Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přelouč přeje ptactvu. Budky a krmítka lemují ulice a ptačí populace k radosti všech roste

01.01.2022
Přelouč přeje ptactvu. Budky a krmítka lemují ulice a ptačí populace k radosti všech roste

Foto: Se svolením město Přelouč (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Samonásypné krmítko pro ptáky v Přelouči

Sýkory, hýlové, špačci, drozdi nebo třeba i netopýři. Těm všem se Přelouč snaží vyjít vstříc a otevřít jim město. A tak nachystala nejen zimní krmítka, ale i budky, kde mohou ptáci vyvádět své mladé. Obsazenost budek dosahuje někde až 100 procent a do krmítek mohou sypat zobání i obyvatelé města. U každého krmítka je informační cedule, co na krmítko patří a čím létající drobotině uděláte největší radost.

V přeloučském parku pod Záložnou bylo umístěno samonásypné krmítko. Občané se tak mohou sami podílet na přikrmování ptactva v zimním období. Je třeba mít na zřeteli, že do krmítka je nutné přidávat pouze stravu, určenou pro ptactvo. Z tohoto důvodu je u krmítka umístěna informační cedule o vhodné stravě pro ptáky, kam patří například slunečnicová semínka, proso, pšenice, jádra vlašských nebo lískových ořechů nebo taky jablko. Rozhodně do krmítek nepatří staré pečivo, to ptákům může ublížit.

 

U každé budky město nainstalovalo informační tabuli, která informuje, jaké druhy ptáků lze v Přelouči zahlédnout a čím je v zimě krmit

Kdy se začíná přikrmovat?

Přikrmování ptáků v zimě většina z nás nenechává na městu a sami si u svého domu instalujeme krmítka. S přikrmováním je dobré začít už s nástupem pozdního podzimu na počátku listopadu, kdy klesnou teploty a pro ptáky je mnohem těžší najít potravu. V hlubokých mrazech zimy pak přikrmování může ptákům doslova zachránit život. Proč? Přes noc ptáci spotřebují až dvacet procent své tukové zásoby, která je chrání před umrznutím. Přes den pak musí zásoby zase rychle doplnit. A k tomu je pro ně krmítko často instancí poslední záchrany.

A celé to není jen o praktickém dopadu. Ptáci na krmítku vám připraví i divadlo krásné ptačí řevnivosti a štěbetání, kdy se přetahují o místo na krmítku a navzájem se vyhání. Za oknem vám pak smutná a spící příroda ožije přímo před očima. A co víc, můžete se dočkat i zajímavých objevů a pozorování. Na krmítku občas přistanou druhy ptáků, které nejsou běžně k vidění. Hlad je vyžene před váš nadšený pohled. Pro děti je pak pozorování ptáků vzácnou chvíli skutečného vzdělání, nejen toho suchého školního. A navíc se vám ptáci odmění. Až se oteplí, zůstanou blízko vašeho domu, budou vychytávat obtížný hmyz a svým zpěvem dělat svět o kus krásnější.

 

Sýkorka modřinka si pochutnává na jablíčku zapíchnutém na větvi, foto se svolením Česká společnost ornitologická / Jaroslava Batková

Sčítání ptáků

A právě i s dětmi si můžete sednout ke každoročnímu sčítání ptáků, které každoročně vyhlašuje Česká společnost ornitologická. Nejbližší sčítání se odehraje 7. až 9. ledna 2022. Jak to má probíhat? Vyhradíte si v těchto dnech jednu hodinu, sednete si s dětmi, nebo i sami, k oknu a budete sledovat krmítko. A každého ptáčka, který se k vám přijde nazobat, zaznamenáte. Kolik přiletělo sýkorek, kolik brhlíků, zastavil se kos? A co hýlové, kolik jich bylo? Jednu hodinu budete zapisovat své ptačí jedlíky, a pak s uvedením času a místa pozorování výsledek pošlete České společnosti ornitologické.

Vše potřebné lze najít na samostatném webu Ptačí hodinka – jak sčítání probíhá, jak se do něj zapojit, proč vlastně sčítáme nebo jaké jsou výsledky předchozích ročníků. Mimo jiné tam najdete i průvodce druhy ptáků, které na krmítku můžete spatřit, to kdybyste si nebyli jistí jejich jménem. Historicky první sčítání se konalo 4. až 6. ledna 2019 a zapojilo se do něj přes 14 000 účastníků, v roce 2020 se do sčítání zapojilo už přes 20 000 dobrovolníků a v roce 2021 dokonce 27 000. A je to krásná a klidná zábava. Rozhodně lepší, než dítě nechat koukat na pohádku nebo hrát hry.

 

Kos černý na krmítku, foto se svolením Česká společnost ornitologická / Miroslav Kvapil

Budky pro Přelouč

Město Přelouč ovšem nekončí jen u krmítek pro ptáky. Nabízí i budky, kde ptáci v teplém období zahnízdí a vyvádějí mladé. V roce 2021 byla provedena čtvrtá a největší etapa rozšíření ptačích budek, kdy se stávající čtyři lokality rozrostly o pět lokalit nových, a navíc síť přesáhla hranice města – místní části Klenovka, Štěpánov a Lohenice. Celkový stav sítě budek tak činí 91 kusů pro ptáky a netopýry – 67 ks sýkorníků, 5 ks špačníků, 14 ks netopýrníků, 2 ks kosníky, 1 ks kavkovník, 2 ks rehkovníky. Uvedené typy budek byly po ukončení hnízdní sezóny 2021 kontrolovány a čištěny.

„V každé lokalitě je informační tabule o výskytu ptactva, po dokončení revitalizace Švarcavy všechny oblasti spojí naučná stezka,“ řekl pro ČTK vedoucí odboru životního prostředí Jan Feranec. Takže i tady se Přelouč činí. A dobře se činí.

 

Začátkem roku 2021 město Přelouč instalovalo nové budky v místních částech Klenovka, Štěpánov a Lohenice. Nejvíc budek bylo vyvěšeno na nové městské lokalitě Hřbitov (12 sýkorníků a 2 netopýrníky). Lokalita Jižní byla ověšena deseti sýkorníky a jedním netopýrníkem. Počet budek na Račanském rybníku se pak navýšil o osm sýkorníků a netopýrník.

V roce 2021 bylo využití sýkorníků ptáky vypočteno na 83,1 procenta, dokončená hnízda ptáků byla nalezena v 69,2 procentech budek. Nalezená hnízda náležela čtyřem druhům ptáků, byly to: sýkora koňadra, vrabec polní, sýkora modřinka, sýkora uhelníček. Nedokončená hnízda ptáků byla zaznamenána u dalších 7,7 procent sýkorníků, nocoviště ptáků byla nalezena v 6,2 procent budek. Špačníky byly obsazeny špačkem obecným ve 100 procentech případů. V sýkornících byly dále zjištěny pobytové stopy savců (1,5 %) a blanokřídlého hmyzu (1,5 %). Denní úkryty pro netopýry byly cílovou skupinou využity z 28,6 procenta, ve 14,3 procenta případů byly navíc využity jako nocoviště ptáků. Při průměrné snůšce osmi mláďat na hnízdo se jedná přibližně o 360 nových jedinců, pohybujících se v prostoru města.

Vložil: Kamil Fára