Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bude ve Velinách vyzvánět František? Obec bojuje za nový zvon

17.10.2022
Bude ve Velinách vyzvánět František? Obec bojuje za nový zvon

Foto: Pardubický kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Novobarokní soubor kostela, zvonice a márnice z poloviny 18. století ve Velinách

V obci Veliny nedaleko Holic najdete malebný barokní areál roubeného kostela sv. Mikuláše se zvonicí a márnicí z poloviny 18. století, který rozhodně stojí za návštěvu. Kdysi tu bývaly i čtyři zvony ze 16. století. Po obou světových válkách zbyly jen dva, a to se místní rozhodli změnit. V roce 2015 nechala obec vyrobit menší zvon sv. Mikuláše, nyní má v plánu obnovit i ten větší.

„Dlouholetý starosta Velin Petr Krejcar se rozhodl, že se v dalším období bude věnovat především péči o tuto kulturní památku. Rád by otevřel odbornou diskuzi o tom, zda by si areál nezasloužil titul Národní kulturní památka, ale jeho ambicí je také získat prostředky na výrobu nového většího zvonu, který na zvonici chybí. Pardubický kraj mu v rámci svých možností bude jistě nápomocný, ale většinu potřebných prostředků bude muset sehnat z dalších zdrojů,“ řekl při prohlídce areálu náměstek hejtmana Roman Línek.

Původní, válečnou rekvizicí zabavený zvon byl vyroben v roce 1565 neznámým zvonařem a vážil 490 kilogramů. Obec má již připravený návrh nového zvonu, který ponese jméno František a bude vážil kolem 300 kilogramů.

Kostel sv. Mikuláše a bitva o zvon

Obec se o kostel s okolním areálem stará už řadu let. Pardubický kraj na jeho obnovu přispěl z několika různých programů v minulých letech celkovou částkou 625 tisíc korun. „Našimi největšími nepřáteli mohou být dřevokazné houby a oheň,“ konstatoval Petr Krejcar a pokračoval: „Jenom pravidelný nátěr dřevěných ploch nás stojí 100 až ⁠150 tisíc korun a plánujeme zlepšit také protipožární systém.“

 

Starosta Petr Krejcar ukazuje místo ve zvonici, kde by mohl zvon František viset.

Jeho sen o obnově zvonu jistě souvisí i s úsměvnou historkou z období 1. světové války. Tehdy Velinám zbyly po rekvizici dva zvony a jeden z nich měly zapůjčit do Ostřetína, kde nezbyl žádný. Místní se ho ale nechtěli vzdát. Kočí, který zvon převážel, musel čelit jejich útokům a házení kamenů. Po převozu se navíc ukázalo, že zvonu chybí srdce. To se našlo až po jeho návratu do Velin v roce 1925. Dodnes nikdo neprozradil, kdo a kde ho ukryl.

Pestrá historie

Novobarokní kostel sv. Mikuláše byl spolu se zvonicí a márnicí postaven v polovině 18. století. Kostel je dřevěný, roubený se šindelovou střechou ve tvaru trojúhelníku, jednolodní. Uvnitř dodnes najdete zajímavé ploché stropy nebo kruchtu na vyřezávaných sloupcích s dosud funkčními varhanami.

Na místě dnešního kostela pravděpodobně stával jeho předchůdce, který byl nejspíš také zasvěcen svatému Mikuláši. Právě k němu se vztahuje první písemná zmínka o obci ve 14. století –⁠ tehdy je ve dvou letech zaznamenán jako filiální kostelík u Ostřetína. Roku 1365 jej nalézáme poprvé jmenovitě a hned roku 1366 opět. Tehdy měl být farním, v konfirmační knize je totiž zaznamenán farář Víšek. V roce 1615 a 1677 se o velinském kostelu dozvídáme, že patřil pod faru v Rovni, poté byl v roce 1711 připojen k faře v Holicích. Nynější kostel byl vystavěn v roce 1752.

V pozdějších letech kostel bohužel chátral a kolem roku 1900 již hrozil zřícením. Byl proto velmi neodborně opraven. Těžká tašková krytina ale stavbu vážně poškodila, a proto v roce 1929, již pod dohledem památkářů, střechu opět pokryly šindele. Také plot kolem hřbitova nahradila roubená hradba se šindelovou stříškou, která zůstala zachována do dnešních dnů. Současný vzhled vnitřku kostela pochází z roku 1983 a má odpovídat vzhledu starých kostelů.

 

Interiér kostela

V letech 2008 až 2013 proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého areálu za podpory MKČR z „Programu záchrany architektonického dědictví". Na opravu movitých věcí, například původních varhan Josefa Jirušky z roku 1849, přispěl též Pardubický kraj.

Vzácná rakev

V sakristii kostela dnes najdete velkou zvláštnost –⁠ tzv. „josefínskou rakev“, pocházející přibližně z 80. let 18. století. Rakev má otevírací dno. V té době byli totiž zemřelí z důvodu úspory dřeva (hlavně při početnějších úmrtích při epidemiích) spouštěni do hrobu otevřením dna rakve, která se poté znovu použila. Tento způsob pohřbívání se však pro silný odpor obyvatelstva používal jen krátce. Rakev byla původně uložena v márnici z roku 1750, do sakristie byla z bezpečnostních důvodů přemístěna až koncem 20. století.

Prohlídky kostela

Kostel v současné době slouží nejen k původnímu účelu, ale i jako důstojné kulturně společenské centrum. Pořádají se zde sváteční koncerty a představení, svatby i pietní obřady. Veliny se pravidelně účastní celonárodní akce Noc kostelů, kostel je ale přístupný zájemcům o prohlídku po celý rok. 

Od jara do podzimu do něj lze nahlédnout přes kovanou mříž. Zarezervovat si ale můžete i placenou prohlídku, při které kromě kostela navštívíte i zvonici a márnici. Prohlídka, kterou si lze domluvit na obecním úřadě Veliny, je s výkladem a je vhodná především pro skupiny.

Zdroje: Pardubický kraj, obec Veliny

Vložil: Andrea Morkusová