Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podvedl Dagmar Havlovou, opustil ji a dal přednost lásce muže. Který filmový krasavec se dopustil takové zrady? Tajnosti slavných

16.03.2015
Podvedl Dagmar Havlovou, opustil ji a dal přednost lásce muže. Který filmový krasavec se dopustil takové zrady? Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Cesta Marcela Vašinky k otevřenému přiznání homosexuality nebyla rozhodně jednoduchá, navíc se s ní ve své generaci musel tvrdě porvat úplně sám. Na snímku se svým partnerem

Herecký veterán, který se už v roce 1976 objevil v kultovní komedii Marečku, podejte mi pero! a mimo jiné okouzloval divačky všech generací v řadě kouzelných pohádek, dostal příležitost v seriálu Všechny moje lásky, kde se zakouká do Ilony Svobodové. Ve skutečnosti však žije v registrovaném partnerství se svým dlouholetým přítelem.

Herec Marcel Vašinka se svou homosexuální orientací netají již léta. Vždycky tomu tak ale nebylo. Slabost pro stejné pohlaví v sobě rozpoznal až po vztahu s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, tenkrát ještě Veškrnovou. Nakonec dokázal sám sobě přiznat, že ho víc přitahují muži, a herečku opustil.

S Naďou Konvalinkovou v roce 1980 v pohádce Zlatý náhrdelník

S Naďou Konvalinkovou v roce 1980 v pohádce Zlatý náhrdelník

Nevěru statečně přiznal

Cesta k otevřenému přiznání homosexuality nebyla rozhodně jednoduchá. „Že jsem homosexuál, jsem si uvědomil v době, kdy jsem chodil s Dášou Veškrnovou. Ona byla natolik vášnivá, že jsem jí vůbec nestačil. A tam jsem pochopil, že to bude asi i tím, že mne vlastně víc zajímají muži,“ zavzpomínal Vašinka na vztah s bývalou první dámou v rozhovoru pro Blesk.

Krásná a temperamentní Dagmar Veškrnová v 80. letech, v komedii Můj hříšný muž

Krásná a temperamentní Dagmar Veškrnová v 80. letech, v komedii Můj hříšný muž

Vašinka s ní měl poměr v 80. letech minulého století, a když se pak Veškrnová dozvěděla, že je její bývalý přítel gay, zajímalo ji, jestli ji někdy podvedl s mužem. „Musel jsem jít s pravdou ven a přiznal jsem jí, že jsem ji skutečně s mužem podvedl,“ přiznal populární herec.

Dlouhé hledání s dobrým koncem

Životní cesta Marcela Vašinky, který se narodil 2. října 1954 v Pardubicích, je příběhem dlouhého hledání s dobrým koncem. Když mu byly dva roky, jeho otec, divadelní herec Vlastimil Vašinka, ze synova života prostě zmizel a Marcel se s ním už nikdy nesetkal. Matka pracovala v Praze, takže se o Marcela a jeho sestru starali prarodiče v Pardubicích a k druhým jezdil zase do Beskyd. Jako malý kluk si nerozuměl s ostatními, neměl žádné kamarády a tenkrát ještě neměl tušení proč.

S Ondřejem Havelkou v seriálu Panoptikum města pražského (1986)

S Ondřejem Havelkou v seriálu Panoptikum města pražského (1986)

Pak se konečně sourozenci dočkali a matka si je vzala s sebou do Prahy. Bydleli ve vlhkém suterénním bytě a Marcel se začal pohybovat v podivné společnosti pijáků a ztracenců ve velkoměstě. Pak mu dal osud na výběr. Začal v Lidové škole umění hrát divadlo, podal si přihlášku na konzervatoř a byl přijat. Pořád měl pocit, že je něco špatně, jenom na jevišti mu bylo dobře. Nemusel tam totiž být sám sebou.

Dášu měl rád, ale pořád bylo něco špatně

Na konzervatoři prokázal tak výjimečný talent, že přešel rovnou na DAMU. Po škole chtěl jako všichni spolužáci normálně žít. Dostal angažmá v Městských divadlech pražských a navázal partnerský vzta s krásnou a temperamentní Dagmar Veškrnovou. Jenže ho stále trápil pocit, že do vztahu poctivě nedává všechno. A pak se zamiloval do muže a najednou do sebe všechno zapadalo.

S Janem Šťastným v seriálu televize Nova Pojišťovna štěstí

S Janem Šťastným v seriálu televize Nova Pojišťovna štěstí

Vašinka pochopil, že je gay, že všechny ty pocity osamělosti, nepatřičnosti a smutku měly jasnou příčinu. Všechno jeho tápání se odehrávalo v době, kdy o tomto tématu existovalo jen minimum informací. Žádný internet, žádné informační kampaně, žádné návštěvy u psychologa... Prostě nebyl nikdo, s kým by mohl mluvit, vším si musel projít sám.

Démon alkohol

Tápání ve vlastní duši a psychické problémy se také staly jednou z hlavních příčin obtížného období, v němž jeho život zcela ovládl démon alkohol. „Když mne opustil jeden můj přítel, sebral jsem všechny peníze, co jsem měl, a na měsíc jsem odjel na Slovensko, kde jsem celou dobu pil s celou vesnicí. Všechno jsem jim platil a vydržel jsem tam, dokud jsme všechny moje peníze nepropili,“ smutně přiznal ve 13. komnatě České televize.

Marcel Vašinka se svým životním partnerem Walterem

Marcel Vašinka se svým životním partnerem Mirkem Walterem

Pak naštěstí potkal svého dnešního partnera, o devatenáct let staršího režiséra animovaných filmů Miroslava Waltera. Zamiloval se a pochopil, že konečně našel to, co po celá dlouhá léta hledal. Dnes spolu žijí ve spokojeném vztahu již téměř třicet let a zažili prý jenom jednu pořádnou partnerskou krizi. I když v roce 2009 uzavřeli registrované partnerství, o své sexuální orientaci přesto Vašinka poprvé otevřeně promluvil teprve až o rok později.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace