Bude ve Velinách vyzvánět František? Obec bojuje za nový zvon
17.10.2022
Foto: Pardubický kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Novobarokní soubor kostela, zvonice a márnice z poloviny 18. století ve Velinách
V obci Veliny nedaleko Holic najdete malebný barokní areál roubeného kostela sv. Mikuláše se zvonicí a márnicí z poloviny 18. století, který rozhodně stojí za návštěvu. Kdysi tu bývaly i čtyři zvony ze 16. století. Po obou světových válkách zbyly jen dva, a to se místní rozhodli změnit. V roce 2015 nechala obec vyrobit menší zvon sv. Mikuláše, nyní má v plánu obnovit i ten větší.
„Dlouholetý starosta Velin Petr Krejcar se rozhodl, že se v dalším období bude věnovat především péči o tuto kulturní památku. Rád by otevřel odbornou diskuzi o tom, zda by si areál nezasloužil titul Národní kulturní památka, ale jeho ambicí je také získat prostředky na výrobu nového většího zvonu, který na zvonici chybí. Pardubický kraj mu v rámci svých možností bude jistě nápomocný, ale většinu potřebných prostředků bude muset sehnat z dalších zdrojů,“ řekl při prohlídce areálu náměstek hejtmana Roman Línek.
Původní, válečnou rekvizicí zabavený zvon byl vyroben v roce 1565 neznámým zvonařem a vážil 490 kilogramů. Obec má již připravený návrh nového zvonu, který ponese jméno František a bude vážil kolem 300 kilogramů.
Kostel sv. Mikuláše a bitva o zvon
Obec se o kostel s okolním areálem stará už řadu let. Pardubický kraj na jeho obnovu přispěl z několika různých programů v minulých letech celkovou částkou 625 tisíc korun. „Našimi největšími nepřáteli mohou být dřevokazné houby a oheň,“ konstatoval Petr Krejcar a pokračoval: „Jenom pravidelný nátěr dřevěných ploch nás stojí 100 až 150 tisíc korun a plánujeme zlepšit také protipožární systém.“
Starosta Petr Krejcar ukazuje místo ve zvonici, kde by mohl zvon František viset.
Jeho sen o obnově zvonu jistě souvisí i s úsměvnou historkou z období 1. světové války. Tehdy Velinám zbyly po rekvizici dva zvony a jeden z nich měly zapůjčit do Ostřetína, kde nezbyl žádný. Místní se ho ale nechtěli vzdát. Kočí, který zvon převážel, musel čelit jejich útokům a házení kamenů. Po převozu se navíc ukázalo, že zvonu chybí srdce. To se našlo až po jeho návratu do Velin v roce 1925. Dodnes nikdo neprozradil, kdo a kde ho ukryl.
Pestrá historie
Novobarokní kostel sv. Mikuláše byl spolu se zvonicí a márnicí postaven v polovině 18. století. Kostel je dřevěný, roubený se šindelovou střechou ve tvaru trojúhelníku, jednolodní. Uvnitř dodnes najdete zajímavé ploché stropy nebo kruchtu na vyřezávaných sloupcích s dosud funkčními varhanami.
Na místě dnešního kostela pravděpodobně stával jeho předchůdce, který byl nejspíš také zasvěcen svatému Mikuláši. Právě k němu se vztahuje první písemná zmínka o obci ve 14. století – tehdy je ve dvou letech zaznamenán jako filiální kostelík u Ostřetína. Roku 1365 jej nalézáme poprvé jmenovitě a hned roku 1366 opět. Tehdy měl být farním, v konfirmační knize je totiž zaznamenán farář Víšek. V roce 1615 a 1677 se o velinském kostelu dozvídáme, že patřil pod faru v Rovni, poté byl v roce 1711 připojen k faře v Holicích. Nynější kostel byl vystavěn v roce 1752.
V pozdějších letech kostel bohužel chátral a kolem roku 1900 již hrozil zřícením. Byl proto velmi neodborně opraven. Těžká tašková krytina ale stavbu vážně poškodila, a proto v roce 1929, již pod dohledem památkářů, střechu opět pokryly šindele. Také plot kolem hřbitova nahradila roubená hradba se šindelovou stříškou, která zůstala zachována do dnešních dnů. Současný vzhled vnitřku kostela pochází z roku 1983 a má odpovídat vzhledu starých kostelů.
Interiér kostela
V letech 2008 až 2013 proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého areálu za podpory MKČR z „Programu záchrany architektonického dědictví". Na opravu movitých věcí, například původních varhan Josefa Jirušky z roku 1849, přispěl též Pardubický kraj.
Vzácná rakev
V sakristii kostela dnes najdete velkou zvláštnost – tzv. „josefínskou rakev“, pocházející přibližně z 80. let 18. století. Rakev má otevírací dno. V té době byli totiž zemřelí z důvodu úspory dřeva (hlavně při početnějších úmrtích při epidemiích) spouštěni do hrobu otevřením dna rakve, která se poté znovu použila. Tento způsob pohřbívání se však pro silný odpor obyvatelstva používal jen krátce. Rakev byla původně uložena v márnici z roku 1750, do sakristie byla z bezpečnostních důvodů přemístěna až koncem 20. století.
Prohlídky kostela
Kostel v současné době slouží nejen k původnímu účelu, ale i jako důstojné kulturně společenské centrum. Pořádají se zde sváteční koncerty a představení, svatby i pietní obřady. Veliny se pravidelně účastní celonárodní akce Noc kostelů, kostel je ale přístupný zájemcům o prohlídku po celý rok.
Od jara do podzimu do něj lze nahlédnout přes kovanou mříž. Zarezervovat si ale můžete i placenou prohlídku, při které kromě kostela navštívíte i zvonici a márnici. Prohlídka, kterou si lze domluvit na obecním úřadě Veliny, je s výkladem a je vhodná především pro skupiny.
Zdroje: Pardubický kraj, obec Veliny
Vložil: Andrea Morkusová