Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Pardubická univerzita chřadne. Studenti o ni ztrácí zájem

18.04.2013
Pardubická univerzita chřadne. Studenti o ni ztrácí zájem

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Boom počtu studentů z prvního desetiletí 21. století, kdy pardubické univerzitě každým rokem závratně rostl počet přihlášek ke studiu, je pryč.

Počet přihlášek podle právě zveřejněných čísel už druhým rokem klesá. A to tak dramaticky, že se dostal na úroveň let 2003 – 2004.

Důvod? Na ten si musíme počkat. Univerzita pochopitelně tvrdí, že s poklesem zájemců o studia se potýkají i další vysoké školy v republice.

„K poklesu počtu přihlášek ke studiu a přijatých studentů do prvních ročníků došlo poprvé vloni. Úbytek odpovídá jak populační křivce, tak současnému způsobu financování vysokých škol státem," uvedla novinářům kancléřka Univerzity Pardubice Valerie Wágnerová. Vloni tu poklesl počet uchazečů o studium o zhruba sedm procent, letos dokonce o dalších 16 procent.

Jsou prestižnější univerzity

Podle zlých jazyků je však důvodem hlavně rostoucí konkurence na přebujelém „trhu“ vysokých škol v České republice, v němž pardubická univerzita, eufemisticky řečeno, bohužel  nezaujímá právě čelné místo. Tedy aspoň některé její obory. Jsou prostě, jednoduše řečeno, prestižnější univerzity. 

„Podal jsem si přihlášku na několik škol, vedle toho i sem do Pardubic, ale doufám, že se dostanu do Prahy, Brna nebo aspoň Olomouce. Tamní školy přece jen mají v humanitních oborech mají mnohem lepší zvuk než regionální univerzity,“ řekl maturant Tomáš z Chrudimi, který chce studovat sociální vědy. A nebyl jediný, který takto mluvil.

Měla se držet svého kopyta

„Pardubická univerzita se měla držet svého kopyta, jako je dopravní inženýrství nebo chemické vědy. Jenže expandovala do desítek dalších oborů, výsledky jejich studentů mi však poněkud unikají,“ řekl Krajským listům.cz nejmenovaný předloňský absolvent univerzity. Doktorát si později dodělal v Brně, kde podle svých slov teprve poznal propastný rozdíl mezi úrovní českých vysokých škol.

Ale zpátky k číslům. Pardubická univerzita zatím obdržela v prvnímu ročníku bakalářského studia 6800 přihlášek, zatímco vloni jich touto dobou bylo již 8113. Do 53 otevíraných oborů chce škola vzít kolem 4000 uchazečů. Obvykle přijímá 60 procent uchazečů, z nich se ale ke studiu zapisuje obvykle jen dvě třetiny. Stovky dalších, v přijímacím řízení neúspěšných adeptů, se tak dostanou na odvolání.

I to může hovořit o prestiži školy mezi uchazeči, u řady jiných univerzit je totiž podíl přijatých zájemců, kteří ke studiu skutečně nastoupí, mnohem vyšší.

České školy všeobecně ale jsou motivovány nikoliv ke kvalitě, nýbrž ke kvantitě. Peníze od státu totiž dostávají podle počtu studujících žáků. Těch má nyní pardubická univerzita mna svých sedmi fakultách zhruba 10 500.

Vendula Kvochová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace