Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Machoňova pasáž je opět otevřená. Veřejnost ale pozvána nebyla

08.04.2013
Machoňova pasáž je opět otevřená. Veřejnost ale pozvána nebyla

Autor: www.pardubice.eu

Popisek: Ilustrační foto

Známá Machoňova pasáž, perla hlavního městského bulváru Třídy Míru, byla v pátek po dvouleté rekonstrukci opět otevřena. Ovšem ne celá. Zkolaudovány ještě nebyly byty v nadzemních podlažích objektu, to se kvůli odvolání majitelky sousedního domu stane nejdříve na konci dubna.

Unikátní památka ve stylu art deco z roku 1925 v centru města, která jej spojuje se sousední Karlovinou, dlouhá léta chátrala. Po přestavbě už mají obchody v přízemí pasáže nové provozovatele. Fungovat zde bude 11 prodejen, čtyři kanceláře a také restaurace. K tomu vzniklo přes 60 parkovacích míst a tři desítky bytů. Rekonstrukce, kterou financoval jako vlastník Rozvojový fond Pardubice, přišla na 182 milionů korun bez DPH. Některá povolení jsou však vyřizována až nyní, dodatečně.

Však také na bohatém kolaudačním rautu, který měl svými kulisami připomínat právě atmosféru 20. let minulého století, nechyběl snad žádný pardubický politik. Veřejnost sem už tak samozřejmý přístup neměla, vstup hlídala ochranka. „To spíš vypadá, jako kdyby si pasáž otevřeli jen sami pro sebe,“ brumlal si pro sebe naštvaně asi 40letý muž.

Za 180 milionů šlo postavit víc?

Přítomní VIP hosté si však kolaudační party pochopitelně pochvalovali. Kritika se na takových akcích nesluší, ačkoliv podle některých hlasů se za 180 milionů toho mohlo údajně zmodernizovat a vylepšit víc.

„Pasáž je krásným příkladem architektury art deco,“ řekl ředitel Rozvojového fondu Pardubice Martin Charvát. Jak dodal, byla však vybudována přece jen v trochu jiném stylu, než propagoval například Josef Gočár.

Několik původních prvků architektonického skvostu, inspirovaného slavnými pařížskými pasážemi, se při rekonstrukci bohužel nepodařilo zachovat. Musely být například zhotoveny kopie trojramenných světel, ty se totiž  ztratily. Nová je i mozaiková dlažba složená z 800 000 kostiček, kameny jsou však opět z původních lomů v Německu a Itálii. Řada dalších prvků pak byla renovována.

„Budu velmi ráda, pokud se nám k Machoňově pasáži podaří zrekonstruovat také třídu Míru,“ dodala pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.

Vendula Kvochová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace