Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řidičům v Pardubicích začalo jaro nejčernějších snů

05.04.2013
Řidičům v Pardubicích začalo jaro nejčernějších snů

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Silnice, ilustrační foto

Lepší načasování oprav silnic si silničáři opravdu nemohli vymyslet, vztekají se lidé v Pardubicích.

K současné částečné uzávěře frekventované křižovatky u Parama, která ze západního obchvatu města svedla velkou část dopravy komplikovanou objížďkou přes centrum, na konci dubna přibudou ještě komplikace na druhé nejvytíženější tepně města - na druhé straně Pardubic mezi starou výpadovkou na Hradec Králové a Globusem.

Mohlo to počkat

„Připadám si jak v Kocourkově. To nemohli obě stavby nějak časově sladit, nebo se do opravy poděbradské výpadovky ke Globusu letos vůbec nepouštět? Ta silnice zas tak strašně rozbitá není, aby to nepočkalo,“ zlobí se Karel Vedral ze sousedního sídliště Polabiny.

Silničáři tvrdí, že čekat nemohli. Na opravu silnice ke Globusu totiž dostali dotaci 26 milionů korun. A ta do příštího roku nepočká, jinak by ji museli vrátit. A hlavně se brání poukazem, že obě stavby – křižovatka Paramo i průtah od mostu Pavla Wonky ke Globusu – na sebe podle harmonogramu měly časově navazovat. Jenže tyhle plány zhatilo počasí, kvůli měsíčnímu zpoždění prací u Parama se nyní dočkáme časovému prolínaní obou stavebních akcí.

Měsíční zpoždění

„Podle informací od silničářů je oprava nadjezdu u Parama kvůli počasí asi o měsíc zpožděna. Zhruba od 20. dubna měl být otevřen obousměrně nájezd na nadjezd od nádraží, tedy umožněno odbočování automobilů směrem na Přelouč. To se kvůli počasí asi o měsíc opozdí,“ uvedl vedoucí oddělení speciálního stavebního úřadu a dopravy pardubického magistrátu Martin Moravec.

Navíc bude na nadjezdu u Parama v nejbližších dnech svedena doprava ve směru od Svítkova (od Přelouče) do jednoho jízdního pruhu. To znamená, že auta pokračující rovně do ulice Teplého, i ta, která odbočují doleva na centrum nebo Hradec Králové, budou u světel stát v jedné frontě.

Řidiči se mají na co těšit

Vzhledem k tomu, že až kilometrové kolony od Svítkova se ve špičkách tvořily i doposud, mají se tak šoféři skutečně na co těšit. Nejspíš to odnesou zahlcením dopravou okolní vesnice, přes které se budou mnozí snažit nadjezd u Parama objíždět.

„To, že intervaly na semaforu na nadjezdu u Parama ve směru od Svítkova silničáři slíbili upravit, podle mě moc nepomůže,“ myslí si Marie Kabeláčová, která tu stojí v kolonách každé ráno při cestě do práce.

Oprava je rozdělena na čtyři etapy

I magistrát přiznává, že až do července je tady nutno počítat se zpomalením a nervy. „Kompletně bude rekonstrukce nadjezdu, včetně terénních úprav, hotova v říjnu,“ dodala mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

Paralelní oprava krytu výpadovky z centra na Globus má být dokončena v červnu. Právě kvůli komplikacím u Parama se naštěstí začne z druhé strany. Úsek od staré výpadovky na Hradec až na most Pavla Wonky poblíž centra přijde na řadu  až poté.

„Oprava je rozdělena na čtyři etapy, v právě opravovaných úsecích bude omezována doprava s výjimkou MHD a integrovaného záchranného systému. Správa  údržba silnic právě kvůli dopravním omezením, způsobeným opravou nadjezdu u Parama, začne od 21. dubna s opravami od křižovatky Hradecké a Poděbradské ulice a bude postupovat směrem ke Globusu. Až v červnu přijde na řadu úsek od křižovatky na Staré Hradiště k Wonkovu mostu,“ upřesnila mluvčí magistrátu.

Lidé ale za nešťastně načasovanou opravu výpadovky je Globusu dostanou možná pěknou odměnu: silnice by měla mnohem tišší než doposud. „Během oprav bude v celé opravované délce při pokládce krytových vrstev využit gumový granulát v asfaltových směsích, tzv. tichý kryt,“ řekl Jiří Synek ze SUS Pardubického kraje. Podobný povrch dostaly v minulosti například silnice před nedalekým Starým Hradištěm nebo mezi Chrastí a Horkou. Ocení to snad i obyvatelé přilehlých Polabin, největšího panelákového sídliště v celých východních Čechách.

Vendula Kvochová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace