Vnitřní kontrola vzdělávacího procesu je nezbytná, tvrdí hejtman Netolický, který v panelové diskuzi vyzdvihl význam matematiky
27.03.2015
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Hejtman Netolický byl aktivním účastníkem panelové diskuze.
V rámci série diskusních panelů, které připravil Svaz průmyslu a dopravy České republiky ve spolupráci s vydavatelstvím Economia, se v Pardubicích uskutečnila diskuse s názvem Kvalita vzdělávání – kde jsme a kam směřujeme? Panelu, na kterém vystoupila řada odborníků z univerzity, státní správy a soukromého sektoru se aktivně zúčastnil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který přítomným nadnesl hned několik zajímavých témat.
„Podpora přírodovědného a technického vzdělávání by neměla být jen o podpoře technických škol, ale také o rozvoji těchto oborů na školách s všeobecným zaměřením. Studenti by měli získat do života všeobecný přehled, do kterého patří také znalost základních matematických či technických pojmů. Jsem také přesvědčen, že například matematika je nejlépe vyučována právě na školách s všeobecným zaměřením, tedy na gymnáziích, která však jednoznačně předpokládají další studium na vysoké škole,“ uvedl Martin Netolický v průběhu diskuse.
Ta byla směřována mimo jiné k problematice nedostatku technických profesí, mezi které patří v Pardubickém kraji například obráběči kovů. Jedním z témat bylo také takzvané duální vzdělávání, jehož prvky se snaží prosazovat také Pardubický kraj. „V našem kraji již funguje spolupráce města, školy, kraje a zaměstnavatele. Konkrétně v Žamberku, kde Pardubický kraj pomocí stipendií podporuje nadané studenty, kteří mají možnost vzdělávat se přímo v pracovním procesu, což je nenahraditelná zkušenost,“ zmínil hejtman spolupráci mezi Střední školou řemesel, obchodu a služeb Žamberk a firmou Bühler CZ.
Vysoké školství přišlo na přetřes také
Diskutující se zaměřili také na fungování vysokého školství a jeho kvalitu. „Ve chvíli kdy vysokou školu studují statisíce studentů, tak je jasné, že potřebujeme dostatečné množství vyučujících, jejichž vzdělávání a kvalita ovlivňuje přímo studenty. Měla by povinně existovat hospitace při hodinách asistentů a odborných asistentů, aby bylo zřejmé, kdo odvádí svojí práci dobře a pracuje i nad rámec svých povinností,“ sdělil Martin Netolický.
V diskusním panelu přednesli své příspěvky a názory také ředitel odboru vzdělávání Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy Petr Bannert, proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj, generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška a vedoucí korporátní komunikace společnosti Bosch Group v České republice Pavel Roman.
Vložil: Anička Vančová