Nová angiolinka v Pardubické krajské nemocnici pomůže nemocným s oběhovým systémem, kraj řeší i parkování ve špitálu
19.09.2014
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Pardubická krajská nemocnice
V jakém stavu je vaše oběhová soustava, si už nějakou dobu mohou lékaři zkontrolovat pomocí vstříknuté kontrastní látky a takzvané angiolinky. Ta současná v Pardubické krajské nemocnici (PKN) již dosluhuje a nutně potřebuje vyměnit. Zanedlouho se tak stane skutečností díky dotaci z Integrovaného operačního programu, kterou v minulém roce získaly oba spolupracující subjekty Komplexního kardiovaskulárního centra Fakultní nemocnice Hradec Králové, tedy Pardubická krajská nemocnice, a.s. a Kardiologické centrum Agel a.s. Napůl si mezi sebe rozdělily 40 milionů korun.
Nemocnice většinu z 20milionové sumy použila na nákup nové angiolinky. Přípravy na její instalaci představil ředitel PKN Tomáš Gottvald prvnímu náměstku hejtmana Pardubického kraje Romanu Línkovi, který má v krajské radě na starosti zdravotnictví. „Angiografické pracoviště v pardubické nemocnici vykonává vysoce specializované výkony a je velmi vytížené, vloni jím prošla skoro tisícovka pacientů. Proto jeho rozvoj považujeme za zásadní a má naši plnou podporu,“ uvedl Roman Línek za zřizovatele nemocnice.
Původní angiolinka, která se nyní přestavuje
Nové vybavení bude velkou příležitostí pro rozvoj tohoto oboru. „Díky tomu budeme splňovat nejnáročnější kritéria kladená na specializovaná pracoviště,“ vysvětlil ředitel Tomáš Gottvald. Pardubická krajská nemocnice poskytuje ve spolupráci s KC Agel kromě kardiochirurgie kompletní kardiovaskulární péči pro půlmilionovou spádovou oblast. Díky kvalitě a dostupnosti ji využívají i pacienti ze Středočeského kraje a z Kraje Vysočina.
„Nová technologie se bude v nemocnici instalovat od 24. září a po krátkém zkušebním provozu začne angiolinka sloužit pacientům zřejmě na začátku října,“ upřesnil termín spuštění plného provozu Roman Línek.
Doprava a parkování v krajské nemocnici jsou tvrdým oříškem
Většina lidí, kteří navštívili Pardubickou krajskou nemocnici, zná problémy s vjezdem do areálu a následně potom s parkováním. Pardubický kraj chce spolu s městem Pardubice a nemocnicí hledat možná řešení. Proto 1. náměstek hejtmana Roman Línek pozval na úřad zástupce všech partnerů a také odborníky z fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice, kteří se zabývají modelováním dopravy s uplatněním počítačové simulace.
„Využili jsme nabídku možnosti spolupráce s univerzitou a profesor Kavička a studenti z této školy nám představili možnost modelového testování různých variant řešení dopravy uvnitř nemocničního areálu i v jeho okolí. Dohodli jsme se, že tuto metodu nemocnice využije při návrhu úprav současné organizace dopravy,“ shrnul první výsledky schůzky Línek.
Jedna z priorit kraje
Diskuze se ale nevyhnula nutnosti nově řešit dopravní napojení nemocnice na dopravní systém města a regionu, což bude značně investičně náročné. Všichni přítomní to však považují za nutný výchozí bod pro zásadní změnu. Rozhodující nyní bude, na co půjdou a nepůjdou čerpat evropské peníze v novém programovém období. „Za smysluplné a investice, na které bychom mohli tyto prostředky čerpat, považuji v krajské nemocnici vybudování centrálního příjmu, rekonstrukci stávající spalovny nebezpečného odpadu a právě vyřešení dopravního napojení nemocnice,“ představil priority kraje Roman Línek.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová