Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šéfa pardubické ODS viní ze zpronevěry. On vrací úder: Vyhrožují mi, chodí mi anonymy a tuším, od koho!

26.01.2015
Šéfa pardubické ODS viní ze zpronevěry. On vrací úder: Vyhrožují mi, chodí mi anonymy a tuším, od koho!

Foto: Archiv JJ

Popisek: Jiří Janků z pardubické ODS

Předseda oblastního sdružení ODS Pardubice Jiří Janků čelí trestnímu oznámení, které ho viní ze zcizení peněz sdružení, obelhání dárců a z vlastního obohacení při kampani před sněmovními volbami v roce 2013. Další prostředky údajně získal z neférových výběrových řízení pro město Pardubice, Pardubický kraj a jejich organizace.

Celkem se měl neoprávněně obohatit zhruba o čtvrt milionu korun. Jiří Janků veškerá obvinění odmítá, problémy při financování kampaně nezjistila ani kontrola strany. Janků médiím řekl, že za trestním oznámením spatřuje některé bývalé členy pardubické ODS, kteří jej v minulosti dlouhodobě kritizovali. „Je to snaha očernit mě a moji firmu," řekl. Podle něj dva bývalí členové ODS, dnes již členové sdružení Patrioti Pardubic, několikrát podávali podnět k prošetření vnitrostranickým orgánům a nikdy nebylo nic prokázáno. „Ať prokážou, že jsem zpronevěřil peníze jednoho jediného sponzora," dodal s tím, že závěr musí udělat policie.

Protizákonně profitoval na zakázkách pro město?

Janků v roce 2013 při volbách podporoval Simeona Karamazova, který se nakonec do sněmovny jako jediný z regionu dostal - na rozdíl od tří politiků na vyšších místech kandidátky. Peníze sponzorů tehdy putovaly na účet společnosti eBrána, kterou Janků vlastní, nikoliv na účet ODS. Janků to odůvodňuje tím, že vedl na podporu Karamazova vlastní kampaň. ODS ale jakékoliv finanční problémy nezjistila. „Řešili jsme to, peníze tam prokazatelně protekly mimo účty ODS, ale strana tím nebyla nijak dotčena, žádné peníze zcizeny nebyly. Ke stejnému závěru došla i celostátní kontrolní a revizní komise ODS. Byla to soukromá aktivita pana Janků," řekl předseda regionálního sdružení ODS Radim Jirout.

Janků také odmítl nařčení, že protizákonně profitoval na zakázkách pro město, kraj nebo jimi zřízené subjekty. Pro některé společnosti, zmiňované v trestním oznámení, podle něj firma eBrána nepracovala, pro další vytvářela webové stránky za běžných podmínek, zdarma či za symbolickou cenu.

Dostává výhrůžky

Janků uvedl, že před několika týdny dostal několik anonymních SMS, které mu vyhrožovaly. „Podal jsem trestní oznámení, které se nyní šetří... Určité skupiny, kterým nevyhovuje nový směr ODS v Pardubicích, jenž reprezentuji, mají zájem na mém pošpinění," soudí.

Janků koncem týdne vydal osobní prohlášení. Píše v něm mimo jiné, že dostal anonym: „Text je velmi podobný textu bývalého člena ODS Pavla Nevečeřala na stránkách sdružení Patrioti, vedeného Jiřím Lejhancem a jehož členy jsou neúspěšní bývalí členové ODS," podotýká. Dále uvedl, že výhrůžné SMS, které mu začaly chodit po posledním oblastním sněmu, špinily jeho manželku a informovaly ho, že již brzy dostane co proto. Jedná se o bezprecedentní útok na mou osobu, mou rodinu s malým miminkem, rodiny našich rodičů, na pracovníky mých firem a firmy. Také je to jasný útok na každého představitele jmenovaných společností a především města Pardubice a Pardubického kraje, kteří jsou tímto zasaženi jako spolupachatelé," míní. 

Výsledkem však podle něho je nakonec větší jednota pardubické ODS. Dostává prý i podpůrné smsky, maily a facebookové zprávy od desítek lidí, které třeba ani nezná. „Abych vytrval a dále pokračoval v práci na nové pardubické ODS i v práci zastupitele v našem aktivním zastupitelském klubu ODS. Poškozenými budou ve svém důsledku především ti, kteří se znovu neštítili sáhnout po takových odporných praktikách," říká.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš