Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starostka Přelouče: Klaus by dokázal opět ODS pozvednout

14.09.2013
Starostka Přelouče: Klaus by dokázal opět ODS pozvednout

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Václav Klaus

Proč podle starostky Ireny Burešové (ODS) skončí Občanská demokratická strana s nejhorším volebním výsledkem ve své historii? Jak nahlíží na lídry strany pro předčasné volby? A proč ona sama odmítla v předčasných volbách kandidovat?

Zda bude příští rok obhajovat mandát starostky, ještě není rozhodnuta, i když spolupráci v zastupitelstvu si nyní chválí a má se čím pochlubit. V čerpání evropských dotací se pyšní 100% úspěchem.

Jak jste se svěřila, velkou morální podporou by pro vás z pozice starostky byla jistota, že ve vedení ODS pracují lidé slušní, čestní a důvěryhodní, kteří budou dělat otevřenou politiku. Jak tak nahlížíte na kandidátky strany pro předčasné volby? Domníváte se, že se jim podaří obnovit důvěryhodnost strany, a především, že nyní budou přijatelní pro občany?

Budu volit v Pardubickém kraji, a proto se vyjádřím ke kandidátce ODS v Pardubickém kraji. Většinu kandidátů znám osobně a s určitostí mohu říci, že se jedná o důvěryhodné, bezúhonné, pracovité a slušné osobnosti a řada z nich již byla občany v komunálních volbách „prověřena“. Bohužel se však domnívám, že ani řada superkandidátů pod značkou ODS nedokáže pro nadcházející předčasné volby obnovit důvěryhodnost strany a ODS skončí s nejhorším volebním výsledkem ve své historii. Voliči vystaví v těchto volbách ODS účet za zradu vlastního programu, za nesplněné sliby i za všechny aféry, které jsou s některými vrcholovými politiky ODS spjaty. Obnovit důvěru voličů v ODS bude znamenat bezchybný a cílevědomý běh na dlouhou trať.

Václav Klaus sice v předčasných volbách kandidovat nebude, podporu ODS ale přímo také nevyjádřil, ba naopak vyjádřil sympatie Janě Bobošíkové. Co to podle vás pro stranu znamená? A je pro vás osobně exprezidentem onou osobností, která by stranu mohla opět pozvednout na výsluní?

Postoj Václava Klause k ODS mě osobně mrzí, ale není ničím novým a překvapivým. Proto se domnívám, že jeho postoj k ODS stranu nijak výrazně nepoškodí. Není rovněž žádným tajemstvím, že i mezi členy ODS jsou názory na spolupráci strany s Václavem Klausem velice rozporuplné. Pro mě osobně je exprezident osobností, která by dokázala opět ODS pozvednout na výsluní. ODS bohužel v současné době nemá žádnou vůdčí, charismatickou osobnost respektovanou nejen členy ODS, ale především pravicově smýšlejícími voliči.

Pomalu, ale jistě se blíží i komunální volby. Vy osobně jste starostkou již čtvrté volební období, což je obdivuhodné.  Budete se snažit obhájit mandát i po páté? Podařilo se vám naplnit všechny vaše priority?

Popravdě řečeno v tuto chvíli ještě nejsem vůbec rozhodnuta, zda budu v příštích komunálních volbách opět kandidovat. Do konce volebního období zbývá více jak jeden rok a může se ještě stát cokoliv. Na mé rozhodování o kandidatuře bude mít určitě velký vliv názor mých kolegů i občanů, ale i to, zda se mě podaří dát dohromady kvalitní kandidáty ochotné kandidovat na kandidátce ODS. Bude to znít jako klišé, ale pro mě osobně vždy bylo prioritou nezklamat důvěru voličů, kterou mě opakovaně dali. Plnění předvolebních programů a slibů je samozřejmost a při pohledu zpět mohu konstatovat, že se mně spolu s kolegy zastupiteli podařilo zrealizovat všechny priority.

Pokud se nemýlím, město vede vítězná ODS spolu se Sdružením nezávislých. Jak byste hodnotila spolupráci v rámci koalice? A považujete opozici ve městě za konstruktivní?

Spolupráci v rámci koalice hodnotím jako dobrou a bezproblémovou. Opozice ve městě je konstruktivní, smysluplná, důkladná a dobře plní úlohu kontroly. Hlavní je, že se všichni napříč politickým spektrem dokážeme shodnout na prioritách a že se společně snažíme o jejich realizaci. Vše je o diskuzi i umění naslouchat druhému. Jsem ráda, že se u nás v zastupitelstvu nepolitikaří a že navenek působíme jako tým, kterému jde o společnou věc.

Město podalo dosud 7 žádostí o dotace z prostředků EU a ve všech 7 případech jste byli úspěšní. Jaký je váš recept na úspěšné nejen zažádání, ale především splnění podmínek jednotlivých programů?

Hodně práce vždy věnujeme přípravě projektu a v několika případech jsme využili služeb odborných firem, které se profesně čerpání evropských prostředků věnují. Tato služba sice něco stojí, ale vyplatí se. Rozhodně jsme se vždy pustili pouze do projektů, u nichž jsme stoprocentně věděli, že jsme schopni všechny dané podmínky splnit.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL