Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Největší nemocniční stavba v Pardubicích finišuje, kraj zaplatí 173 milionů

11.07.2014
Největší nemocniční stavba v Pardubicích finišuje, kraj zaplatí 173 milionů

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Kontrolní den

Několik oddělení v historických budovách Pardubické krajské nemocnice (PKN) už netrpělivě čeká na nové prostory v multioborovém pavilonu, který se dokončuje v místech bývalé nemocniční lékárny. Jeho stavba je největší veřejnou investicí do nemocničního zařízení v krajském městě za posledních 10 let. Poslední z velkých staveb tu byly rekonstrukce Porodnicko-gynekologické kliniky zakončená v roce 2003, kuchyňský provoz a ubytovna z roku 2002 a původní popáleninové centrum, nyní chirurgie a traumatologie, z roku 1996.

„Hodnota samotné stavby multioborového pavilonu je po veřejné soutěži více než 126 milionů korun a k tomu přibude i zdravotnické zařízení za téměř 47 milionů. Dohromady tedy stojí pavilon 173 milionů korun. Nemocnice tak získá moderní prostory a vybavení pro několik oborů a umožní jí to uvolnit dožilé budovy z minulého století k postupné modernizaci,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek.

Kontrolní den

Na kontrolním dnu, kterého se zúčastnil také ředitel PKN Tomáš Gottvald a ředitel dodavatelské firmy PKS stavby ze Žďáru nad Sázavou Jaroslav Kladiva, si všichni prohlédli postup prací. Stavba se přehoupla do poslední třetiny, na první pohled lze vidět už hotovou fasádu a nový plot. „V poslední době byly dokončeny omítky, z velké části výtahy a byly dobetonovány podlahy. Finišují práce na  hrubých rozvodech elektřiny, vzduchotechniky a vody. Dále se začalo s montáží sádrokartonových příček a komunikacemi kolem objektu. Výhledově zhruba  v polovině  prázdnin začneme  s  obklady a dlažbou a s budováním  vestavěných operačních  sálů,“ informoval  Jaroslav Kladiva.

Součástí projektu je i vybavení stavby potřebnými zdravotnickými technologiemi. Jedná se například o speciální lůžka, endoskopii, endochirurgické přístroje, sterilizační, dezinfekční a hygienické přístroje, operační techniku, nástroje a přístroje pro zubní lékařství a další specializace. „I když bude stavební část pavilonu na podzim z velké části hotová podle plánu, dojde k určitému posunu termínu dokončení. Důvodem je časová prodleva při zadávání navazujících veřejných zakázek na zdravotnické technologie a vybavení. Předpokládáme dodání posledních částí zařízení koncem roku, na to navážou poslední stavební úpravy a  v prvním čtvrtletí příštího roku chceme multioborový pavilon otevřít,“ konstatoval náměstek Línek.

Tři podlaží s lůžkovou kapacitou 27 lůžek

V objektu budou k dispozici tři podlaží s lůžkovou kapacitou 27 lůžek s navazujícími ambulantními provozy. V prvním patře se usadí zubaři. „Naše nynější stomatochirurgického pracoviště  je v budově z roku 1907, která už nevyhovuje provozu ani po prostorové, ani po hygienické stránce. V nové budově bude toto oddělení propojeno i se stomatologickou pohotovostí,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Gottvald.

Druhé patro bude patřit plicnímu oddělení, které dosud sídlí v budově z 30. let minulého století s nástavbou z roku 1942, a je ve velmi špatném stavu. Je to jediné pracoviště akutní péče plicního lékařství a tuberkulózy v Pardubickém kraji. Jeho součástí v nové budově bude kromě ambulance i lůžkový trakt se samostatnými lůžky pro izolaci závažně nemocných.

Dvě horní podlaží obsadí infekční oddělení. To je dosud v budově z 50. let minulého století. Od 80. let, kdy se tam rekonstruovalo ústřední topení, se do ní neinvestovalo a je to znát. V multioborovém pavilonu bude mít infekční oddělení stavebně i provozně oddělenou ambulantní část a lůžkový trakt se samostatnými lůžky pro izolaci infekčně nemocných.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace