Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se nemůžeme družit navzájem, budou se družit alespoň naše auta. Zlatý úsvit autokin v Čechách a na Moravě? I tak s námi zamával Covid-19

21.05.2020
Když se nemůžeme družit navzájem, budou se družit alespoň naše auta. Zlatý úsvit autokin v Čechách a na Moravě? I tak s námi zamával Covid-19

Foto: Kraj Vysočina

Popisek: Auta jsou kamarádi, přátelsky na sebe blikají potkávačkami. Ti, co sedí v autech, se dívají na film. Holt, koronavirus

FOTO Hysterie kolem onemocnění Covid-19 má další dimenzi. Jako nádory po vykouřeném kartonu kubánských havana na území republiky vyrůstají takzvaná autokina. Plac pro 100 a více automobilů, kde si jejich řidiči i s osádkou vozu mohou vychutnat filmové trháky. Bohužel ne novinky, ale pouze trháky dřívějších let. A na své si teď přijdou i obyvatelé Pardubic, protože právě na Pardubickém dostihovém závodišti se 21. května začíná promítat. Kapacita 120 až 200 automobilů a k dispozici i posezení pro 100 lidí bez aut. Ale pozor, všechno za přísných hygienických podmínek.

„Autokina zažívají v České republice boom, a na to své se mohou těšit i Pardubáci a lidi z okolních měst. Chceme pomoci rozhýbat kulturu v Pardubicích po koronaviru a tohle je skvělá příležitost“, řekl k otevření marketingový ředitel kina David Kantor. Kino má být otevřené od 21. května do 28. června a to od čtvrtka do neděle vždy od 19:00. A protože se nebude vysílat na klasické plátno, ale za pomoci LED technologie na 5x9 metrů velké obrazovce, na své si přijdou i děti, pro které by se mělo vysílat vždy o víkendech od 15:00. Zvuk je řešen fikaně. V automobilu si naladíte na rádiu zadanou FM vlnu, která vám bude přenášet zvuk z obrazovky. U obsluhy je pak možné si zapůjčit i repráčky. Ve čtvrtek, v sobotu i v neděli budou vysílané zahraniční filmy. Na pátek pak dramaturgie autokina chystá české filmy.

 

Autokino v nákladovém nádraží Žižkov, foto Facebook / Art Parking

Jak je to s cenou

Cena vstupného je stanovena na 250,- korun za vozidlo, které lze zakoupit v předprodeji i na místě. Místa k sezení budou za 100,- korun a prodávat se budou pouze na místě. Je možnost si také zamluvit svůj Party box s občerstvením a VIP sezením s kapacitou až 10 osob za 5 000 Kč. „Pro firmy nabízíme dokonce i pronájem kina s vlastním výběrem filmu a samozřejmě propagaci“, doplnil David Kantor.

Občerstvení

„V autokině si budete moci objednat i občerstvení, které je z hygienických důvodů balené. Objednávka občerstvení bude probíhat při vjezdu do areálu nebo na telefonním čísle a následně donesena obsluhou kina. Nebude samozřejmě chybět ani klasický popcorn“, uvedl hlavní pořadatel Marek Landsman.

 

Autokino v nákladovém nádraží Žižkov, foto Facebook / Art Parking

Hygiena

V rámci hygieny ovšem budou i pro autokina platit striktní pravidla. V automobilu můžete samozřejmě sedět bez ochranných pomůcek. Ale nesmíte otevírat okénka, stahovat střechu, a pokud se vypravíte například na toaletu, bude bezpodmínečně nutné, abyste měli přes ústa a nos roušku, ochranný štít, respirátor nebo přinejhorším šálu. Případně neuškodí, budete-li mít na sobě kombinaci výše popsaného. Automobily mezi sebou musí mít rozestupy minimálně 2 metry. Diváci, kteří zvolí posezení venku pak bez pardonu musí mít na ústech a nose ochranný prostředek neustále. Jídlo bude hygienicky balené a lze si jej objednat předem přes internet.

 

Seznam filmů na první vysílací týden:

21. 5. 19:00 hod – Rocketman
22. 5. 19:00 hod – Vlastníci
23. 5. 19:00 hod – Hanební parchanti
24. 5. 15:00 hod – Já, padouch 1
24. 5. 19:00 hod – Jan Palach

Vstupenky do autokina zakoupíte ZDE.

 

Rostou, rostou

Autokina se u nás i přes mnoho pokusů nikdy neuchytila. Tento ryze americký zvyk u nás ale nejspíš zakotví kvůli nařízení vlády stran nového typu koronaviru. Tradiční kina mohla od 11. května otevřít, ale řada z nich to neudělala. Proč? Mezi diváky musí být vždy jedna řada volná, nesmí se prodat více než dvě sedačky vedle sebe a rozhodně ne pro více než 100 diváků naráz. Diváci na sobě musí mít zároveň po celou dobu promítání roušky. A pak tu jsou samozřejmě velmi nákladná hygienická opatření, která podle vládních nařízení musí kina naplňovat po každém představení. Některá kina na to prostě nemají. A tak se autokina rozrůstají jako houby po dešti. Od počátku roku tak vyrostla v Brně, Liberci, Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, Příbrami, Slaném, Sokolově nebo v ostravských Dolních Vítkovicích. Vícero jich také vyrostlo v Praze. A teď se připojují i Pardubice.

 

Autokino v nákladovém nádraží Žižkov, foto Facebook / Art Parking

A co frčí?

Nejnavštěvovanějším filmem za poslední víkend se v autokinech stal americký film Tenkrát v Hollywoodu Quentina Tarantina. Hned za ním se umístil kontroverzní dokument Víta Klusáka V síti. Následovala česká komedie Ženy v běhu, které dobíhal americký muzikál Mamma Mia! A na chvostu pak dýchavičně skončil film Vlastníci. Kolik bylo na filmech diváků? Počet je pouze přibližný, protože pořadatelé prodávají vstupenky pro jednotlivá auta, nikoliv pro jednotlivé členy osádky.

Vložil: Kamil Fára