Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vedení kraje se vypravilo mezi náhrobky. Památku tureckých vojáků uctili velvyslanec i pardubický primátor

18.03.2015
Vedení kraje se vypravilo mezi náhrobky. Památku tureckých vojáků uctili velvyslanec i pardubický primátor

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Krajský radní Pardubického kraje Zdenek Křišťál během pietního aktu.

Pět osm. Tolik tureckých vojáků spočinulo za první světové války na hřbitově v Pardubicích. Čestnými salvami a položením věnců dnes uctili jejich památku představitelé Turecké republiky, Pardubického kraje, města Pardubice a Armády ČR.

Pietního aktu na městském hřbitově se letos zúčastnili velvyslanec Turecka Ahmet Necati Bigali, primátor města Pardubic Martin Charvát a krajský radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Zdenek Křišťál.

Vzpomínka na turecké vítězství před 100 lety

Vzpomínkový akt se koná každý rok u příležitosti výročí tureckého vítězství v bitvě o Gallipoli. Letos 18. března od ní uplyne 100 let. Turci tento den uctívají památku všech obětí válek. „Na oběti válek musíme vzpomínat s úctou. Zatímco před sto lety se v pardubické vojenské nemocnici ocitli zranění turečtí vojáci jako spojenci Rakouska-Uherska, po skončení války to byli vojáci poraženého státu a nyní jsou to padlí našeho spojence v NATO,“ uvedl po skončení pietního aktu radní Zdenek Křišťál.

Turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali v jeho průběhu poděkoval zástupcům Pardubického kraje a města Pardubice za péči o hrob tureckých vojáků i provedení vzpomínkové akce.

V Pardubicích fungovala válečná nemocnice monarchie

Turci bojovali během 1. světové války na rusko-rakouské frontě po boku armád Německa a Rakousko-Uherska. V Pardubicích fungovala tehdy největší válečná nemocnice monarchie, tzv. Karanténa, v níž se léčilo i mnoho tureckých vojáků.

Řada z nich tady zemřela a jejich ostatky byly uloženy na místním hřbitově v místech, kde dnes stojí budova krematoria. V 50. letech byly hroby exhumovány a ostatky vojáků uloženy do jiných hrobů. Od konce 90. let stojí na místě jejich posledního odpočinku památník obětem světových válek.

Památník tureckým vojákům nechala Turecká republika vybudovat v roce 2000 a před dvěma lety jej renovovala a doplnila o seznamy pochovaných vojáků. V České republice je pohřbeno více než tisíc tureckých mrtvých. Kromě Pardubic leží ostatky tureckých vojáků také v Hodoníně a Valašském Meziříčí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace