Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Krajský úřad si prohlédly stovky lidí, prohlédněte si jej také - alespoň virtuálně

17.05.2015
Krajský úřad si prohlédly stovky lidí, prohlédněte si jej také - alespoň virtuálně

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Na krajském úřadu v rámci dne otevřených dveří

FOTOGALERIE Krajským úřadem provedli zájemce v rámci dne otevřených dveří hejtman Martin Netolický a jeho 1. náměstek Roman Línek.

Návštěvníci si s nimi prohlédli sály rady a zastupitelstva, kanceláře vedení Pardubického kraje, architekturu budov úřadu a některé běžně nepřístupné prostory - například balkon směrem na náměstí Republiky nebo zasedací místnost ve "věži". Prohlídky si užili například i žáci třetích tříd Základní školy Bratranců Veverkových, kterým nedělalo problém vžít se do role radních v sále rady a chtěli zřídit v kraji Legoland, obří hřiště, IQ park a posunout začátek školy na devátou hodinu.

Kde to vše začalo...

Samostatný Pardubický kraj existoval už v polovině 19. století a potom v letech 1949 až 1960. Do třetice se o něm rozhodlo ústavním zákonem č. 347 o vytvoření vyšších územních samosprávných celků v roce 1997. Kraje definitivně vznikly 1. ledna 2000, samosprávné kompetence získaly na základě zákona č. 129 o krajích z roku 2000 a první volby do nově zřízených zastupitelstev se uskutečnily 12. listopadu 2000.

Jejich prvním vítězem se stalo uskupení Čtyřkoalice a prvním hejtmanem byl zvolen Roman Línek. „Začínali jsme v pronajaté budově ve Smilově ulici a až časem na kraj přecházely nové kompetence a také podíl z daňových výnosů na jejich správu. Získali jsme také do péče poměrně velký majetek, o který se musíme starat. Raritou mezi našimi budovami je určitě Zámek Pardubice, u kterého se stále podílíme na dokončení celkové obnovy a navracíme ho do stavu z dob Pernštejnů,“ říká dnes 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Dalšími hejtmany byli Michal Rabas (2004-2007), Ivo Toman (2008), Radko Martínek (2008-2012) a od listopadu 2012 je v čele Rady Pardubického kraje hejtman Martin Netolický.

Dlouhé chodby úřadu

Pardubický kraj sídlí v komplexu navazujících, dříve školních budov při Jahnově ulici v Pardubicích, které jsou nyní kompletně v jeho majetku. Původní Základní škola Komenského náměstí a Střední zdravotnická škola prošly zásadní přestavbou po roce 2000, kdy tu ze tříd vznikly kanceláře a také zastupitelský sál, spojující dvě patra budovy.

K tomu přibyla bývalá reálka a gymnázium na Komenského náměstí, která byla zrekonstruována před pěti lety. Nakonec se do majetku kraje dostal i bývalý Okresní úřad, dříve ředitelství pošt a telegrafů, funkcionalistická budova, která na bývalé školy navazuje směrem k náměstí Republiky a je s nimi propojena chodbami v jednotlivých patrech. Všechny zajímavé prostory bylo možno projít si během dne otevřených dveří s průvodcem při komentovaných prohlídkách.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace