Jak žili naši předci? Svědectví podá unikátní stodola a skanzen v Trstěnici. Stojí za tím archaičtí nadšenci
07.12.2016
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Radní Hana Štěpánová si jela stavbu prohlédnout
V Trstěnici u Litomyšle se díky snaze Spolku archaických nadšenců a Institutu lidového kulturního dědictví vrací k životu unikátní stavba – polygonální stodola ze 17. století. Ta kdysi stála v obci Čistá, jenže kvůli nutné rekonstrukci ji její zachránci rozebrali a nyní znovu skládají o pár kilometrů dál. Rekonstrukci významného objektu podpořil částkou 500 000 korun také Pardubický kraj.
Skanzeny a muzea budou mít nadále podporu kraje
„Muzea a skanzeny, připomínající životy našich předků, mají v Pardubickém kraji, ať už třeba v Hlinsku nebo na Veselém kopci, dlouholetou tradici, a proto je budeme i nadále podporovat,“ řekla krajská radní Hana Štěpánová, zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.
„Roubená polygonální stodola je unikátní svědectvím tehdejší doby, byla by velká škoda, kdyby se ji nepodařilo zachránit a zpřístupnit veřejnosti,“ dodala Štěpánová, která si vznikající stavbu prohlédla v rámci dne otevřených dveří v Mikšíkově statku, stojícího hned vedle.
Stavba se stane součástí muzea v přírodě
Spolek archaických nadšenců ve spolupráci s Institutem lidového kulturního dědictví realizuje projekt na obnovu roubené polygonální stodoly. Jeho cílem je záchrana unikátní dvanáctiboké roubené stodoly z Čisté u Litomyšle, pocházející z konce 17. století.
Stavba byla v roce 2015 podrobně zdokumentována, demontována a převezena na místo dočasného uložení, kde je postupně rekonstruována. Spolu s dalšími památkami lidového stavitelství bude polygonální stodola součástí nově vznikajícího a veřejně přístupného muzea v přírodě v Trstěnici u Litomyšle.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš