Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Téměř tisíc chodců loni řidiči srazili na přechodech, třináct jich zemřelo. V Pardubicích už se to snad nestane, zebry tu „svítí" i v noci

30.01.2015
Téměř tisíc chodců loni řidiči srazili na přechodech, třináct jich zemřelo. V Pardubicích už se to snad nestane, zebry tu „svítí i v noci

Foto: Nadace ČEZ

Popisek: Pardubický přechod osvětlený uprostřed noci.

Stovky lidí, kteří denně přecházejí přes pardubickou ulici Na Drážce, se mohou ode dneška cítit bezpečněji. Na rizikovém přechodu v blízkosti sídliště totiž přibylo osvětlení za téměř 296 tisíc korun, které díky úspěchu města v celostátní anketě zaplatila Nadace ČEZ. Přechod přes velmi vytíženou silnici získal takto financované osvětlení jako třetí v Pardubickém kraji. Celkem nová světla získá 46 přechodů v celé republice.

Patnáctou nejtragičtější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu se stalo 990 nehod (o 33 více než vloni), při nichž zemřelo 13 chodců. Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 procent.

Je to místo, kde je spousta rodin s dětmi

Přechod přes frekventovanou silnici využívají kromě obyvatel blízkého sídliště a bytových domů i zaměstnanci přilehlého podniku Služby města Pardubic a. s. Osvětlení přechodu, který křižuje výpadovku z města směrem na Sezemice, Holice a dále na Rychnov nad Kněžnou, uvítal primátor města Martin Charvát. „Nová světla výrazně zvýší bezpečnost chodců a řidičů zejména v zimních měsících, kdy se brzy stmívá a viditelnost se zhoršuje. Tím spíš, že poblíž přechodu jsou paneláky a bytovky, kde bydlí hodně důchodců i rodin s malými dětmi,“ uvedl.

Zařazení přechodu v Pardubicích mezi vítěze v Pardubickém a Královéhradeckém kraji „posvětila“ odborná komise z řad krajských zástupců Dopravní policie a BESIP. Tuto volbu vysvětluje pardubický zástupce BESIP Otakar Švec: „Dopravně jde o velmi rušné místo, s velkým pohybem chodců včetně dětí. Ti navíc často zbytečně hazardují, protože se mylně domnívají, že když oni vidí přijíždějící vozidlo, tak jeho řidič musí vidět je. Opak je ale pravdou, na neosvětleném přechodu jsou často vidět až na poslední chvíli.“

Cesta k osvětlení přechodů začala na jaře 2013

Cesta k osvětlení přechodů začala na jaře 2013, kdy dopravní policie a BESIP vytipovaly 70 nejnebezpečnějších přechodů v celé ČR. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů dostanou prostřednictvím Nadace ČEZ osvětlení. „Loňský ročník se setkal s neuvěřitelným ohlasem. Do hlasování se zapojilo přes 100 tisíc lidí. Nebezpečných, nedostatečně osvětlených přechodů je bohužel v České republice stále hodně, proto jsme v nápravě tohoto stavu pokračovali i vloni a grantové řízení vyhlásíme i letos,“ říká Ondřej Šuch, manažer Nadace ČEZ. 

Speciální osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd. Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš