Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pardubický kraj má o historické budovy v Příhrádku zájem, radní chtějí ale znát jejich technický stav

02.06.2014
Pardubický kraj má o historické budovy v Příhrádku zájem, radní chtějí ale znát jejich technický stav

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Příhrádek v Pardubicích

O tři historické budovy na pardubickém Příhrádku projevili zájem krajští radní. Na jednání rady se dohodli, že budou jednat s generálním ředitelstvím Národního památkového ústavu o bezúplatném převodu na kraj. Potřebují však podrobnější informace. Národní památkový ústav se rozhodl pro prodej těchto historických budov v centru města, neboť pro ně nemá využití.

„Nechceme přebírat majetek, o kterém nemáme detailní informace z hlediska stavebně-technického stavu a statiky. Požádáme Národní památkový ústav o veškeré podklady, včetně aktuálních znaleckých posudků, abychom mohli zvážit další postup,“ objasnil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Podle předběžných informací a posudků z roku 2011 by měla rekonstrukce opuštěných objektů přijít téměř na 30 milionů korun. „Stav budov se však mohl za tři roky ještě zhoršit,“ sdělil své obavy hejtman Netolický.

Na kulturní účely

Hejtmanství v souvislosti s možným převodem Příhrádku na kraj kontaktovalo své tři příspěvkové organizace Východočeské muzeum, Východočeskou galerii a Krajskou knihovnu v Pardubicích s otázkou na možné využití. „Ředitelky dvou těchto organizací se vyjádřily, že by mohly prostory využít a mohli bychom tyto objekty otevřít veřejnosti pro kulturní účely, jak dříve předpokládal muzejní spolek. Nechali jsme si předběžně spočítat, že provozní náklady by ročně nepřesáhly dva miliony korun,“ řekl Netolický.

Zajímavé propojení s historickým centrem

„Pardubice mohou být pyšné na historické centrum města a spojení Pernštýnského náměstí právě přes Příhrádek se zámkem. Nebráníme se tedy hledání rozvojového projektu, ale musíme vědět, v jakém reálném stavu objekty jsou,“ doplnil hejtman. Podle Netolického by propojením vizí obou ředitelek mohl na Příhrádku vzniknout zajímavý výstavní prostor. „Část budov by sloužila instalaci historických interiérů s interaktivní tiskařkou dílnou ve spojení s aktivitami krajské knihovny, zejména jejího hudebního oddělení včetně široké škály hudebních nosičů,“ uzavřel hejtman Netolický.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace