Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pro další rozvoj Smetanovy Litomyšle je nutné její stabilní financování, vždyť je to „druhé Pražské jaro“. V minulosti nebyla situace jednoduchá, přiznal hejtman Netolický

12.06.2016
Pro další rozvoj Smetanovy Litomyšle je nutné její stabilní financování, vždyť je to „druhé Pražské jaro“. V minulosti nebyla situace jednoduchá, přiznal hejtman Netolický

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Pro další rozvoj Smetanovy Litomyšle je nutné její stabilní financování, souhlasí hejtman Netolický.

V rámci úvodních dní hudebního festivalu Smetanova Litomyšl se za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického uskutečnilo jednání podvýboru pro kulturu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Hlavním tématem jednání bylo zajištění stabilního financování nejen tohoto předního hudebního festivalu, ale živé kultury obecně.

Jde o festival na druhém místě hned za Pražským jarem

„V minulosti nebyla situace ohledně financování festivalu jednoduchá, jelikož nebylo jasné, jakou částku festival získá nejen dlouhodobě, ale ani z roku na rok. Chceme proto nalézt systémové řešení financování, a to jak litomyšlského festivalu, tak obecně živé kultury u nás. Pardubický kraj v minulosti podporoval Smetanovu Litomyšl ze svého rozpočtu částkou 1,5 milionu korun, přičemž nyní jsme na částce 1,65 milionu korun, což dokládá, že festival je pro nás velmi významnou akcí a vrcholem kulturní sezony v kraji,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Osobně řadím festival na druhé místo za Pražské jaro, ale jeho výhodou oproti Pražskému jaru je nezpochybnitelný genius loci v podobě nádherného prostředí zámeckého areálu. Byť to může být mnohými vnímáno kontroverzně, tak velkou zásluhu na jeho současné podobě mají nejen manželé Piknovi, Vojtěch Stříteský či Miroslav Brýdl, ale také Zdeněk Nejedlý,“ řekl hejtman Martin Netolický.

„Podvýbor pro kulturu se živou kulturou dlouhodobě zabývá, jelikož nám je jasné, že pokud má být festival kvalitní a úspěšný, tak potřebuje stabilnější financování, a to ne z roku na rok, ale z dlouhodobého hlediska, jelikož programová skladba se připravuje dlouho dopředu,“ uvedl předseda podvýboru Roman Procházka, který také dodal, že by měl být vytvořen národní seznam nejvýznamnějších akcí, kterým bude toto dlouhodobé financování zaručeno.

Je potřeba financí i ze strany kraje

„Chceme i nadále budovat naší značku, která si zakládá na umělecké kvalitě.  Ambicí našeho festivalu je stát se mimopražským Pražským jarem, což vyžaduje dlouhodobé a stabilní financování ze strany státu, jelikož od kraje a města máme tyto finance na delší dobu garantované,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Hovořilo se také o financování ze strany soukromého sektoru a dalších partnerů. „Pro privátní sektor je při úvahách o sponzoringu nějaké akce velmi důležitá spolupráce s místní a krajskou samosprávou, která je v tomto případě vzorová. To byl také důvod, proč v minulosti Česká spořitelna, ve které jsem působil, začala finančně podporovat Smetanovu Litomyšl,“ uvedl nově ustanovený prezident festivalu Pavel Kysilka. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace