350 kilová kopie náhrobku v hradní místnosti. Také Kunětická hora připomíná Vojtěcha z Pernštejna
05.04.2024
Foto: NPÚ
Popisek: Hrad Kunětická hora
Nová návštěvnická sezóna na hradu Kunětická hora začala o velikonočních svátcích poprvé po pěti letech rekonstrukčních prací v jarním termínu pro celý areál. V rámci oslav 490. výročí úmrtí Vojtěcha z Pernštejna nově i s kopií jeho náhrobku. Dostat 350 kilovou a skoro dva a půl metru dlouhou repliku do hradní místnosti po úzkém točitém schodišti nebylo vůbec jednoduché.
„V rámci 490. výročí úmrtí Vojtěcha z Pernštejna jsme se s vedením našeho Východočeského muzea v Pardubicích rozhodli zapůjčit na Kunětickou horu kopii náhrobku Vojtěcha z Pernštejna. V současné expozici na pardubickém zámku ji nepotřebujeme, a do hradní místnosti na Kuňce skvěle zapadne. Nebylo ale snadné ji po točitém schodišti nahoru dostat. I když je ze sádry, váží 350 kilogramů a je 240 centimetrů dlouhá. Nakonec se to ale šikovným řemeslníkům podařilo. Je pevně ukotvená na stěnu místnosti a hned vedle si můžete prohlédnout repliku vojtěchovské zbroje, jeho meč a ceremoniální kladivo v truhle,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek.
Kastelán Miloš Jiroušek s náměstkem hejtmana Romanem Línkem u kopie náhrobku. Foto Pardubický kraj
Štěkot psů a řinčení zbraní… Exteriéry a expoziční prostory dostaly ozvučení
V letech 2021-2023 došlo na hradu Kunětická hora k úpravě povrchů palácového nádvoří, obnově historických omítek jižního křídla paláce (během níž se např. odkrylo rudkové graffiti ještě z doby Pernštejnů), restaurování kamenických prvků, opravě elektrorozvodů a instalaci bezpečnostního osvětlení. Nově jsou také ozvučeny exteriéry a expoziční prostory. Například u parforsních honů jsou slyšet jezdci a štěkot psů, ve zbrojnici řinčení zbraní a kovářská dílna. Expozici věnovanou pernštejnskému rybničnímu systému doplní šplouchání vody a hlasy vodního ptactva, rytířský sál ožije hodováním panstva.
Zásadními změnami prošlo severní křídlo hradního paláce. Díky nové dřevěné konstrukci se návštěvníci dostanou až do úrovně druhého patra, odkud je jedinečný výhled na hrad a jeho široké okolí. Ve spodní části někdejšího královského sálu je pak díky novému dřevěnému podiu možné pořádání různorodých kulturních akcí.
Nádvoří hradu, foto Pardubický kraj
Letošní sezónu na hradu zpestří i mnoho kulturních programů. V rondelu bude tradičně vystupovat Východočeské divadlo, v sále v paláci pak amatérské soubory z regionu. Všechny akce konající na hradě Kunětická hora najdete ZDE.
Hrad, kde se zabydlel Rumburak
Majestátní hrad s propracovaným, dodnes pozoruhodným systémem středověkého opevnění, které v dobách největší slávy zahrnovalo mimo jiné šest bran, několik padacích mostů a tři předsunuté dělostřelecké rondely. Ve dvacátých letech minulého století se na obnově hradního komplexu, poničeném za třicetileté války, podílel významnou měrou architekt Dušan Jurkovič. Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubicka, a navíc ji dobře zná nejenom svět lidí, ale i svět pohádek: obývali ji Mekota, Blekota, Pekota a spol., hrad kdysi posloužil jako vítané útočiště čaroději Rumburakovi a Fantomas tu na poslední chvíli zachraňoval z jeho spárů princeznu Arabelu.
|
Rok Vojtěcha z Pernštejna začal připomínkou jeho úmrtí 17. března
Nejvyšší hofmistr Království českého, významná politická osobnost, nejmladší syn bohatého moravského šlechtice. O kom je řeč? O Vojtěchovi z Pernštejna, pánovi na Pardubicích. V letošním roce uplynulo 490 let od jeho smrti. V Pardubicích si ho budou připomínat po celý rok.
„Navazujeme na program 500 let renesance ve východních Čechách připomínkou další důležité osobnosti pro náš region,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a pokračoval: „Opět jsme domluvili spolupráci kraje s městem, účastní se i římsko-katolická farnost, hrad Kunětická hora, Klub přátel Pardubicka, Rybniční hospodářství a další. Hlavní slovo ale budou mít historici a další výzkumníci, kteří nás provedou dobou Vojtěcha z Pernštejna a jeho nejzajímavějšími počiny.“
Náhrobek Vojtěcha z Pernštejna v kostele sv. Bartoloměje při nedestruktivním průzkumu. Foto Pardubický kraj
Rozšířené prohlídky městem
Atiku nad hlavním vchodem pardubické radnice zdobí už 130 let rytířská socha Vojtěcha z Pernštejna od Antonína Poppa. „Také letos bude Turistické informační centrum Pardubice nabízet komentované prohlídky po Stezce Viléma z Pernštejna. Ve spolupráci s farností je v tomto roce rozšíříme o prohlídku náhrobku Vojtěcha z Pernštejna v kostele sv. Bartoloměje,“ řekla náměstkyně primátora Pardubic Jiřina Klčová.
Pokračování v létě i na podzim
Pořadatelé si připravili řadu dalších připomínek Vojtěcha z Pernštejna. „Bude to například na Kunětické hoře, při Festivalu muzejních nocí a na festivalu Pernštejnlove na pardubickém zámku, a pak zejména při Dnech evropského dědictví začátkem září. Východočeské muzeum připravilo na celý říjen o cyklus přednášek Život a smrt Vojtěcha z Pernštejna,“ informoval Roman Línek.
Zdroj: Pardubický kraj a NPÚ
Vložil: Markéta Vančová