Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poznáváte hejtmana? V hraném dokumentu připomínajícím vypálení Ležáků a heydrichiádu dostal roli

02.12.2021
Poznáváte hejtmana? V hraném dokumentu připomínajícím vypálení Ležáků a heydrichiádu dostal roli

Foto: Pardubický kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Hejtman Martin Netolický v roli... hejtmana

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický se nechal přemluvit k odehrání malé epizodní role v dramatizovaném dokumentu České televize chystanému k 80. výročí vypálení Ležáků německou okupační armádou 24. června 1942. Netolický si nezahrál poprvé, jak přiznal, prkna, která znamenají svět, cítil pod nohama plných deset let. Kdy a jak?

V příštím roce uplyne 80 let od tragických událostí, které byly odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tyto události si bude připomínat také Pardubický kraj, na jehož území se nachází nejen vypálená osada Ležáky, ale také zde byla velmi aktivní odbojová činnost. U příležitosti smutného výročí vzniká hraný dokument s názvem Stříbrné requiem zaměřený na příběhy klíčových postav pardubického odboje. Divák se tak dozví o osudech manželů Krupkových, Hladěnových, Alfréda Bartoše či Erno Košťála.

 

Hejtman Netolický přiblížil svoji roli tehdejšího hejtmana Dr. Josefa Kuchaře, který je vyslýchán Hauptsturmführerem Schultzem, „Náš rozhovor se odehrává v němčině, což bylo obtížné, protože jsem se německy učil jen jeden rok v páté třídě základní školy.“

A jde se točit

„Díky výrazné podpoře Pardubického kraje máme možnost natáčet hraný dokument, který vypráví příběh pardubického odboje, který je spojen s výsadkem Silver A a jmény Alfréda Bartoše, Josefa Valčíka a Jiřího Potůčka. Divák se tak v rámci příběhu seznámí s osudy lidí, kteří jsou alespoň občanům Pardubic relativně dobře známá, protože je mohou číst na názvech jednotlivých ulic. Vyprávíme tak příběhy Věry Junkové, Alfréda Bartoše, Erno Košťála, manželů Hladěnových a Krupkových,“ přiblížil děj filmu režisér Vít Mazánek.

Ten má společně se štábem za sebou již většinu natáčecích dnů. „S ohledem na to, že se děj filmu odehrává v jarních a letních měsících, museli jsme s natáčením začít v říjnu v exteriérech tak, abychom se alespoň částečně přiblížili počasí. Nyní se věnujeme interiérům, a kromě Larischovy vily padla volba také na krajský úřad, kde jsme pro Petschkův palác využili prostory krajské rady,“ upřesnil Mazánek. Dokument by měl mít premiéru 24. června v rámci vzpomínkového večera k 80. výročí vypálení Ležáků.

 

Hejtmana musely maskérky nechat zestárnout o dvacet let.

Hejtman hercem, herec hejtmanem

A právě tam se s kamerou utkal hejtman Netolický. „Zkušený pan režisér Vít Mazánek mě oslovil, zda bych si nechtěl ve filmu zahrát opravdu malou epizodní roli okresního hejtmana Dr. Josefa Kuchaře při výslechu Herr Hauptsturmführerem Schultzem. Tak jsem na to kývl. Nejdřív mě v maskérně zestarali asi o dvacet let, pak kostým a rovnou na scénu. A natáčelo se přímo u nás na krajském úřadě. V části budovy (sice jiné) bylo totiž za války sídlo Gestapa. Takže se sídlo Pardubického kraje k natáčení obdobných dokumentů samo nabízí,“ uvedl k tomu Martin Netolický.

Ale pozor, hejtman Netolický není žádné nezkušené ořezávátko bez zkušeností. Má za sebou dlouhou ochotnickou dráhu. „Možná se to obecně příliš neví, ale než jsem vstoupil do krajské politiky, věnoval jsem se jednomu z poměrně časově náročných koníčků. Kterému? Ochotnickému či, chcete-li, amatérskému divadlu. Záliba je to veskrze zajímavá. Od čtených zkoušek přes běžné a kostýmové až po generálku. Vrcholem po často dlouhých přípravách je samozřejmě premiéra a jednotlivé reprízy. Zkoušky obvykle dvakrát týdně někdy dlouhé až čtyři hodiny. Kdo neměl příležitost, těžko pochopí. Ono to z pohledu diváka může vypadat všechno jednoduše, ale věřte, že je to docela náročná práce. Pravda, že jsem se divadlu věnoval asi deset let, ale i tak na tuto dobu moc rád vzpomínám. Divadelními začátky byla sice školní akademie na Gymnáziu Česká Třebová, ale opravdovým představením byla až Jiráskova Lucerna nastudovaná absolventy školy k 90. výročí jejího založení. To se psal rok 1999. Pak následoval Večer tříkrálový, Tři mušketýři, Noc na Karlštejně, Chlestakov nebo nakonec v roce 2010 hlavní role Václava Dvořáka v Hašlerově Podskalákovi,“ vypočítal své zkušenosti s divadlem nynější hejtman. Jak vidno, není jich málo. Doslova herecký i politický matador.

 

V hlavních rolích hraného dokumentu diváci uvidí herce známé z Východočeského divadla v Pardubicích. „Mezi herci najdeme také držitele ceny Thálie Ladislava Špinera a Josefa Lásku, ale také Veroniku Malou, Alexandra Postlera, Martina Veselého, studenty katedry činohry Janáčkovy akademie múzických umění v Brně či Tomáše Krejčího,“ vyjmenoval režisér Mazánek, který do rolí obsadil také tiskové mluvčí Městské policie Pardubice Jiřího Sejkoru a Pardubického kraje Dominika Bartáka.

Příští rok bude velkolepý

Pardubický kraj připravuje také vznik speciální internetové stránky, která bude sloužit jako hlavní informační kanál směrem k veřejnosti. „Chceme širší veřejnost seznámit s jednotlivými významnými osobnostmi celého období a významnými událostmi, ale také jednotlivými pietními akty, které se konají na několika místech našeho kraje. Zároveň chceme využít sociálních sítí pro šíření osvěty k tomuto tématu. Ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, Památníkem Lidice a Památníkem Ležáky připravujeme řadu aktivit, které mají za cíl připomenout osudy odbojářů a zavražděných osob, a především uctít jejich památku tak, aby jejich odkaz nebyl zapomenut,“ odtajnil další součást aktivit hejtman Netolický.

 

Pietní místo v Ležácích

Přímo v den 80. výročí vypálení obce Ležáky plánuje Pardubický kraj uspořádat vzpomínkový večer, kde se bude poprvé promítat hraný dokument Stříbrné requiem. „V rámci celého výročního roku k 80 výročí od heydrichiády chceme uspořádat důstojný komponovaný večer 24. června přímo v pietním území Ležáků, kde by se kromě celé řady vystoupení měl v premiéře promítnout také samotný film,“ odhalil hejtman Netolický.

Památník Ležáky pak připravuje k 80. výročí vypálení jedinečnou expozici. K expozici pak přibude také oprava jediné příjezdové silnice k památníku. Budova památníku pak bude opravena podle plánů příští rok na podzim. V památníku nejsou ani toalety, jak přiznalo vedení památníku, zaměstnanci tak musí chodit do nedaleké restaurace. Což je, přiznejme si, trochu náročné.

 

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942, ještě téhož dne zavraždili 33 dospělých. Jedenáct dětí zahynulo v plynových komorách.

Nacisté zjistili, že z vesnice parašutisté vycvičení ve Velké Británii udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Bývalá kamenická osada je národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Vložil: Kamil Fára