Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řidičům v Pardubicích začalo jaro nejčernějších snů

05.04.2013
Řidičům v Pardubicích začalo jaro nejčernějších snů

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Silnice, ilustrační foto

Lepší načasování oprav silnic si silničáři opravdu nemohli vymyslet, vztekají se lidé v Pardubicích.

K současné částečné uzávěře frekventované křižovatky u Parama, která ze západního obchvatu města svedla velkou část dopravy komplikovanou objížďkou přes centrum, na konci dubna přibudou ještě komplikace na druhé nejvytíženější tepně města - na druhé straně Pardubic mezi starou výpadovkou na Hradec Králové a Globusem.

Mohlo to počkat

„Připadám si jak v Kocourkově. To nemohli obě stavby nějak časově sladit, nebo se do opravy poděbradské výpadovky ke Globusu letos vůbec nepouštět? Ta silnice zas tak strašně rozbitá není, aby to nepočkalo,“ zlobí se Karel Vedral ze sousedního sídliště Polabiny.

Silničáři tvrdí, že čekat nemohli. Na opravu silnice ke Globusu totiž dostali dotaci 26 milionů korun. A ta do příštího roku nepočká, jinak by ji museli vrátit. A hlavně se brání poukazem, že obě stavby – křižovatka Paramo i průtah od mostu Pavla Wonky ke Globusu – na sebe podle harmonogramu měly časově navazovat. Jenže tyhle plány zhatilo počasí, kvůli měsíčnímu zpoždění prací u Parama se nyní dočkáme časovému prolínaní obou stavebních akcí.

Měsíční zpoždění

„Podle informací od silničářů je oprava nadjezdu u Parama kvůli počasí asi o měsíc zpožděna. Zhruba od 20. dubna měl být otevřen obousměrně nájezd na nadjezd od nádraží, tedy umožněno odbočování automobilů směrem na Přelouč. To se kvůli počasí asi o měsíc opozdí,“ uvedl vedoucí oddělení speciálního stavebního úřadu a dopravy pardubického magistrátu Martin Moravec.

Navíc bude na nadjezdu u Parama v nejbližších dnech svedena doprava ve směru od Svítkova (od Přelouče) do jednoho jízdního pruhu. To znamená, že auta pokračující rovně do ulice Teplého, i ta, která odbočují doleva na centrum nebo Hradec Králové, budou u světel stát v jedné frontě.

Řidiči se mají na co těšit

Vzhledem k tomu, že až kilometrové kolony od Svítkova se ve špičkách tvořily i doposud, mají se tak šoféři skutečně na co těšit. Nejspíš to odnesou zahlcením dopravou okolní vesnice, přes které se budou mnozí snažit nadjezd u Parama objíždět.

„To, že intervaly na semaforu na nadjezdu u Parama ve směru od Svítkova silničáři slíbili upravit, podle mě moc nepomůže,“ myslí si Marie Kabeláčová, která tu stojí v kolonách každé ráno při cestě do práce.

Oprava je rozdělena na čtyři etapy

I magistrát přiznává, že až do července je tady nutno počítat se zpomalením a nervy. „Kompletně bude rekonstrukce nadjezdu, včetně terénních úprav, hotova v říjnu,“ dodala mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

Paralelní oprava krytu výpadovky z centra na Globus má být dokončena v červnu. Právě kvůli komplikacím u Parama se naštěstí začne z druhé strany. Úsek od staré výpadovky na Hradec až na most Pavla Wonky poblíž centra přijde na řadu  až poté.

„Oprava je rozdělena na čtyři etapy, v právě opravovaných úsecích bude omezována doprava s výjimkou MHD a integrovaného záchranného systému. Správa  údržba silnic právě kvůli dopravním omezením, způsobeným opravou nadjezdu u Parama, začne od 21. dubna s opravami od křižovatky Hradecké a Poděbradské ulice a bude postupovat směrem ke Globusu. Až v červnu přijde na řadu úsek od křižovatky na Staré Hradiště k Wonkovu mostu,“ upřesnila mluvčí magistrátu.

Lidé ale za nešťastně načasovanou opravu výpadovky je Globusu dostanou možná pěknou odměnu: silnice by měla mnohem tišší než doposud. „Během oprav bude v celé opravované délce při pokládce krytových vrstev využit gumový granulát v asfaltových směsích, tzv. tichý kryt,“ řekl Jiří Synek ze SUS Pardubického kraje. Podobný povrch dostaly v minulosti například silnice před nedalekým Starým Hradištěm nebo mezi Chrastí a Horkou. Ocení to snad i obyvatelé přilehlých Polabin, největšího panelákového sídliště v celých východních Čechách.

Vendula Kvochová