Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Útočí na jeho rodinu a podle kolegů jen rozmazává hovínka. Předseda pardubické ODS kvůli tomu rezignoval. Aspoň bude mít čas na Marijánku

03.03.2015
Útočí na jeho rodinu a podle kolegů jen rozmazává hovínka. Předseda pardubické ODS kvůli tomu rezignoval. Aspoň bude mít čas na Marijánku

Foto: Archiv JJ

Popisek: Jiří Janků z pardubické ODS

Byznys rozjel už jako student, vede stohlavou firmu a do politiky šel, protože ho na ni nebaví nadávat. Tohle má Jiří Janků z Pardubic napsáno na svém webu. Včera rozeslal médiím zprávu, že pozastavil své členství v ODS a rezignoval na post zastupitele. Nudit se ovšem rozhodně nebude.

Pardubický politik se po poslední regionální radě po zralé úvaze rozhodl rezignovat na veškeré své politické a veřejně činné aktivity. „Pozastavuji své členství v ODS, rezignuji na všechny vnitrostranické funkce a rezignuji na mandát zastupitele. Totéž činím jako člen Krajské hospodářské komory s mandáty člena představenstva KHK Pardubice a člena oblastní rady pardubické oblasti KHK,“ shrnul.

Lítání po policie zabere dost času

Má dva zásadní důvody. Trestní oznámení podané na jeho osobu a trestní oznámení, které zpětně podal na neznámého pachatele, mu prý zabírá tolik času, že další již nemůže věnovat jiným aktivitám, než je rodina a podnikání. „Náprava škod vzniklých ze zcela nesmyslného obvinění, další napadání a řešení této kauzy na jakýchkoli úrovních a dosažení práva, mi zabere velké množství času, energie a finančních prostředků,“ uvedl a dodal: „Před téměř každým obchodním, politickým či osobním setkáním se k tomuto tématu dostávám a zabírá mi čas toto téma rozkrýt. Než se vůbec dostanu k tématům potřebným.“

Předseda oblastního sdružení ODS Pardubice Jiří Janků čelí trestnímu oznámení, které ho viní ze zcizení peněz sdružení, obelhání dárců a z vlastního obohacení při kampani před sněmovními volbami v roce 2013. Další prostředky údajně získal z neférových výběrových řízení pro město Pardubice, Pardubický kraj a jejich organizace. O kauze jsme psali zde.

Kolegům se to nelíbí. Prý jen rozmazává hovínka

Důvodů je ovšem více. Členové regionální rady vnímají zřejmě kauzu jako poškozující ODS. „Někteří dokonce označují moji obranu podáním trestního oznámení na neznámého pachatele jako za rozmazávání hovínka. Poslední kapkou pro mě bylo, že se republikové vedení ODS hodlá touto kauzou zaobírat na úrovni morálky a etiky na základě stížnosti notorického stěžovatele, pana Lipolda,“ říká s tím, že to nechápe.

„Na jednu stranu není odvaha na úrovni morálky a etiky hodnotit dluhy vzniklé během kampaně do Poslanecké sněmovny v roce 2010, ale je tu najednou odvaha žádat o peníze na úhradu těchto dluhů ve výši 3,5 milionů úspěšné starosty. „Nebo propírat osobnostní kampaň v řádu desetitisíců u vybraných kandidátů, i když zdaleka nebyli s osobnostní kampaní jediní, regionálně ani republikově,“ podotýká.

Čemu má věřit veřejnost?

Janků o sobě říká, že jako zastupitel a člen komise pro strategii začal pracovat na rozkrývání neefektivit práce a měl záměr odvádět dobrou opoziční práci zastupitele. „V situaci, kdy není jasný výsledek obou trestních oznámení, nemohu zcela logicky pracovat například na kauze Tablety či rozhodovat v hlasováních o důležitých tématech města. Občané nemohou vědět, zda pro ně v této chvíli nepracuje člověk, který porušuje zásadně zákon,“ vysvětluje mimo jiné.

V 21. století by ve vyspělých demokraciích podle něj solidní politik na svůj mandát a členství měl rezignovat v podobných případech v podstatě automaticky. „Zcela chápu, že občané nemohou a ani nechtějí řešit domněnky, co je a co není pravda. A s malým odstupem od vzniku kauzy musím zcela nepokrytě uznat, že takto označený člověk nemůže do doby jasného závěru trestního oznámení jako politik pracovat ani v pozici zastupitele ani předsedy ODS, dodává k tomu ještě. 

Jiří Janků působí jako výkonný ředitel společnosti eBRÁNA, která slaví dvanáct let existence. Hlavním projektem je podle jeho vyjádření na webu jeho nedávno narozená dcerka Mariánka, které nyní společně s manželkou věnují většinu volného času.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace