Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Útočí na jeho rodinu a podle kolegů jen rozmazává hovínka. Předseda pardubické ODS kvůli tomu rezignoval. Aspoň bude mít čas na Marijánku

03.03.2015
Útočí na jeho rodinu a podle kolegů jen rozmazává hovínka. Předseda pardubické ODS kvůli tomu rezignoval. Aspoň bude mít čas na Marijánku

Autor: Archiv JJ

Popisek: Jiří Janků z pardubické ODS

Byznys rozjel už jako student, vede stohlavou firmu a do politiky šel, protože ho na ni nebaví nadávat. Tohle má Jiří Janků z Pardubic napsáno na svém webu. Včera rozeslal médiím zprávu, že pozastavil své členství v ODS a rezignoval na post zastupitele. Nudit se ovšem rozhodně nebude.

Pardubický politik se po poslední regionální radě po zralé úvaze rozhodl rezignovat na veškeré své politické a veřejně činné aktivity. „Pozastavuji své členství v ODS, rezignuji na všechny vnitrostranické funkce a rezignuji na mandát zastupitele. Totéž činím jako člen Krajské hospodářské komory s mandáty člena představenstva KHK Pardubice a člena oblastní rady pardubické oblasti KHK,“ shrnul.

Lítání po policie zabere dost času

Má dva zásadní důvody. Trestní oznámení podané na jeho osobu a trestní oznámení, které zpětně podal na neznámého pachatele, mu prý zabírá tolik času, že další již nemůže věnovat jiným aktivitám, než je rodina a podnikání. „Náprava škod vzniklých ze zcela nesmyslného obvinění, další napadání a řešení této kauzy na jakýchkoli úrovních a dosažení práva, mi zabere velké množství času, energie a finančních prostředků,“ uvedl a dodal: „Před téměř každým obchodním, politickým či osobním setkáním se k tomuto tématu dostávám a zabírá mi čas toto téma rozkrýt. Než se vůbec dostanu k tématům potřebným.“

Předseda oblastního sdružení ODS Pardubice Jiří Janků čelí trestnímu oznámení, které ho viní ze zcizení peněz sdružení, obelhání dárců a z vlastního obohacení při kampani před sněmovními volbami v roce 2013. Další prostředky údajně získal z neférových výběrových řízení pro město Pardubice, Pardubický kraj a jejich organizace. O kauze jsme psali zde.

Kolegům se to nelíbí. Prý jen rozmazává hovínka

Důvodů je ovšem více. Členové regionální rady vnímají zřejmě kauzu jako poškozující ODS. „Někteří dokonce označují moji obranu podáním trestního oznámení na neznámého pachatele jako za rozmazávání hovínka. Poslední kapkou pro mě bylo, že se republikové vedení ODS hodlá touto kauzou zaobírat na úrovni morálky a etiky na základě stížnosti notorického stěžovatele, pana Lipolda,“ říká s tím, že to nechápe.

„Na jednu stranu není odvaha na úrovni morálky a etiky hodnotit dluhy vzniklé během kampaně do Poslanecké sněmovny v roce 2010, ale je tu najednou odvaha žádat o peníze na úhradu těchto dluhů ve výši 3,5 milionů úspěšné starosty. „Nebo propírat osobnostní kampaň v řádu desetitisíců u vybraných kandidátů, i když zdaleka nebyli s osobnostní kampaní jediní, regionálně ani republikově,“ podotýká.

Čemu má věřit veřejnost?

Janků o sobě říká, že jako zastupitel a člen komise pro strategii začal pracovat na rozkrývání neefektivit práce a měl záměr odvádět dobrou opoziční práci zastupitele. „V situaci, kdy není jasný výsledek obou trestních oznámení, nemohu zcela logicky pracovat například na kauze Tablety či rozhodovat v hlasováních o důležitých tématech města. Občané nemohou vědět, zda pro ně v této chvíli nepracuje člověk, který porušuje zásadně zákon,“ vysvětluje mimo jiné.

V 21. století by ve vyspělých demokraciích podle něj solidní politik na svůj mandát a členství měl rezignovat v podobných případech v podstatě automaticky. „Zcela chápu, že občané nemohou a ani nechtějí řešit domněnky, co je a co není pravda. A s malým odstupem od vzniku kauzy musím zcela nepokrytě uznat, že takto označený člověk nemůže do doby jasného závěru trestního oznámení jako politik pracovat ani v pozici zastupitele ani předsedy ODS, dodává k tomu ještě. 

Jiří Janků působí jako výkonný ředitel společnosti eBRÁNA, která slaví dvanáct let existence. Hlavním projektem je podle jeho vyjádření na webu jeho nedávno narozená dcerka Mariánka, které nyní společně s manželkou věnují většinu volného času.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace