Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Smetanova Litomyšl se chystá nejen na příští, ale také na přespříští jubilejní ročník. Dvoumilionový přebytek hudební superakce pořadatele dostatečně motivoval. Víme, co bude tahákem

08.11.2016
Smetanova Litomyšl se chystá nejen na příští, ale také na přespříští jubilejní ročník. Dvoumilionový přebytek hudební superakce pořadatele dostatečně motivoval. Víme, co bude tahákem

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Smetanova Litomyšl se chystá už i na přespříští jubilejní ročník.

Zasedání správní a dozorčí rady Smetanovy Litomyšle, největší kulturní události v našem kraji, znamená vždy skládání účtů a projednávání dalších plánů na následující rok. Tentokrát se vzhledem k jubilejnímu 60. ročníku v roce 2018 jednalo i o zásadních plánech na dva roky dopředu.

Letošní festival skončil s dvoumilionovým přebytkem

„Letošnímu 58. ročníku Smetanovy Litomyšle přálo počasí, zdobily ho výborné výkony umělců a těšila mimořádná přízeň návštěvníků. Také finančně skončil dobře, s dvoumilionovým přebytkem, kterým posílíme rezervní fond,“ sdělil předseda správní rady Smetanovy Litomyšle a 1. náměstek hejtmana Roman Línek. „Festival má tradičně vysokou návštěvnost, letos činila 26 148 lidí, a výnos ze vstupného dosáhl zatím rekordní částky 14,3 milionu korun,“ dodal Línek.

Nově byla v letošním roce ustaveno reprezentační funkce prezidenta festivalu. Stal se jím dlouhodobý člen správní rady Pavel Kysilka, který zajišťuje komunikaci s partnery festivalu.

Prezident festivalu Pavel Kysilka.

Kromě opery také gastronomie 

Společnost Smetanova Litomyšl kromě mezinárodního operního festivalu produkuje také Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové, Smetanovu výtvarnou Litomyšl, provozuje zámecké sklepení s expozicí soch Olbrama Zoubka a Srdce pro Václava Havla a tematické apartmány pro návštěvníky Litomyšle.

Další ročník festivalu se uskuteční v termínu 16. června až 6. července 2017. V plánu je 37 představení a koncertů včetně pěti operních titulů. Jak informoval dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský, nebude chybět nová smetanovská inscenace Tajemství a tahákem bude jistě také Rossiniho Lazebník sevillský v originálním českém přebásnění Jaromíra Nohavici.

Snímek z letošního ročníku Smetanovy Litomyšle.

Vysoká úroveň díky mecenášům

Další podrobnosti o programu budou zveřejněny v průběhu února. „I na příští rok počítáme s vyrovnaným rozpočtem,“ řekl Roman Línek a pokračoval: „Kolem 40 procent tvoří výnos ze vstupného, dotace tvoří asi 27 procent rozpočtu a důležité jsou také dary mecenášů a partnerů festivalu. Také díky nim můžeme dlouhodobě udržovat vysokou uměleckou úroveň festivalu."

Správní rada se zabývala také zlatým hřebem programu 60. ročníku festivalu v roce 2018, kdy si zároveň budeme připomínat 100. výročí vzniku republiky. Tím by se měl stát projekt nazvaný Český poutník, složený na objednávku Smetanovy Litomyšle právě pro tuto příležitost.

Ředitel festivalu Jan Pikna. 

Kantátu o čtyřech větách pro recitátora, baryton, dětský sbor, smíšený sbor a orchestr na slova básní Františka Hrubína, Jiřího Ortena, Josefa Václava Sládka, Josefa Kainara, Karla Hlaváčka, Josefa Hory a Jaroslava Seiferta píší čtyři současní čeští skladatelé Jan Kučera, Jan Ryant Dřízal, Sylvie Bodorová a Jiří Gemrot. Dílo by mělo zaznít v podání České filharmonie 15. června 2018.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace