Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co bude se zámkem v Hrochově Týnci na Pardubicku? Kraj se snaží pomoci grantem a dobrou radou

23.02.2015
Co bude se zámkem v Hrochově Týnci na Pardubicku? Kraj se snaží pomoci grantem a dobrou radou

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Krajští politici na prohlídce zámku v Hrochově Týnci.

Barokní zámek v Hrochově Týnci s rozsáhlým okolním parkem je už šest let nevyužitý. O možnostech jeho revitalizace informoval na jednání 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a radního Pavla Šotolu starosta města Petr Schejbal.

Radní kraje: Chce to investora. Obchvat tomu nahrává

Zámek byl převeden do majetku města v rámci tzv. Benešových dekretů. Do roku 2009  v něm sídlil dětský domov se školou. „Je zřejmé, že dvoutisícové město se svým dvacetimilionovým rozpočtem nemá možnost investovat do potřebné rekonstrukce a bude muset hledat investora,“ poznamenal Roman Línek.

„Vzhledem k tomu, že areál zámku patří k nejhezčím částem města, neměla by se ale případným investičním záměrem uzavřít možnost pro místní i návštěvníky využívat park a okolí zámku. Nyní, po vybudování obchvatu Chrudimi, bude město velmi dobře dostupné z celé aglomerace Chrudim – Pardubice – Hradec Králové,“ dodal náměstek Línek.

V městečku toho za poslední dobu zaniklo mnoho

Město Hrochův Týnec v minulém období postihlo zbourání cukrovaru, zrušení státního statku a zánik místní cihelny. Hledá tedy nové investory, kteří by pomohli řešit zaměstnanost místních obyvatel.

Podařila se zde vybudovat kanalizace, která je v páteřní ose hotová a dodělává se v okrajových částech. Patří k ní i čistírna odpadních vod, na kterou si město i přes získanou dotaci od Ministerstva zemědělství ČR muselo vzít úvěr, který bude splácet do roku 2020.

Pardubický kraj poskytl grant, který zámku pomáhá

Zámek město udržuje i pomocí grantů Pardubického kraje. V minulých letech se podařilo opravit velkou část střechy a krovů. Částka odhadnutá na revitalizaci zámku však činí kolem 50 - 60 milionů korun.

„Pan starosta nám nastínil možnosti využití zámku k zdravotnickým, sociálním i komunitním účelům. Společně jsme však konstatovali, že bez soukromých investic to za současných podmínek zřejmě nebude možné uskutečnit. Konečně rozhodnutí je samozřejmě na zastupitelstvu města,“ doplnil Pavel Šotola.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš