Oživují díky aplikaci zmizelé památky Pardubic a Litomyšle. Synagogy, starou radnici, hotel U Zlaté hvězdy…
20.10.2023
Foto: Univerzita Pardubice (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice
Tým expertů z Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice vyvinul aplikaci, díky níž mohou turisté vidět v ulicích Pardubic a v Litomyšli i památky, které již neexistují. Pomocí rozšířené reality a herních prvků si zájemci při prohlídce měst zobrazí zmizelé významné budovy a dozví se o nich zajímavé informace.
Například v Pardubicích si turisté prohlédnou 3D modely synagogy, staré radnice, pavilonů v Tyršových sadech, Veselky nebo Bílé brány. V Litomyšli je to zase hotel U Zlaté hvězdy, pošta, vila stavitele Antonína Beby, obuvnická továrna Ignáce Bergera či synagoga.
3D model synagogy, která se nacházela se na místě dnešní křižovatky u nákupní galerie Palác Pardubice, tedy na rohu dnešních ulic 17. listopadu a Palackého. V rámci přestavby centra města byla synagoga v letech 1958 až 1959 zdemolována.
Velký rozvoj e-turismu
„Turistika založená na zpřístupňování virtuálních monumentů je dnes velkým trendem. Díky dynamickému rozvoji IT techniky máme možnost rozvíjet e-turismus, kterému se jako akademik věnuji. V naší nové aplikaci navíc hraje roli také tzv. gamifikace turistiky, což je využití herních prvků,“ říká vedoucí projektu Ing. Jiří Kysela, Ph.D. z Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.
Mezifakultní spolupráce
Na vývoji aplikace se podíleli i zástupci Fakult elektrotechniky a informatiky, restaurování a také chemicko-technologické Univerzity Pardubice. K tomu, aby bylo možné vytvořit modely a popsat zmizelé památky, museli studenti i akademici bádat v archivech a pracovat s dobovými fotografiemi, stavebními dokumentacemi a dalšími materiály. „Byla to až detektivní práce, která trvala měsíce, ale u většiny staveb se nám podařilo vypátrat jejich původní podobu k tomu, abychom 3D modely mohli vytvořit zcela věrně. Nyní si mohou turisté na svých mobilech zobrazit památky přímo na místech, kde se dříve nacházely,“ dodal dr. Kysela.
Ing. Jiří Kysela, Ph.D. z Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice
Aplikaci mohou zájemci o historii a turisté už nyní najít na webu NEZMIZELO.cz.
„Prostřednictvím sociálních sítí a mobilního telefonu či tabletu s Androidem má každý možnost prohlédnout si zmizelé památky a zapojit se do interaktivní hry. Odměnou za účast ve hře jim budou malé dárky,“ uvedla projektová manažerka Pavla Štorková. Na aplikaci s experty univerzity spolupracovala Destinační společnost Východní Čechy a firma OWL Media. Projekt Univerzity Pardubice a dalších institucí „Aktivizace účastníků prostřednictvím sociálních sítí a gamifikace v oblastech undertourismu" podpořily fondy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska.
Zdroj: Tisková zpráva
Vložil: Markéta Vančová