Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uvězněný chudák bobr a psí cestovatelé-rutinéři. Městští strážníci se v Pardubicích nenudí. Existují už 30 let

02.05.2022
Uvězněný chudák bobr a psí cestovatelé-rutinéři. Městští strážníci se v Pardubicích nenudí. Existují už 30 let

Foto: Městská policie Pardubice (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Chudák bobřík uvízl ve výpusti a železné mříže mu bránily uniknout

Před 30 lety, přesně 18. března 1992 schválilo, zastupitelstvo Pardubic vyhlášku o obecní policii. Za tu dobu se okruh jejích činností výrazně rozšířil a kromě tvrdé práce stihli pardubičtí strážníci nastřádat i pěknou řádku veselých historek.

Kromě dohledu nad veřejným pořádkem či občanským soužitím dnes strážníci zajišťují i odchyty zvířat a s nimi spojenou problematiku jejich žití ve městě, spravují kamerový systém a nad rámec svých povinností často pomáhají třeba i řidičům v nouzi, ať už s výměnou kol, nebo startovacími kabely. Městská policie spravuje a provozuje i službu Signál v tísni, ke kterému je aktuálně připojeno 46 seniorů. Tato služba umí kdykoliv v případě zdravotních potíží snadno a rychle přivolat hlídku strážníků, která poskytne a zajistí pomoc.

Každý školní den navíc strážníci dohlíží i na bezpečnost dětí na přechodech u škol. V době covidové krize pak převozní sanita městské policie pomáhala šetřit kapacity záchranné služby při převozech osob bez přístřeší do nařízené karantény.

 

Pamětní medaile z dílny Vladimíra Valenty

Ocenění pro partnery

Jako poděkování za dlouholetou spolupráci svým partnerům ze záchranných složek a dalším spolupracovníkům, kteří jim pomáhají se školením lidí nebo třeba péčí o služební koně a psy, strážníci nedávno předali čestné pamětní medaile. Z rukou primátora města Martina Charváta a ředitele Městské policie Pardubice Rostislava Hübla převzali tuto medaili i čtyři z jejich zaměstnanců, kteří jsou s nimi od samého počátku po celých třicet let. Strážníci Jaroslav Parma, Ladislav Dalla-Valle, Pavel Štegl a bývalý strážník a současný garážmistr Martin Pažout. Mezi oceněnými nemohl chybět ani Petr Kvaš, v současné době náměstek primátora, který městskou policii vedl jako ředitel celých dvacet let od jejího založení. Nezapomnělo se ani na dřívější primátory města a další pozvané hosty.

 

Primátor Statutárního města Pardubice Martin Charvát a ředitel Městské policie Pardubice Rostislav Hübl

O veselé historky není při jejich službě nouze

Tohle jsou Pardubice, a ne Kanada, ale přesto strážníci v neděli odpoledne vyrazili zachraňovat bobra. Podle oznámení uvázl v pasti v slepém rameni Labe v Pardubicích na Cihelně. Oznamovatel měl pravdu. Vodní hlodavec s nezaměnitelným plochým ocasem byl uvězněn mřížemi kanálové vpusti. Bohužel pro něj ale smutně koukal ven z té druhé strany mříží a s těmi nebylo k hnutí.

 

Policie a hasiči se vydali zachránit uvězněného hlodavce

Na pomoc se záchrannou akcí strážníci přivolali HZS Pardubického kraje. Ti s pomocí lana a zásahového vozidla těžkou mříž vyzdvihli a cesta z kanálu byla volná. Uvězněný bobr toho ihned využil a vyplul na otevřenou vodu. Po konzultaci se Záchrannou stanicí Pasíčka nakonec jeho odchyt nebyl nutný. V slepém rameni Labe za koupalištěm Cihelna tak teď při troše trpělivosti můžete pozorovat zákonem chráněného vodního stavitele.

 

Osvobozený bobr šťasně míří na svobodu

O pozornost si ale, podle webu města, umí říct i mnozí zástupci lidské říše. Muži na třídě Míru v Pardubicích se zřejmě nedostávalo pozornosti, a tak začal před hlídkou městské policie nakopávat odpadkový koš a reklamní panel. Vzápětí nato přistoupil k služebnímu vozidlu strážníků, zahalekal na ně několik bojovných výzev, v nichž nešetřil vulgaritami, a běhal kolem v domnění, že jej hlídka začne pronásledovat.

Obvykle se takové výjevy dějí někdy na prvním stupni základní školy. V tomto případě šlo o poněkud staršího žáka ve věku 28 let, proto hlídka tyto kratochvíle chvíli vstřebávala. Muž mezitím poznal, že za ním nikdo běhat nebude, a začal jako motýl kroužit kolem služebního vozidla, až nakonec klopýtl a upadl na zem. V tu chvíli se už konečně dočkal a strážníci jej v dalším rozletu přibrzdili. Aby zabránili dalšímu opakování, uložili jej následně na záchytné stanici.

Pes na výletě

Také psi z města si hravě poradí s kdejakými nástrahami. Tak například cestování městskou hromadnou dopravou zvládají někteří jejich zástupci s naprostým přehledem. Nově tuto skupinu šikovných cestovatelů rozšířil i veterán Jack Russell teriéra, který v Semtíně nastoupil do trolejbusu. Bezprizorní čtyřnohý pasažér okamžitě zaujal pozornost cestujících i samotné řidičky, která vyrozuměla strážníky. Hlídka se cestovatele ujala a prozatím jej umístila do útulku, kde již netrpělivě vyhlíží svého páníčka. Pardubické trolejbusy si v minulosti oblíbila i jiná zvídavá psí plemena, jako například bígl.

 

Jack Russell teriér zkušeně nastoupil do trolejbusu

Psi se ovšem rádi vydají i za hranice města nebo rovnou okresu. Vlakem do Pardubic přicestoval například i roční boxer, který v nestřeženém okamžiku naskočil do rychlíku, jedoucího na trase Choceň–Praha. S cestujícími i vlakovým personálem se mazlil celou cestu do Pardubic, kde se na nádraží srdečně vítal i s hlídkou strážníků, která si pro černého pasažéra přišla. Cesta, tentokrát z Prahy, skončila v Pardubicích i pro fenku kokršpaněla, která po leknutí utekla a zvládla cestu metrem i s přestupem na vlak. I tady našla záchranu u odchytářů. Nutno dodat, že všechny tyto zmíněné příběhy skončily šťastně, a to opětovným shledáním domácích mazlíků s jejich majiteli.

Dračice k pohledání

„Řidič, ten tvrdý chleba má. Po víkendové příhodě v Pardubicích to můžeme jen potvrdit. V našem případě se tvrdým chlebem stal kebab a jeho kusy rozmazané po sedadle, které tam zanechala jedna rozparáděná pasažérka. Stop nakonec zanechala víc, než by si řidič přál. Kromě nepořádku ve vozidle mu stihla ještě na ruku otisknout svůj chrup a do kůže mu bez okolků zasekla i drápy. Možná bylo dobře, že svůj hlad během přepravy ukojila jídlem z rychlého občerstvení, protože, jak je známo, dravé saně s oblibou ukusují hlavy, a to nejen princeznám.

Na zkrocení dračice nakonec nebyly zapotřebí žádné donucovací prostředky a ani narkotizační puška. V přítomnosti strážníků celkem rychle zkrotla a přestala vypouštět páru z rozšiřujících se nozder. Uhradila poplatek za přepravu a odebrala se do své sluje,” končí své vtipné vyprávění na webu Pardubic městští strážníci.

Zdroj: Městská policie Pardubice

Vložil: Andrea Morkusová