Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soukromníci: Spojme síly v boji proti regulokracii této levicové vlády! Živnostníci a malí podnikatelé jsou přítěží a vláda se je snaží zadupat do země

26.03.2015
Soukromníci: Spojme síly v boji proti regulokracii této levicové vlády! Živnostníci a malí podnikatelé jsou přítěží a vláda se je snaží zadupat do země

Foto: Facebook

Popisek: Strana soukromníků České republiky vznikla v Holicích na Pardubicku.

Živnostníci a malí podnikatelé by se měli spojit v boji proti nesmyslné regulaci, byrokratizaci a mnohdy účelové kriminalizaci českého podnikatelského prostředí. Dnes to prohlásili představitelé Strany soukromníků České republiky, která chce v dalších volbách otevřeně hájit zájmy téměř jednoho milionu živnostníků, malých a středních podnikatelů, jejich rodin a zaměstnanců. Soukromníci zároveň představili své konkrétní představy o tom, jak konkrétně chtějí pomoct především těm nejmenším podnikatelům.

„Česká republika se utápí v „regulokracii“. Agro-levicová vláda řeší každý problém tak, že vymyslí novou regulaci, něco zakáže nebo alespoň zatíží nesmyslnou byrokracií. Živnostníci, malí podnikatelé, ale i všichni aktivní lidé jsou pro ně přítěží a vláda se je snaží zadupat do země. Je evidentní, že vláda nahrává pouze velkému businessu, nežli statisícům jednotlivců, kteří se každodenní tvůrčí prací starají o své firmičky, rodiny a zaměstnance,“ uvedl Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR.

„Je skandální, že na každého z nás stát nahlíží jako na zločince a podvodníka a místo toho, aby trestal skutečné gaunery, chce na malichernostech nachytat živnostníky a malé a střední podnikatele, kteří se snaží uživit poctivým řemeslem a na byrokratické unesmysly státu jim již prostě nestačí síly. Tomuto trendu se musíme všichni společně postavit a říct hlasité NE! Je třeba spojit síly a začít konečně znovu hájit svobodu každého z nás. O svém životě si musí rozhodovat každý sám, nikoliv úředník na ministerstvu,“ dodal Petr Bajer.

Ostrá kritika plánů ministerstva financí

Strana soukromníků ČR proto velmi ostře kritizuje především plány ministerstva financí. „Ministr financí chce naši zemi vrátit do dob socialistického národního hospodářství. Živnostníci dostávají otěže nebo rovnou želízka, ale velké firmy si porcují miliardové státní zakázky a cpou si břicha dotacemi a státními úlevami. Přitom právě sektor drobného podnikání je hybnou složkou každé úspěšné tržní ekonomiky, vytváří dlouhodobě konstantní a teritoriálně rovnoměrně rozprostřenou nabídku pracovních míst,“ uvedl Rudolf Baránek, zakladatel Strany soukromníků ČR.

„Jsme přesvědčeni o tom, že pokud by byly schváleny všechny regulační zákony, které plánuje vláda Bohuslava Soboty, došlo by k zásadnímu poškození české ekonomiky, které by se projevilo poklesem HDP a bohužel až dramatickým nárůstem nezaměstnanosti v rozsahu několika procentních bodů,“ uvedl zakladatel Strany soukromníků ČR.

Bajer: Nesouhlasíme se zavedením elektronické evidence tržeb

Strana soukromníků ČR se proto nehodlá smířit především se zavedením elektronické evidence tržeb. „Na rozdíl od tripartity či Hospodářské komory zásadně nesouhlasíme se zavedením elektronické evidence tržeb. Stejný názor má 70 % podnikatelů a Strana soukromníků se jich nebojí zastat. Jsme totiž jedinou autentickou politikou silou v České republice, která de facto již od první republiky hájí zájmy živnostníků. A v této práci chceme nejen pokračovat, ale právě teď ji výrazně zintenzivnit,“ konstatoval předseda SsČR Petr Bajer spolu s Bedřichem Dandou, místopředsedou strany a předsedou Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

„Strana soukromníků ČR navazuje na násilně přerušenou činnost parlamentní a vládní Československé živnostensko-obchodnické strany středostavovské (1918 –1938) a na činnost Strany podnikatelů, živnostníků a rolníků ČR z let, která se zformulovala v roce 1992. Návratem do vysoké politiky byl pro ni rok 2014, kdy v senátních volbách uspěl podnikatel Ivo Valenta, který za tuto kandidoval s odkazem na svého otce, který začátkem devadesátých let minulého století stál právě u opětovného zrodu Strany soukromníků,“ uvedl Rudolf Baránek, který zároveň připomněl odkaz Miroslava Valenty seniora, otce současného senátora Valenty, který společně s Baránkem, Dandou a mnoha dalšími stál u zrodu Strany soukromníků.

Největším terčem se stali provozovatelé restaurací, barů a hospod

Strana soukromník přitom nekritizuje pouze elektronickou evidenci tržeb, ale také další pokusy vlády diktaturou moci zasáhnout do svobody podnikání v České republice. „Připadá nám, že doslova největším terčem se stali provozovatelé restaurací, barů a hospod. Ministerstvo financí je dokonce ocejchovalo nálepkou jedněch z největších daňových podvodníků, když tvrdí, že ročně tyto podniky připravují stát na daňových únicích až o 10 miliard korun. Proto to mají být právě hospodští, na kterých chce ministerstvo odzkoušet elektronickou evidenci tržeb a ve stejný den jim chce zároveň omezit jejich svobodu podnikání zákazem kouření a provozováním loterií. V konečném důsledku tak hrozí uzavření stovek podniků po celé České republice a masivní propouštění, které by se mohlo týkat až desítek tisíc obyvatel České republiky,“ řekl Petr Thaisz, místopředseda strany pro Moravu a Slezsko.

Dalším odstrašujícím příkladem je to, jakým způsobem nechal stát zkrachovat provozovatele výkupen železa a jak významně zadělal na problém českým ocelárnám. Vydáním vyhlášky, zakazující výkup kovových odpadů, kterou ostře odmítly, mimo SsČR i profesní sdružení, se firmy zabývající se výkupem a zpracováním odpadů dostaly do existenčních problémů. Dodržování této vyhlášky, která v žádném případě neodstraní problémy s krádežemi kovů, dostalo firmy na pokraj krachu. Občané odmítají bezhotovostní převody na své účty. V příhraničí zásobují sběrny okolních států nebo vytvářejí černé skládky. V měsíci březnu poklesl výkup odpadů na cca 30% obvyklého množství. Některé menší provozovny již ukončily činnost, jiné se k tomu chystají či připravují tvrdé úsporné kroky k záchraně toho, co se zachránit dá. Reálně hrozí zvýšení nezaměstnanosti o cca deset tisíc osob. České hutě též začínají pociťovat nedostatek surovin, nutných pro výrobu a dovedeme si představit, že mohou i oni ukončit výrobu v ČR a soustředit se v regionu pouze na své hutě v Polsku, kde tyto nesmyslné kroky nejsou ze strany státu podnikány, uvedl Petr Bajer, předseda strany.

Návrhy: DPH pouze ze zaplacených faktur

Strana soukromníků ČR však nechce být pouze stranou kritiků, ale nabízí konkrétní konstruktivní řešení, které mají pomoc vyřešit zásadní problémy malých podnikatelů. „Nechceme hájit zisky pro nějakou skupinu podnikatelů. Chceme přispět k tomu, aby v České republice bylo dobré podnikatelské prostředí, ve kterém se bude dařit především živnostníkům a malým podnikatelům, kteří budou generovat dostatek dobře placených a dlouhodobě stabilních pracovních míst,“ uvedl 1. místopředseda  SsČR  Dobroslav Bořík.

Strana soukromníků ČR chce proto navrhnout a prosadit např. to, že DPH budou podnikatelé platit pouze ze zaplacených faktur. „Výrazně tak omezíme druhotnou platební neschopnost, která pravidelně dostává do problémů až 80 % živnostníků. Chceme se inspirovat také v zahraniční a společně se Slovenskem chceme navrhnout kapitalizaci pohledávek z nezaplacených faktur. To znamená, že by dlužník, který by včas nezaplatil fakturu, přišel o odpovídající podíl ve své firmě,“ připojil jeden z konkrétních návrhů Bedřich Danda, místopředseda strany.  Soukromníci zároveň kritizovali povinné měsíční hlášení, které s novelou zákona o DPH prosadilo ministerstvo financí ČR.

Centralizace moci nás zachvacuje na všech úrovních

„Regulokracie zasahuje už také do oblasti omezení autonomie rozhodování u samospráv s viditelnou tendencí přiblížit se snad k předlistopadovým Národním výborům… Centralizace moci nás tedy zachvacuje na všech úrovních, a to není správný směr ve vývoji svobodné společnosti", řekl Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR.

U příležitosti dnešní tiskové konference zároveň Strana soukromníků ČR slavnostně zahájila provoz své Republikové kanceláře v Praze a kanceláře pro Moravu a Slezsko ve Zlíně. "Strana soukromníků ČR tak dala jasně najevo, že zahajuje zcela novou etapu svého působení a již teď se začíná intenzivně připravovat na další volby,“ řekl Petr Bajer.

Vložil: Anička Vančová