Obnova piaristického kostela v Litomyšli je dokončena. Unikátní dokument nahlíží restaurátorům pod ruce a mapuje krok za krokem jeho úchvatnou proměnu
04.01.2016
Foto: npu.cz
Popisek: Litomyšlský kostel Nalezení sv. Kříže zázračně prokoukl. Průběh restaurátorských prací a procesy v restaurátorských dílnách zachycuje unikátní dokument Petra Horáka.
Piaristický kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli patří k nejvýznamnějším barokním památkám Pardubického kraje. V letošním roce byla dokončena několikaletá obnova kostela a restaurování mobiliáře, které představuje nejrozsáhlejší akci restaurování historického interiérového vybavení v Pardubickém kraji. Průběh restaurátorských prací a procesy v restaurátorských dílnách zachycuje unikátní dokument Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích.
Stavba klášterního kostela Nalezení sv. Kříže započala roku 1714 podle projektu významného barokního architekta G. B. Alliprandiho, na nějž později navázal F. M. Kaňka. Iniciátor stavby a majitel litomyšlského panství František Václav z Trautmannsdorfu nechal kostel vybavit cenným mobiliářem od významných barokních umělců včetně M. B. Brauna, V. J. Noska a italského malíře F. Trevisaniho. Požáry v 18. a 19. století, vandalské zásahy i postupné chátrání stavby se však velmi silně podepsaly na osudu stavby, v polovině 20. století byl dokonce konstatován havarijní stav. Vzhledem k těmto okolnostem byl poté kostel dlouhá léta veřejnosti nepřístupný, jeho vnitřní vybavení bylo rozebráno a uloženo přímo v kostele či v depozitářích.

Na počátku byl pohled na kostelní interiér velmi smutný
V 80. a 90. letech proběhla částečná rekonstrukce kostela, v letech 2010 až 2015 byl u příležitosti Revitalizace zámeckého návrší rehabilitován rovněž interiér. Dokumentární film, nazvaný Piaristický kostel Nalezení sv. Kříže v Litomyšli. Záchrana a restaurování interiéru, zachycuje průběh restaurátorských prací, uskutečněných v letech 2011 až 2015, jehož vznik inicioval správce objektu, pardubické územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu. Dokument si klade za cíl přiblížit průběh i techniky restaurování mobiliáře a rovněž odhaluje procesy, probíhající v restaurátorských dílnách. V rozhovorech s restaurátory jsou představeny práce na hlavním oltáři, kazatelně, sochách evangelistů i na varhanách. Díky časosběrné metodě lze též sledovat úchvatnou proměnu interiéru kostela během souběžně probíhající generální opravy.

Autoři dokumentovali restaurátorské práce krok za krokem
Autorem dokumentu je Petr Horák, televizní a filmový tvůrce, dokumentarista a kameraman. Před necelými dvaceti lety založil ve Svitavách studio Comvision a později i televizní stanici CMS TV, zaměřenou nejvíc na aktuální dění a historii regionu. Za svůj život vystřídal několik zaměstnání a setkal se s řadou osobností, což jej velmi zásadně ovlivnilo i v jeho nynějším profesním životě. Odborné vzdělání si doplnil ve Škole audiovizuální tvorby, ve třídě pedagogů FAMU, dokumentaristy a režiséra Rudolfa Adlera a kameramana Jiřího Myslíka. Dokument o restaurování piaristického kostela v Litomyšli je sice jeho největším, avšak nikoli prvním počinem z této oblasti. Již v roce 2008 dokončil se svým týmem dokument Cesta kolem zámku s Olbramem Zoubkem, založený původně na několika rozhovorech s tímto svébytným sochařem a restaurátorem. I v tomto záznamu sehrála důležitou roli spolupráce s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Pardubicích.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL