Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První dáma modelingu se stala hraběnkou. Jak založila slávu českých krásek a jak pracovaly manekýnky za socialismu? Tajnosti slavných

16.11.2014
První dáma modelingu se stala hraběnkou. Jak založila slávu českých krásek a jak pracovaly manekýnky za socialismu? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Bývalá demonstrátorka zboží Milada Karasová, která založila největší modelingovou agenturu u nás, se v 64 letech podruhé provdala za hraběte ze starobylého českého rodu. Stalo se tak v Horním Jelení na Pardubicku.

Neuznávanější žena českého modelingu Milada Karasová se v 64 letech stala hraběnkou. Jak objevitelka světoznámých českých krásek zakládala český modeling u nás a jak to chodilo při přehlídkách za socialismu?

Zakladatelka největší české modelingové agentury Czechoslovak Models Milada Karasová se vdala a s novým sňatkem dokonce přidala ke jménu i šlechtický titul. Jejím druhým manželem se totiž 23. září stal po dvacetiletém vztahu Michal Dujka, jenž je příslušníkem jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů Bubnů z Litic. Jedna z předních socialistických manekýnek se zasloužila o kariéru nejslavnějších českých topmodelek Evy Herzigové, Terezy Maxové, Pavlíny Němcové, Simony Krainové či Daniely Peštové.

Tancovali až do rána

První dáma českého modelingu se vdávala podruhé, z prvního manželství má dnes již dvaačtyřicetiletou dceru Denisu a je šťastnou babičkou osmileté Matilde. Na svatební obřad v kostele v Horním Jelení a následnou oslavu bylo pozváno zhruba 120 příbuzných a přátel. Nevěsta oblékla model od známé návrhářky Liběny Rochové. Obřad se nesl v duchu pohody a smíchu, k němuž nejvíc přispěl oddávající farář.

Po dvacetiletém vztahu si Milada Karasová vzala Michala Dujku z rodu Bubnů z Litic

Po dvacetiletém vztahu si Milada Karasová vzala Michala Dujku z rodu Bubnů z Litic a stala se hraběnkou

Na hostině hrála hostům i novomanželům cimbálová muzika, peklo se prase, podával se daňčí guláš, tatarský biftek a řízky. Víno i slivovice tekly proudem. Novomanželé nezapomněli rozkrojit svatební čtyřpatrový dort a všichni se skvěle bavili až do východu slunce.

Ženich se lvím srdcem

Bubnové z Litic, k nimž manžel Milady Karasové náleží, jsou český šlechtický rod ze západních Čech, nejprve vladycký, později hraběcí, jehož historie se píše již od 14. století. Jeho jméno bylo odvozeno od hradu Buben, jehož zříceniny stojí dodnes na skalnatém ostrohu u obce Plešnice, zhruba čtyři kilometry západně od Města Touškova. Heřman z Bubna se proslavil ve válkách s Turky a svým lvem a nechal vystavět kostel v Horním Jelení, v němž se Milada Karasová nyní vdávala. Hrabě Ferdinand Antonín se proslavil jako vynikající stratég, diplomat a válečník v napoleonských službách. Mikuláš z Bubna-Litic, protektorátní ministr zemědělství ve vládě Aloise Eliáše, byl po 2. světové válce křivě obviněn a zatčen za vlastizradu. Zasloužil se o osvobození několika politických vězňů.

Kostel v Horním Jelení, v němž se konal svatební obřad, nechal počátkem 17. století postavit ženichův nejslavnější předek Heřman Varlich z Bubna

Kostel v Horním Jelení, v němž se konal svatební obřad, nechal počátkem 17. století
postavit ženichův nejslavnější předek Heřman Varlich z Bubna

Lva v erbu Bubnů má údajně na svědomí Heřman z Bubna. Z cest si domů přivezl lva, na jehož kůži údajně odpočíval. Podle historických kritik vypráví básník z počátku 19. století Karel Simeon Macháček v romantické básni, že v kostele v Horním Jelení údajně odpočívá jak hrdina Heřman, tak i jeho ochočený lev. Lev však byl na erbu již dávno před Heřmanem. Rodina Dujků vlastní zámek v Doudlebách nad Orlicí.

Jak začínala demonstrátorka zboží

Nechce se tomu ani věřit, ale přesně tak bývala kdysi nazývána profese modelek. Koncem 50. a v 60. letech existovalo v Československu jen pár institucí, které měly své stálé manekýny. Byly to především ÚBOK (Ústav bytové a oděvní kultury), Dům módy a textilní exportní firma Centrotex. Mezi módními časopisy kralovaly Odívání, Žena a móda, Praktická žena, slovenská Dorka a příslušné rubriky ve Vlastě.

Milada Karasová v 70. letech

Milada Karasová v 70. letech

Milada Karasová se k modelingu dostala v sedmnácti letech, kdy ji objevil fotograf Milan Šára. Stala se jednou z předních československých manekýn a na předváděcím molu vydržela až do 36 let. „Po úspěchu v konkurzu jsem se dozvěděla, že na ÚBOK existuje šestičlenný tým modelek, které tady pracují na plný úvazek jako ‚technicko-provozní pracovnice‘, ostatní byly vázány jen externími smlouvami,“ zavzpomínala v knize Jak se hledá krása, kterou napsala společně s Markétou Zindelovou.

Místo řasenky krém na boty

Život socialistických manekýn se od života dnešních modelek velmi lišil. Neměly kolem sebe žádné stylisty, vizážisty, kadeřníky či maskéry, při přípravě na přehlídku si musely poradit samy. Předváděly oblečení, boty a doplňky však zpravidla vykouzlily z vlastního šatníku. Místo řasenky používaly krém na boty a na tváře maurský krém. „Krém na boty udělal krásné, husté řasy. V té době řasenky nebyly,“ vysvětluje Karasová. „Slovo modelka se v té době nenosilo. Dívky zkoušely kolekce, které se v Úboku šily. Oděvy byly na svou dobu velice avantgardní a kvalitní. Dále zde byl Výzkumný ústav výrobního družstevnictví, kde se též připravovaly vývojové kolekce oděvů pro kontrakty družstev. My, které jsme pracovaly na volné noze, jsme s těmito institucemi spolupracovaly a vyjížděly i do zahraničí. Musím říci, že jsem si v té době vydělávala mnohem více peněz, než kdybych seděla v kanceláři,“ připustila v rozhovoru pro iLuxurylife.cz.

Milada předváděla až do 36 let

Milada předváděla až do 36 let

Profese manekýnky jí pootevřela vrátka i k filmu, dostala menší roli v obou dílech Anděla s ďáblem v těle, ztvárnila jednu z nevěst Švandy dudáka v hudební komedii Hvězda padá vzhůru, zahrála si i v komedii Zítra vstanu a opařím se čajem nebo ve filmu Stopař. „Všechny filmovací dny mi přinášely obrovskou radost ze setkání se skutečnými špičkami mezi tehdejšími herci a herečkami,“ přiznala v knize.

Jak se hledá krása

Největší modelingovou agenturu Czechoslovak Models založila ještě v době Československa a objevila dívky, z nichž se staly světoznámé topmodelky. V roce 1988 ji totiž oslovila francouzská agentura Madison Models, aby pro ni hledala nové tváře. Velice ji to nadchlo, a tak pro Francouze připravovala castingy, na nichž vždy měla třicet až čtyřicet dívek. Modelky znala, další dívky hledala na diskotékách, v tanečních školách…

S dcerou Denisou a vnučkou Matilde

S dcerou Denisou a vnučkou Matilde

V letech 1988 až 1991 z jejích castingů vyšly Eva Herzigová, Pavlína Němcová, Simona Krainová, Tereza Maxová, Daniela Peštová a Jarka Rytychová. Herzigovou objevila na soutěži mladých návrhářů, Němcovou a Maxovou vypátrala přes jednoho fotografa. Krainová přijela na casting do Bratislavy, o kterém se dozvěděla z novin, a Peštovou odchytila v kině Světozor, kde seděla o tři řady před ní.

Modeling je hlavně velká dřina

„Krása je neuchopitelná a každý člověk má svou vlastní. Tu krásu, kterou potřebuje modeling, tj. výšku minimálně 1,73 centimetrů, dobře rostlou štíhlou postavu, fotogenický obličej s čistou pletí a kvalitními vlasy, hledáme všude kolem sebe. Nejlépe tam, kde je největší koncentrace mladých dívek,“ vysvětluje Karasová v rozhovoru a dodává: „Denně se chodí do agentury hlásit stovky dívek z ulice a mnoho jich posílá své fotografie. Bohužel si málo děvčat uvědomuje, jak je tato profese náročná. Vyžaduje disciplinovanost, jazykovou vybavenost a chuť pracovat. Jedná se o běh na dlouhou trať.“

Milada je stále krásná. Potrpí si na kvalitu a módním výstřelkům se raději vyhýbá

Milada je stále krásná. Potrpí si na kvalitu a módním výstřelkům se raději vyhýbá

Její první dívky šly vlastně do neznáma. Ani Milada jim nemohla dát dostatek informací, protože Herzigová a Němcová jely do Paříže ještě před revolucí a musely vyjet přes Pragokoncert, aby vůbec vycestovaly. „Začátky byly velice kruté, psychicky náročné a uplakané. Klaním se před nimi. Vím naprosto přesně, čím si prošly,“ říká Karasová, která dnes již bere módu pouze jako nutnost. Má ráda kvalitní hezké věci, ale trendy oblečení se prý již k jejímu věku nehodí. „Nechci být směšná, naopak jsem k sobě hodně kritická,“ říká. „Baví mě, jak se styly a věci neustále vrací do módy. Když se to tak vezme, vše jsem již nosila, protože všechno už tu jednou bylo.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská