Starají se o válečné hroby. Na Den válečných veteránů je za to hejtman Netolický odměnil. Podívejte se, jak
13.11.2014
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Hejtman Martin Netolický děkuje oceněnému Jiřímu Vaněčkovi
Den válečných veteránů, který se u nás slaví od roku 2001, si připomněli i v Pardubickém kraji. Čtyřem osobnostem, které se zasloužily o zachování a přetrvání válečných hrobů na území regionu, slavnostně poděkovali hejtman Martin Netolický spolu se zástupcem Ministerstva obrany České republiky Imrichem Vetrákem. To, co jim předali, má zajímavou symboliku.
Válečných hrobů je v celém kraji celkem 1374.
Pamětní plaketu Ministerstva obrany obdrželi Jiří Vaněček za významný osobní podíl na opravě vojenského hřbitova obětí 1. světové války na hřbitově Svatého Kříže v Chrudimi a Josef Havelza dlouholetou prezentaci historických událostí v letech 1938–1945 v Ústí nad Orlicí a péči o válečné hroby.

Dalším oceněným byl Josef Havel.
Ocenění se dočkali také starosta Dobříkova Jiří Svatoš spolu se starostou obce Sruby Alešem Peckou za příkladnou péči o válečné hroby na území jejich obcí.„Vedle Dne válečných veteránů byl jedenáctý listopad datem ukončení první světové války. Tento významný den je třeba si připomínat. Jedenáctého listopadu proto považuji za vynikající příležitost poděkovat vám za vaši obětavou péči o válečné hroby. Musím rovněž ocenit přístup ministerstva obrany, které se dlouhodobě hlásí k obnově a péči o tyto válečné pomníky,“poděkoval přítomným hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Pěkná obec, zachovalý pomník?
Zástupce ministerstva Imrich Vetrák upozornil, že pro většinu obcí, které jsou zpravidla vlastníkem válečných hrobů, je péče o tyto objekty běžnou součástí starání se o celou obec. „Dokonce se dá pozorovat přímá úměra mezi stavem válečného hrobu a celkovým vzhledem obce. Nestává se, aby na návsi dobře vedené obce stál zanedbaný pomník,“ podotkl Imrich Vetrák.
Manželka bude mít radost
Existují však i případy, kdy se do péče o válečné hroby dobrovolně zapojují i jednotliví občané nebo spolky. Pro některé z nich se doslova jedná o životní poslání, což je případ i oceněného Jiřího Vaněčka. „U mě se propojil osobní badatelský zájem a úřední povinnosti při práci v archivu v Chrudimi. Z úspěšného dokončení bude mít asi největší radost manželka,“dodal s nadsázkou Jiří Vaněček, který bádáním a zpracováváním zjištěných poznatků trávil dlouhé večery.
Plamen, slza, lev, paměť…
Co symbolizuje plaketa pro oceněné? Základním motivem použitým na pamětní plaketěje plamen, symbolizující spalující oheň války, ale také plamínky svíček na hrobech padlých. Přeneseně symbolizuje i věčnou paměť na válečné oběti, kterou je třeba neustále udržovat a ochraňovat.

Tvar plamene ovšem připomíná také slzu, odkazující na smutek pozůstalých, řečeno kanadským spisovatelem a válečným veteránem Farley Mowatem těch, kterým bylo souzeno přežít.
Základní motiv je doplněn stylizovanou stélou s českým lvem, která odkazuje na hroby českých vojáků, padlých pro vlast po celém světě.
Máte kolem sebe zajímavé osobnosti? Napište nám na .
Vložil: Lucie Bartoš