Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co stojí za výbuchem v Poličských strojírnách, je záhadou. Počet zraněných není zanedbatelný, obyvatelé museli být evakuováni

25.02.2017
Co stojí za výbuchem v Poličských strojírnách, je záhadou. Počet zraněných není zanedbatelný, obyvatelé museli být evakuováni

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Takhle to v Poličských strojírnách vypadá po výbuchu

Za dosud nezjištěných okolností došlo v areálu Poličských strojíren u Poličky k iniciaci, následnému požáru a výbuchům uloženého materiálu. V místě události došlo ke třem těžkým, sedmi středně těžkým a k deseti lehkým zraněním. Mezi zraněnými jsou tři zasahující hasiči. Dle předběžného odhadu přesahuje škoda částku pět milionů korun.

Kromě evakuace obyvatel došlo i k uzavření silnice

V pátečních odpoledních hodinách probíhaly v areálu podniku záchranné práce. Po konzultaci s pyrotechnickou službou došlo k vymezení bezpečného prostoru v okruhu dvanácti metrů od ohniska výbuchu a k evakuaci obyvatel žijících v bezprostřední blízkosti areálu.

Nezbytným opatřením bylo uzavření silnice II/360 ve směru na Korouhev. Z důvodů zajištění bezpečnosti zasahujících složek byla ve večerních hodinách ukončena činnost na místě a Policie a hasiči nadále zůstávají v areálu.

Vyšetřovatel Krajského ředitelství Policie Pardubického kraje zahájil úkony trestního řízení pro trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Zítra v dopoledních hodinách se na místě události sejde štáb Integrovaného záchranného systému a bude rozhodnuto o následujícím postupu. Na místo byla povolána těžká technika zasahující ve Vrběticích, která by měla umožnit pyrotechnické službě přístup k místu výbuchu.

Co se dělo ve čtvrtek

„O nehodě jsem byl okamžitě informován a nadále ji intenzivně monitorujeme. Postupně získáváme další informace, na jejichž základě komunikujeme se všemi složkami Integrovaného záchranného systému. Zároveň byl spuštěn traumaplán kraje, to znamená, že nemocnice jsou připraveny na příjem většího počtu raněných,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který hned ve čtvrtek odjel do Poličky na místo nehody. 

Ve Svitavské nemocnici byl ve 12:10 vyhlášen Traumatologický plán, který pro zaměstnance znamená přerušení běžného chodu nemocnice a okamžité zahájení příprav na ošetření většího počtu osob. „Celkem jsme přijali 8 lehce zraněných pacientů, z nich šest bylo hasičů, dva civilisté, zřejmě zaměstnanci firmy. Všichni, až na jednoho hasiče, byli propuštěni po ošetření z nemocnice. Jeden z hasičů zůstal s lehčím zraněním hospitalizovaný na ORL,“ uvedl ředitel nemocnice Pavel Kunčák. 

Ve 14:10 byl deaktivován Traumatologický plán kraje. Záchranná služba a nemocnice postupují standardní cestou v rámci Integrovaného záchranného systému. 

Po 15. hodině zasedl krizový štáb. Policie v oblasti okolo 1300 metrů od epicentra exploze vyznačila bezpečnostní zónu a bude evakuovat občany z bytových domů v Bořinách.

Letecký pohled na místo exploze

Pomáhaly i okolní nemocnice

K ošetření do zdravotnických zařízení bylo s poraněním způsobeným výbuchem převezeno celkem 19 osob. Tři lidé s těžkým zraněním byli Leteckou záchrannou službou transportováni do traumacenter (2 do Prahy a 1 do Brna). Sedm osob, z toho dvě se středním těžkým a pět s lehkým zraněním, přijala Litomyšlská nemocnice.  Osm lehce zraněných bylo převezeno do Svitavské nemocnice a jeden člověk se středně těžkým zraněním byl transportován do Pardubické nemocnice. 

„Charakter zranění odpovídá důsledkům výbuchu a následné tlakové vlny. V nejvážnějších případech se jedná o popáleniny, dále o zlomeniny, tržné rány nebo poranění sluchu,“ uvedl Pavel Kožený, vedoucí oddělení komunikace a marketingu Nemocnice Pardubického kraje.

Komerční sdělení

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš