Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Litomyšl zpřístupní břehy řeky Loučné, Vodní valy projdou radikální proměnou. Menší úpravy čekají i park u Smetanova domu

24.02.2016
Litomyšl zpřístupní břehy řeky Loučné, Vodní valy projdou radikální proměnou. Menší úpravy čekají i park u Smetanova domu

Foto: litomysl.cz

Popisek: Základní kámen již byl položen, Nadace Proměny Karla Komárka poskytne na realizaci projektu finanční příspěvek do výše 25 milionů korun

Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli je zahájena. Záměrem projektu je zpřístupnění řeky a vytvoření příjemného prostoru pro trávení volného času v lokalitě Vodní valy. Menšími úpravami projde také park u Smetanova domu. Investorem je město Litomyšl s podporou Nadace Proměny Karla Komárka.

S příchodem února se na Vodních valech v úseku mezi splavem a střední pedagogickou školou a v parku u Smetanova domu začalo s realizací projektu „Obnovy nábřeží řeky Loučné v Litomyšli“. Stavebních a vegetačních prací se ujala Společnost Litomyšl Loučná EUROVIA-VYKRUT, která zvítězila ve výběrovém řízení na dodavatele. Ve čtvrtek 11. února se uskutečnilo slavnostní poklepání základního kamene stavby. Na projektu obnovy nábřeží řeky Loučné se pracuje již od roku 2012. „Jsme tedy rádi, že jsme se konečně dostali k tomu, že budeme projekt realizovat,“ prohlásil starosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Podle autorů architektonického řešení architektů Martina Rusiny a Martina Freie se území skládá ze čtyř částí s různým charakterem – ulice Vodní valy, nábřeží, řeka Loučná a park u Smetanova domu. Tyto části představují čtyři samostatné městské prostory, jejichž vlastnosti se po vhodném propojení vzájemně doplňují. Hlavní myšlenkou architektonického řešení je jejich sjednocení do jednoho funkčního celku a koncepční úpravy. „Jsme převážně stavařská firma a vše budeme realizovat našimi kapacitami a s naším partnerem. Každý projekt je svým způsobem unikátní, a tak se těšíme i na tento,“ prohlásil ředitel závodu Čechy východ firmy Eurovia Michal Šumpík.

Nábřeží v lokalitě Vodní Valy

Nábřeží v lokalitě Vodní Valy

Práce Společnost Litomyšl Loučná EUROVIA-VYKRUT zahájila již začátkem února, protože na realizaci má deset měsíců. Mezi první kroky patřila demontáž stávajícího dětského hřiště. „Na Vodních valech bylo poměrně dobře vybavené dětské hřiště. Herní prvky z něj přemístíme do jiných lokalit v Litomyšli, protože v projektu se počítá s hřištěm novým,“ upřesnil Radomil Kašpar. Ošetřena bude také zeleň, bude odstraněna původní konstrukce a upraven terén. Zásahy do vegetace, nutné kvůli prováděným úpravám, budou však minimální, a naopak bude vysazeno množství nových solitérních stromů.

Břehy Loučné si ponechají divočejší, přírodní ráz. Nábřeží s dětským hřištěm bude průchozí pod korunami vzrostlých stromů., olemuje ho zídka z červeného betonu. Odtud bude možné přejít přes visutou lávku na druhý břeh do prosvětleného parku, kde se více otevře pobytová louka. U Smetanova domu vznikne zastřešený pavilon s opěrnou zdí a schodištěm. Keřovou clonu u jednoho z přilehlých domů vytvoří tisy a park doplní břízy bělokoré, břízy černé a několik borovic.  V ulici Vodní valy vznikne obytná zóna s rozšířeným chodníkem. Přibude třešeň a několik dalších druhů dřevin, které nahradí starší stromy, dlouhodobě ošetřované nevhodným ořezem. Husté keře pámelníků vystřídají keřové vrby.

Nábřeží řeky Loučné

Nábřeží řeky Loučné

Nad objektem vodárny vznikne vyhlídka, přímo u řeky odpočinková mola a výklopné plošiny k posezení. Před kavárnou bude dřevěná paluba s posezením a dobrým výhledem především na pískoviště ve tvaru hory, které bude určeno nejmenším dětem. Dalšími sochařsky ztvárněnými objekty v prostoru nábřeží budou kolotoč, prolézačka s ozvučnými bubínky ve tvaru roury, lanovka, houpačky „Cik cak“, prolézačka se skluzavkou připomínající ucho, malá lochneska s houpacím košem a rozvlněný zvukovod 'had'. Park získá také nové travnaté, zpevněné a mlatové plochy.

„V obnoveném prostoru nábřeží naleznou své místo také originální informační prvky, které mají mít pro obyvatele Litomyšle více osobní povahu. S jejich ztvárněním se architekti obrátili na grafické studio Colmo. Jeho snahou je nechat spoluutvářet tyto drobné poetické 'vzkazy' v prostoru nábřeží přímo těmi, kdo sem chodí, a dodat jim tak požadovanou autentičnost,“ sdělila k závěrečné fázi projektu Jana Říhová z Nadace Proměny Karla Komárka, která na celkovou realizaci poskytne městu finanční příspěvek do výše 25 milionů. Podíl města je až pět milionů korun. Veškeré stavební a vegetační úpravy by měly být dokončeny ještě letos na podzim. V navazující etapě je plánováno také předláždění zbytku ulice a předmostí Smetanova domu.

Projekt architektů Rusina Frei

Projekt architektů Rusina Frei

Autory návrhu obnovy nábřeží Loučné jsou Rusina Frei architekti ve spolupráci se zahradním atelierem Partero. Herní prvky navrhla dvojice výtvarníků Pavla Sceranková a Dušan Zahoranský. Návrh informačního systému je dílem grafického studia Colmo.

Základní informace

Investor: Město Litomyšl s podporou Nadace Proměny Karla Komárka
Autoři návrhu: Ing. arch. MgA. Martin Rusina a Ing. arch. Martin Frei 
Realizace: Společnost Litomyšl Loučná EUROVIA – VYKRUT
Dokončení: listopad 2016
Celkové náklady: cca 30 milionů Kč
Financování: max. 25 milionů Kč z Nadace Proměny   

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL