Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vila podnikatele Holečka rozděluje Pardubičáky

14.03.2013
Vila podnikatele Holečka rozděluje Pardubičáky

Autor: Jakub Burian

Popisek: Toto je vila, která všem tak zdvihla mandle.

Dosud na černo vybudovaný ekologický dům pardubického podnikatele – bude se bourat?

Zelená brána, Pardubický zámek či Pardubická radnice. Všechny tyto nejznámější stavby východočeské metropole nyní zastiňuje vila pardubického podnikatele Miloše Holečka.

Honosné rekreační sídlo nepřitahuje pozornost veřejnosti pouze svým vzhledem. Dům stojí totiž v lokalitě Na Ležánkách, nedaleko soutoku Labe a Chrudimky, která je vedena jako rekreační zeleň, tudíž není určena k výstavbě.

Vila byla postavena jako takzvaný pasivní dům, tedy šetrnější k přírodě. Vůbec nemá například topení a na izolaci se musel použít jiný materiál než běžný polystyren.

Pozemek, na kterém je dům postaven, získal Holeček v roce 1999 díky restituci a dostal také povolení, že ho může oplotit. Většina přilehlé zahrady však spadá v územním plánu města do zmíněné rekreační zeleně. I přesto tam však začal Holeček v roce 2008 budovat načerno své honosné sídlo.

Udělal jsem blbost, ví podnikatel

Holeček dostal před deseti lety údajně od politiků slib, že změní územní plán v jeho prospěch. „Já vím, že jsem udělal blbost, ale spolehl jsem se na ústní dohodu. Ústní dohoda je přeci stejně platná jako písemná," říká podnikatel.

Nicméně všechny soudy daly za pravdu stavebnímu úřadu, což znamená, že by Holeček musel vilu na své náklady zbourat. „Je to naprosto absurdní. Demolice by přišla na víc, než celá stavba," dodává.

Naděje pro Holečka

Obrat nastal v červnu loňského roku, kdy pardubické zastupitelstvo schválilo proces pořízení změny územního majetku. Změna by měla za následek to, že se z parcely stane pozemek vhodný k výstavbě a Holeček by si mohl zpětně zažádat o stavební povolení.

Holeček se tedy nevzdává, ovšem na rozhodnutí si bude muset počkat. „Definitivní rozhodnutí o stavbě pana Holečka se odsouvá minimálně o rok a půl. Do té doby nemohou manželé Holečkovi využívat vilu k bydlení," upřesnila mluvčí magistrátu Vendula Fižová.

Rozdílný pohled veřejnosti

Kauza o zatím nelegální vile rozděluje také širokou pardubickou veřejnost. „Souhlasím s panem Holečkem. Jestliže dostal byť jen ústní slib, mohl si dům postavit. Typický příklad nedodržení slibů českých politiků," myslí si důchodkyně Jaroslava Kudláčková.

„Jsem jednoznačně proti, v našem městě musí platit určitá pravidla. To bych si pak mohl postavit dům třeba na třídě Míru," argumentuje student Tomáš Mareček.

Jak celá akce s vilou Miloše Holečka dopadne, si budeme tedy muset minimálně 18 měsíců počkat. Již teď je ale jasné, že rozhodnutí, ať už bude jakékoliv, opět pořádně rozvíří emoce v krajském městě.

Jakub Burian

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace