Největší nemocniční stavba v Pardubicích finišuje, kraj zaplatí 173 milionů
11.07.2014
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Kontrolní den
Několik oddělení v historických budovách Pardubické krajské nemocnice (PKN) už netrpělivě čeká na nové prostory v multioborovém pavilonu, který se dokončuje v místech bývalé nemocniční lékárny. Jeho stavba je největší veřejnou investicí do nemocničního zařízení v krajském městě za posledních 10 let. Poslední z velkých staveb tu byly rekonstrukce Porodnicko-gynekologické kliniky zakončená v roce 2003, kuchyňský provoz a ubytovna z roku 2002 a původní popáleninové centrum, nyní chirurgie a traumatologie, z roku 1996.
„Hodnota samotné stavby multioborového pavilonu je po veřejné soutěži více než 126 milionů korun a k tomu přibude i zdravotnické zařízení za téměř 47 milionů. Dohromady tedy stojí pavilon 173 milionů korun. Nemocnice tak získá moderní prostory a vybavení pro několik oborů a umožní jí to uvolnit dožilé budovy z minulého století k postupné modernizaci,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek.
Kontrolní den
Na kontrolním dnu, kterého se zúčastnil také ředitel PKN Tomáš Gottvald a ředitel dodavatelské firmy PKS stavby ze Žďáru nad Sázavou Jaroslav Kladiva, si všichni prohlédli postup prací. Stavba se přehoupla do poslední třetiny, na první pohled lze vidět už hotovou fasádu a nový plot. „V poslední době byly dokončeny omítky, z velké části výtahy a byly dobetonovány podlahy. Finišují práce na hrubých rozvodech elektřiny, vzduchotechniky a vody. Dále se začalo s montáží sádrokartonových příček a komunikacemi kolem objektu. Výhledově zhruba v polovině prázdnin začneme s obklady a dlažbou a s budováním vestavěných operačních sálů,“ informoval Jaroslav Kladiva.
Součástí projektu je i vybavení stavby potřebnými zdravotnickými technologiemi. Jedná se například o speciální lůžka, endoskopii, endochirurgické přístroje, sterilizační, dezinfekční a hygienické přístroje, operační techniku, nástroje a přístroje pro zubní lékařství a další specializace. „I když bude stavební část pavilonu na podzim z velké části hotová podle plánu, dojde k určitému posunu termínu dokončení. Důvodem je časová prodleva při zadávání navazujících veřejných zakázek na zdravotnické technologie a vybavení. Předpokládáme dodání posledních částí zařízení koncem roku, na to navážou poslední stavební úpravy a v prvním čtvrtletí příštího roku chceme multioborový pavilon otevřít,“ konstatoval náměstek Línek.
Tři podlaží s lůžkovou kapacitou 27 lůžek
V objektu budou k dispozici tři podlaží s lůžkovou kapacitou 27 lůžek s navazujícími ambulantními provozy. V prvním patře se usadí zubaři. „Naše nynější stomatochirurgického pracoviště je v budově z roku 1907, která už nevyhovuje provozu ani po prostorové, ani po hygienické stránce. V nové budově bude toto oddělení propojeno i se stomatologickou pohotovostí,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Gottvald.
Druhé patro bude patřit plicnímu oddělení, které dosud sídlí v budově z 30. let minulého století s nástavbou z roku 1942, a je ve velmi špatném stavu. Je to jediné pracoviště akutní péče plicního lékařství a tuberkulózy v Pardubickém kraji. Jeho součástí v nové budově bude kromě ambulance i lůžkový trakt se samostatnými lůžky pro izolaci závažně nemocných.
Dvě horní podlaží obsadí infekční oddělení. To je dosud v budově z 50. let minulého století. Od 80. let, kdy se tam rekonstruovalo ústřední topení, se do ní neinvestovalo a je to znát. V multioborovém pavilonu bude mít infekční oddělení stavebně i provozně oddělenou ambulantní část a lůžkový trakt se samostatnými lůžky pro izolaci infekčně nemocných.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová