Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smetanova Litomyšl se chystá nejen na příští, ale také na přespříští jubilejní ročník. Dvoumilionový přebytek hudební superakce pořadatele dostatečně motivoval. Víme, co bude tahákem

08.11.2016
Smetanova Litomyšl se chystá nejen na příští, ale také na přespříští jubilejní ročník. Dvoumilionový přebytek hudební superakce pořadatele dostatečně motivoval. Víme, co bude tahákem

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Smetanova Litomyšl se chystá už i na přespříští jubilejní ročník.

Zasedání správní a dozorčí rady Smetanovy Litomyšle, největší kulturní události v našem kraji, znamená vždy skládání účtů a projednávání dalších plánů na následující rok. Tentokrát se vzhledem k jubilejnímu 60. ročníku v roce 2018 jednalo i o zásadních plánech na dva roky dopředu.

Letošní festival skončil s dvoumilionovým přebytkem

„Letošnímu 58. ročníku Smetanovy Litomyšle přálo počasí, zdobily ho výborné výkony umělců a těšila mimořádná přízeň návštěvníků. Také finančně skončil dobře, s dvoumilionovým přebytkem, kterým posílíme rezervní fond,“ sdělil předseda správní rady Smetanovy Litomyšle a 1. náměstek hejtmana Roman Línek. „Festival má tradičně vysokou návštěvnost, letos činila 26 148 lidí, a výnos ze vstupného dosáhl zatím rekordní částky 14,3 milionu korun,“ dodal Línek.

Nově byla v letošním roce ustaveno reprezentační funkce prezidenta festivalu. Stal se jím dlouhodobý člen správní rady Pavel Kysilka, který zajišťuje komunikaci s partnery festivalu.

Prezident festivalu Pavel Kysilka.

Kromě opery také gastronomie 

Společnost Smetanova Litomyšl kromě mezinárodního operního festivalu produkuje také Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové, Smetanovu výtvarnou Litomyšl, provozuje zámecké sklepení s expozicí soch Olbrama Zoubka a Srdce pro Václava Havla a tematické apartmány pro návštěvníky Litomyšle.

Další ročník festivalu se uskuteční v termínu 16. června až 6. července 2017. V plánu je 37 představení a koncertů včetně pěti operních titulů. Jak informoval dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský, nebude chybět nová smetanovská inscenace Tajemství a tahákem bude jistě také Rossiniho Lazebník sevillský v originálním českém přebásnění Jaromíra Nohavici.

Snímek z letošního ročníku Smetanovy Litomyšle.

Vysoká úroveň díky mecenášům

Další podrobnosti o programu budou zveřejněny v průběhu února. „I na příští rok počítáme s vyrovnaným rozpočtem,“ řekl Roman Línek a pokračoval: „Kolem 40 procent tvoří výnos ze vstupného, dotace tvoří asi 27 procent rozpočtu a důležité jsou také dary mecenášů a partnerů festivalu. Také díky nim můžeme dlouhodobě udržovat vysokou uměleckou úroveň festivalu."

Správní rada se zabývala také zlatým hřebem programu 60. ročníku festivalu v roce 2018, kdy si zároveň budeme připomínat 100. výročí vzniku republiky. Tím by se měl stát projekt nazvaný Český poutník, složený na objednávku Smetanovy Litomyšle právě pro tuto příležitost.

Ředitel festivalu Jan Pikna. 

Kantátu o čtyřech větách pro recitátora, baryton, dětský sbor, smíšený sbor a orchestr na slova básní Františka Hrubína, Jiřího Ortena, Josefa Václava Sládka, Josefa Kainara, Karla Hlaváčka, Josefa Hory a Jaroslava Seiferta píší čtyři současní čeští skladatelé Jan Kučera, Jan Ryant Dřízal, Sylvie Bodorová a Jiří Gemrot. Dílo by mělo zaznít v podání České filharmonie 15. června 2018.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace