Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nerušte nám porodnici, křičí šest tisíc signatářů petice

19.04.2013
Nerušte nám porodnici, křičí šest tisíc signatářů petice

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Uzavření dětského a porodnického oddělení v litomyšlské nemocnici není stále jisté. Na jejich podporu totiž na pardubický krajský úřad dorazila petice s 5502 podpisy. Vedení kraje už reagovalo, a to tak, že situaci nebere na lehkou váhu a bude se jí zabývat.

„Kéž by tomu tak bylo. Myslím, že těch skoro šest tisíc podpisů hovoří za vše, vždyť to je prakticky celé město,“ řekl včera v anketě Krajských listů v ulicích Litomyšle čtyřicetiletý muž, otec měsíční dcery. Nálada mezi obyvateli je vysloveně bojovná.

„Odbor zdravotnictví krajského úřadu, kterému hejtman Martin Netolický petici předal, nyní zpracuje stanovisko, jež předloží Radě Pardubického kraje. Ta pak do 30 dnů od podání petice rozhodne o odpovědi. Nad rámec zákona počítáme s tím, že spolu s hejtmanem, vedením Litomyšlské nemocnice a vedením města Litomyšl se v příštím týdnu sejdeme se zástupkyněmi petičního výboru a budeme hovořit o celé situaci,“ řekl náměstek hejtmana odpovědný za zdravotnictví Roman Línek.

SOUVISEJÍCÍ:

Zemětřesení v litomyšlské nemocnici. Ředitel prý moc „mluvil“

Poněkud nejasně dodal, že je lepší o věcech otevřeně mluvit a vyjasnit si svá stanoviska, důvody a argumenty.

Lékaře nepřilákal ani byt 

Nemocnice v minulých dnech oznámila, že lůžkovou část dětského oddělení uzavře k 30. dubnu. Dvě atestované lékařky z pěti doktorů na oddělení totiž odcházejí do soukromé praxe a nemocnice chybějící odborníky nesehnala. Žádného lékaře nenalákala na nabízený byt ani radnice. Pacienty tak mají převzít nedaleké nemocnice ve Svitavách a Ústí nad Orlicí, které taktéž patří kraji. Osud porodnice zatím není tak na vlásku, má ještě čas do konce května. Dětí se tu však rodí jen těsně přes pět ročně, což je na hranici ekonomické únosnosti.

V provozu mají nadále zůstat jen dětské ambulance.

Vedení kraje se za ředitele postavilo

Problémy mnozí Litomyšlané přičítají přímo řediteli nemocnice Liboru Vylíčilovi. „Zavinil si to sám. Kdyby si nepouštěl pusu tak na špacír, nemuselo by se to stát. Jenom na nemocnici upozornil pojišťovny, které měly na naši malou nemocnici beztak políčíno,“ řekl 43letý Litomyšlan, který je se situací v nemocnici obeznámen. Reagoval tak na to, že Vylíčil už předloni nastínil scénář možné „transformace“ nemocnice, která patří mezi nejmenší v kraji.

S podobným názorem není ve městě zdaleka sám. Ředitel Vylíčil se navíc stal terčem ironických narážek i kvůli nedávnému odhalení, že přijal do nemocnice na výpomoc na smlouvu i sám sebe jakožto gynekologa. Vedení kraje  se však za něj v ostré a vyhrocené kampani postavilo.

Vendula Kvochová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace