše svaté v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže 

Letošní strhující atmosféra láká i na budoucí jubilejní ročník

Národní festival Smetanova Litomyšl, který je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem u nás a zároveň patří k největším pravidelně konaným festivalům klasické hudby v Česku, bude slavnostně ukončen ve čtvrtek 6. července. Vyvrcholení hudební události bude patřit opeře. V podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu a brněnských sólistů a sborů zaznějí nejslavnější sborové scény a ansámbly například z oper Aida, Othello, Madam Buterfly či Braniboři v Čechách. Za dirigentský pult se postaví Ondrej Lenárd.

V průběhu festivalu se návštěvníkům představila celá řada významných českých i zahraničních účinkujících. Mezi nimi také například „festivalový rekordman“ Richard Novák, pěvec se znělým basem, který v Litomyšli poprvé vystoupil před padesáti lety a celkem na festivalu vystoupil již sedmatřicetkrát. Spolu s dalšími hudebníky, mezi které se řadil mimo jiné také Artur Sandoval, jenž návštěvníky okouzlil hrou na trubku a jehož koncerty dnes patří k nejžádanějším, na festival zavítala představila také houslistka Olga Šroubková. Hudebnice patří mezi naše nejvýraznější houslové talenty.  

Příští jubilejní 60. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční od 14. června do 8. července 2018. A co na doznívající ročník říká ředitel festivalu Jan Pikna? „Letos jsme zaznamenali opravdu mimořádné umělecké výkony, které publikum bohatě odměňovalo aplausem. Strhující atmosféry si natolik považovali umělci, že spontánně nabízejí další vystoupení v Litomyšli.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová