Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Největší nemocniční stavba v Pardubicích finišuje, kraj zaplatí 173 milionů

11.07.2014
Největší nemocniční stavba v Pardubicích finišuje, kraj zaplatí 173 milionů

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Kontrolní den

Několik oddělení v historických budovách Pardubické krajské nemocnice (PKN) už netrpělivě čeká na nové prostory v multioborovém pavilonu, který se dokončuje v místech bývalé nemocniční lékárny. Jeho stavba je největší veřejnou investicí do nemocničního zařízení v krajském městě za posledních 10 let. Poslední z velkých staveb tu byly rekonstrukce Porodnicko-gynekologické kliniky zakončená v roce 2003, kuchyňský provoz a ubytovna z roku 2002 a původní popáleninové centrum, nyní chirurgie a traumatologie, z roku 1996.

„Hodnota samotné stavby multioborového pavilonu je po veřejné soutěži více než 126 milionů korun a k tomu přibude i zdravotnické zařízení za téměř 47 milionů. Dohromady tedy stojí pavilon 173 milionů korun. Nemocnice tak získá moderní prostory a vybavení pro několik oborů a umožní jí to uvolnit dožilé budovy z minulého století k postupné modernizaci,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek.

Kontrolní den

Na kontrolním dnu, kterého se zúčastnil také ředitel PKN Tomáš Gottvald a ředitel dodavatelské firmy PKS stavby ze Žďáru nad Sázavou Jaroslav Kladiva, si všichni prohlédli postup prací. Stavba se přehoupla do poslední třetiny, na první pohled lze vidět už hotovou fasádu a nový plot. „V poslední době byly dokončeny omítky, z velké části výtahy a byly dobetonovány podlahy. Finišují práce na  hrubých rozvodech elektřiny, vzduchotechniky a vody. Dále se začalo s montáží sádrokartonových příček a komunikacemi kolem objektu. Výhledově zhruba  v polovině  prázdnin začneme  s  obklady a dlažbou a s budováním  vestavěných operačních  sálů,“ informoval  Jaroslav Kladiva.

Součástí projektu je i vybavení stavby potřebnými zdravotnickými technologiemi. Jedná se například o speciální lůžka, endoskopii, endochirurgické přístroje, sterilizační, dezinfekční a hygienické přístroje, operační techniku, nástroje a přístroje pro zubní lékařství a další specializace. „I když bude stavební část pavilonu na podzim z velké části hotová podle plánu, dojde k určitému posunu termínu dokončení. Důvodem je časová prodleva při zadávání navazujících veřejných zakázek na zdravotnické technologie a vybavení. Předpokládáme dodání posledních částí zařízení koncem roku, na to navážou poslední stavební úpravy a  v prvním čtvrtletí příštího roku chceme multioborový pavilon otevřít,“ konstatoval náměstek Línek.

Tři podlaží s lůžkovou kapacitou 27 lůžek

V objektu budou k dispozici tři podlaží s lůžkovou kapacitou 27 lůžek s navazujícími ambulantními provozy. V prvním patře se usadí zubaři. „Naše nynější stomatochirurgického pracoviště  je v budově z roku 1907, která už nevyhovuje provozu ani po prostorové, ani po hygienické stránce. V nové budově bude toto oddělení propojeno i se stomatologickou pohotovostí,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Gottvald.

Druhé patro bude patřit plicnímu oddělení, které dosud sídlí v budově z 30. let minulého století s nástavbou z roku 1942, a je ve velmi špatném stavu. Je to jediné pracoviště akutní péče plicního lékařství a tuberkulózy v Pardubickém kraji. Jeho součástí v nové budově bude kromě ambulance i lůžkový trakt se samostatnými lůžky pro izolaci závažně nemocných.

Dvě horní podlaží obsadí infekční oddělení. To je dosud v budově z 50. let minulého století. Od 80. let, kdy se tam rekonstruovalo ústřední topení, se do ní neinvestovalo a je to znát. V multioborovém pavilonu bude mít infekční oddělení stavebně i provozně oddělenou ambulantní část a lůžkový trakt se samostatnými lůžky pro izolaci infekčně nemocných.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace