Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starostka Chvaletic Marková: Elektrárna se za ty dlouhé roky stala neoddělitelnou součástí našeho města

10.05.2019
Starostka Chvaletic Marková: Elektrárna se za ty dlouhé roky stala neoddělitelnou součástí našeho města

Foto: Facebook

Popisek: Letecký snímec Chvaletic

ROZHOVOR Starostka Chvaletic Zdeňka Marková v rozhovoru vysvětluje vztah města k tepelné elektrárně Chvaletice a kategoricky odmítá jakékoliv podezření z korupce.

Když se řekne Chvaletice, co se lidem většinou vybaví? Elektrárna?

Určitě elektrárna, ale také místní taneční klub, který reprezentuje řadu let naše město, a to nejen v ČR, ale i v zahraničí. Tanečníci zaznamenali dokonce úspěch i na mistrovství světa. A elektrárna společně s městem jsou dlouhodobými partnery tohoto tanečního klubu – podporují soutěže i jednotlivé taneční páry.

Jak byste popsala vztah města Chvaletice k elektrárně v dlouhodobém časovém horizontu?

Elektrárna tady stojí 40 let a za ty dlouhé roky se stala neoddělitelnou součástí našeho města. Ať byl majitelem ČEZ nebo Sev.en, elektrárna nás vždy podporovala a spolupráce vždy fungovala k oboustranné spokojenosti. Takže to není tak, jak se teď někde píše, že nás začala sponzorovat až teď, když žádá o výjimku, a že nás tedy korumpuje. Podle této logiky by nás korumpovala desítky let.

Město Chvaletice zaslalo podpůrné vyjádření k žádostí elektrárny o výjimku z evropských emisních limitů. Jaký je váš osobní názor na tuto problematiku?

Elektrárna pouze využívá regulérní zákonné možnosti. Pokud splní všechny legislativní požadavky, tak nevidím důvod, proč by výjimku neměla dostat. Ve městě ostatně zatím necítím žádný neklid kvůli tomu, že byla žádost podána. A vedení elektrárny se k tématu staví velmi otevřeně, tento týden uspořádalo besedu pro naše zastupitele, na níž podrobně vysvětlovalo, co výjimka znamená, a odpovídalo na dotazy. Jediné, co občas vzbudí určitý rozruch, jsou zavádějící články v novinách a pár podivných e-mailů od neznámých pisatelů.

Můžete uvést příklad takového e-mailu?

Jedna paní bůhví odkud mi vyčetla, že souhlasím s výjimkou, a vysvětlila mi, že svým rozhodnutím poškozuji nejen celou Českou republiku, Evropu a v konečném důsledku i svět… V závěru dopisu mě pak požádala, jestli bych se nad tím nechtěla ještě zamyslet.

Jak se změnilo ovzduší v okolí elektrárny od 90. let?

Je to obrovský rozdíl. Všichni pamětníci vám potvrdí, že se tady udělal velký kus práce. Odsíření a každá další investice velmi pomohly místnímu životnímu prostředí.

Zhoršuje se u vás ovzduší alespoň v topné sezóně?

Bytovky jsou dálkově vytápěné teplem z elektrárny a naše město je plynofikované. Je možné, že si občas někdo přitopí uhlím nebo jiným palivem, ale že by tu bylo silně znečištěné ovzduší, to se vůbec nedá říct. Takže se domnívám, že v našem městě je ovzduší čisté. Ostatně to potvrzuje i rozptylová studie, kterou elektrárna přiložila k žádosti o výjimku.

Jak moc počítáte s elektrárnou do budoucna?

Spousta lidí z Chvaletic pracuje v elektrárně nebo návazných provozech. Často jsou i celé rodiny závislé na výplatě rodinného příslušníka, který pracuje v elektrárně. Pokud bude elektrárna i nadále snižovat emise, jako to dělá doposud, a životní prostředí se tak bude stále zlepšovat, nevidím důvod, proč by neměla pokračovat v provozu. Jsme malé městečko s průmyslovou výrobou, která tu vždy byla a jak to vypadá nyní, nadále i bude. Výhodou je, že průmyslové podniky jsou situovány mimo město. Město samotné je plné zeleně, klidné, čisté a bydlí se mi tu velmi dobře.

Vložil: Redaktor KL